patari.org Αρχική σελίδα patari.org
Χώρος συζήτησης της πατριωτικής αριστεράς
 
 Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ομόνοια, 9/5/2009: "¿δυνεν όρος..."
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ο πιο έντιμος ο Obelix
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 25, 2009 3:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το μήνυμα μεταφέρθηκε από τον/την Nikoss στην παιδική χαρά διότι κρίθηκε οτι στερείται σοβαρότητας
Επιστροφή στην κορυφή
Nikoss
Site Admin


Συμμετέχουν: 07 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 1809

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 25, 2009 4:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορείτε να πάτε μέχρι την παιδική χαρά και να ελέγξετε αν δικαίως πήγα εκεί τον «Επισκέπτη»...

Και επειδή αναφέρεται σε σένα Obelix, δες με τι σόι ανθρώπους μπορείς να προσεταιριστείς, ακολουθώντας αυτήν τη γραμμή...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3790

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 25, 2009 4:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Διευκρινήσεις: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:1912cc879b="Nikoss"]Ναι, μόνο που το καταλαβαίνεις κι εσύ, ότι δεν είναι δυνατόν να ζητάμε πιστοποιητικό αντιακροδεξιοφροσύνης, από οποιονδήποτε προσεγγίζουμε ή μας προσεγγίζει...


Το θέμα δεν είναι να ζητά κανείς "πιστοποιητικά αντιακροδεξιοφροσύνης" από αυτούς που "τον πλησιάζουν". Το θέμα είναι ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΟΥΝ ΕΥΣΗΜΑ ΣΤΗ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΑΥΤΟΙ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ. Όπως, π.χ., η ομιλήτρια στη συγκέντρωση της 9/5. Και όχι μόνον αυτή, αν αληθεύουν κάποια video από τον Άγιο Παντελεήμωνα που είχαν εμφανιστεί παλαιότερα.

Δεν μου λες...Οι "επιτροπές πολιτών" σας "ΠΛΗΣΙΑΣΑΝ" (τουλάχιστον κάποιοι από αυτούς); Διότι εγώ δεν αναφέρθηκα σε κάποια τακτική που πρέπει να ακολουθηθεί από εσάς. Αναφέρθηκα στις ίδιες τις "επιτροπές", και πως πρέπει να ξεκινούν από αυτή τη βάση (διαχωρισμός από την άκρα Δεξιά) αν είναι να επιτύχουν κάτι - για την ακρίβεια αν εκπροσωπούν πραγματικά τους πολίτες. Αν δεν γίνει αυτό, τότε οι όποιες συγκεντρώσεις θα είναι "μια από τα ίδια" με εκείνη της 9/5: "Αίμα - Τιμή - Χρυσή Αυγή" στην πλατεία, και οι πραγματικοί απλοί πολίτες να περνούν από εκεί ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ.


[quote:1912cc879b="Nikoss"]Ούτε είναι δυνατόν να ζητάμε από οποιαδήποτε επιτροπή πολιτών, να αποκηρύξει την χρυσή αυγή. Την στιγμή μάλιστα που είναι η μόνη οργανωμένη δύναμη, που δηλώνει δημαγωγικά, ότι στέκεται στο πλευρό τους...


Αυτή η συλλογιστική θα είχε κάποιο νόημα, αν ο κόσμος είχε εξαπατηθεί ΜΑΖΙΚΑ από τη Χρυσή Αυγή, ή αν παρουσίαζε ενδείξεις ότι έτεινε προς τα εκεί. Συμβαίνει κάτι τέτοιο; Αν εκτιμάς πως ναι, τότε ΕΣΥ διαπιστώνεις πως ο κόσμος "φασιστικοποιείται"...Εγώ λέω πως η Χρυσή Αυγή ΔΙΩΧΝΕΙ τον κόσμο, όχι ότι υπάρχει κίνδυνος να τον τραβήξει.

[quote:1912cc879b="Nikoss"]Αυτό που μπορούμε να κάνουμε, είναι να τους ξεσκεπάζουμε, ώστε οι ίδιοι οι πολίτες να τους καταλάβουν από μόνοι τους...

Αυτό πιθανόν να είναι μια επίπονη διαδικασία, όμως δεν βλέπω να υπάρχει άλλος τρόπος...


ΠΟΙΟΥΣ να "ξεσκεπάζεις"; Τους Χρυσαυγίτες; Δηλαδή χρειάζεται "ξεσκέπασμα" για να καταλάβει ο κόσμος περί τίνος πρόκειται; Έχει "εξαπατηθεί" ο κόσμος από τη Χρυσή Αυγή; Έχει ξεχάσει τις ιστορικές του μνήμες;

[quote:1912cc879b="Nikoss"]Όσο δε αφορά τον φόβο σου να μην φασιστικοποιηθεί ο κόσμος, οφείλω να σου ξαναπώ, ότι ο φασισμός είναι η νέα τάξη και συνεπώς αυτοί μόνο να δημαγωγούν μπορούν, ούτε την τύχη του Λεπέν δεν θα μπορέσουν να έχουν, εδώ στην Ελλάδα...

Οφείλω και εγώ να σου ξαναπώ ότι δεν πιστεύω πως το πρόβλημα είναι να "φασιστικοποιηθεί" ο κόσμος. Ο κόσμος ακριβώς ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ, από σημεία όπου γίνονται εκδηλώσεις όπως εκείνη της 9/5, και ακούγεται το "Αίμα - Τιμή - ...". Και ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ, όσο οι "επιτροπές πολιτών" δεν έχουν διακηρύξει ως θεμελιώδη στόχο τους, εκτός των όποιων άλλων, ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΑ ΔΕΞΙΑ. Διότι δεν αρκεί πλέον να μην επηρρεάζονται από αυτήν. Πρέπει επίσης και να ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΤΗ ΦΗΜΗ ΤΟΥΣ απέναντι στην κοινή γνώμη, η οποία, κάτι με τον Αγ. Παντελεήμωνα, κάτι με την Ομόνοια, ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΥΑΣΕΙ ΣΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΒΑΘΜΟ ΜΕ ΤΗ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.

Ας μου επιτραπεί δε η πρόβλεψη πως, όταν γίνει αυτό πράξη, δεν θα γίνει από τις παρούσες "επιτροπές πολιτών" (αυτές που έκαναν την εκδήλωση της 9/5). Θα γίνει από ΑΛΛΕΣ επιτροπές οι οποίες θα εκπροσωπούν πραγματικά τους ΠΟΛΙΤΕΣ.

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3790

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 25, 2009 4:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:67e56be934="Nikoss"]Μπορείτε να πάτε μέχρι την παιδική χαρά και να ελέγξετε αν δικαίως πήγα εκεί τον «Επισκέπτη»...

Και επειδή αναφέρεται σε σένα Obelix, δες με τι σόι ανθρώπους μπορείς να προσεταιριστείς, ακολουθώντας αυτήν τη γραμμή...


Πάντως έχει και ένα δίκηο...ΜΟΝΟ εγώ "προσπαθώ να πείσω"; Αυτοί που μου απαντούν (και με τον ΤΡΟΠΟ που μου απαντούν) δεν προσπαθούν να κάνουν το ίδιο; Όχι εμένα βέβαια. Εκείνους που μας διαβάζουν, και που δεν έτυχε να περάσουν από την Ομόνοια στις 9/5, για παράδειγμα!
_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 25, 2009 4:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:dbb18e59f6="Anonymous"]Συμφωνώ με τον απελάτη, αλλά οι παροτρύνσεις του πάνε χαμένες. Ο Οβελίξ δεν θέλει να πεισθεί, θέλει να πείσει. Αν το κάνει από συμφέρον, βλακεία, ματαιοδοξία, ανωριμότητα (το πιθανότερο), δεν το ξέρω και ούτε μ’ ενδιαφέρει. Αυτή είναι η νοοτροπία του και ο διάλογος μαζί του μάταιος. Ξέρω καλά τι λέω, διότι τον «ξέρω» χρόνια τώρα.
Συνεπώς, κάθε περαιτέρω συζήτηση μαζί του είναι άσκοπη. Δεν περιμένουν τα προβλήματα το κατοίκων του Αγ. Παντελεήμονα να λυθούν από διάφορους Οβελίξ, αλλά από την δική μας συμπαράσταση και εκεί πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας. Οι καιροί ου μενετοί, το πράγμα έχει φθάσει στο απροχώρητο και μόνο πρωτοβουλίες των ίδιων των πολιτών πρέπει να συνεχισθούν και να ενταθούν, αν θέλουν να έχουν ίσως κάποιο αποτέλεσμα. Βλέπουμε να γινόμαστε σιγά-σιγά μετανάστες μέσα στην ίδια μας την χώρα ή και πόλη. Άνθρωποι εγκαταλείπουν τις γειτονιές που ανατράφηκαν, πουλούν τα σπίτια τους (πολλές φορές πατρικά) σε τιμές εξευτελιστικές και φεύγουν για άλλες γειτονιές και αυτό είναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ. Χέστηκαν (με το συμπάθιο) για «άκρες δεξιές κι αριστερές» και για «Χρυσές Αυγές». Αυτό είναι το πρόβλημά τους; Από κει και μόνο μπορεί να δει κανείς πόσο έχει πλησιάσει τον κόσμο ο Οβελίξ, που καθισμένος πίσω από ένα κομπιούτερ, γράφει τις βλακείες που γράφει.


Φιλε εισαι μεσα στην πραγματικοτητα.
Μπραβο σου .
Επρεπε καποιος να πει στον obelix οτι δεν διαβαζουμε αυτα που γραφει γιατι α) ειναι εκτος πραγματικοτητας και β)δεν ειμαστε αργοσχολοι να διαβαζουμε τα μακροσκελη κειμενα του.
Εδω κανουμε διαλογο .Βλεπουμε την πραγματικοτητα καταματα.
Εμεις ειμαστε αριστεροι πατριωτες.Δεν ειμαστε "αντιδεξιοι".Δεν ειμαστε αντι.
Ξερουμε τι θελουμε και τι δεν θελουμε.
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ "ΑΝΤΙΔΕΞΙΑ"ΣΥΝΔΡΟΜΑ.
Αυτα τα συνδρομα του λαου εκμεταλευτηκαν καποιοι "προοδευτικοι" επαγγελματιες "αριστεροι"και εκαναν καριερα στο πολιτικο παιγνιδι.
Εχουμε χορτασει απο Μπιστηδες--Δαμανακηδες-Ανδρουλακηδες.Εξαργυρωσαν την συμμετοχη τους στο Πολυτεχνειο με βουλευτικες καρεκλες και υπουργικους θωκους σε διεφθαρμενες αντιλαικες "προοδευτικες" κυβερνησεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3790

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 25, 2009 5:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Λαός και Κολωνάκι... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:4cbe7be197="απελάτης"][quote:4cbe7be197="Obelix"]Κάτι ακόμα: Βάζω τις λέξεις "πολίτες" και "επιτροπές πολιτών" σε εισαγωγικά, διότι δεν έχω πεισθεί ότι εκπροσωπούν πραγματικά τους πολίτες, και ότι δεν είναι ένα είδος πρακτορείου της Άκρας Δεξιάς, ή της Ασφάλειας (με μέγιστη βέβαια επιφύλλαξη αυτό). Θα πεισθώ για το αντίθετο μόνον όταν τηρηθεί η παραπάνω στάση απέναντι στην Άκρα Δεξιά.


Πως τολμάς να εκτοξεύεις τέτοιες υπερφίαλες ανοησίες, για να μη πω τίποτε χειρότερο και πολύ πιο αληθινό. Κάθεσαι μπροστά στον υπολογιστή σου και μας λες πότε και υπό ποιες προûποθέσεις οι επιτροπές πολιτών (που δεν είναι παρά οι ίδιοι οι πολίτες που παίρνουν πρωτοβουλίες) θα καταφέρουν να σε πείσουν; Και ποιος σου είπε ότι τους ενδιαφέρει αυτούς ή κάποιους από μας, αν και πότε και υπό ποιες προûποθέσεις είναι δυνατό εσύ να πεισθείς; Βλέπεις τον κόσμο ανάποδα άνθρωπε μου. Δεν είναι δουλειά του λαουτζίκου των αθηναϊκών συνοικιών να πείσει την αφεντιά σου. Δεν είναι αυτός που πρέπει να σε υπηρετήσει. Είναι δική σου δουλειά, πανάθεμάσε Οβελίξ, να τον υπηρετήσεις. Εσύ να προσπαθήσεις να τον πείσεις για ό,τι νομίζεις ορθό.

Σωστά σε χαρακτήρισε κάποιος εδώ «επαναστάτη του κανεπέος». Οφείλεις να σηκώσεις και λίγο τον πισινό σου απ’ τον καναπέ, απ’ το περιστρεφόμενο κάθισμα σου και να πας κοντά στους απλούς κατοίκους των συνοικιών, αντί να τους αντιμετωπίζεις από καθέδρας, να τους γνωρίσεις από κοντά και όχι απ’ τα βίντεο και τις φωτογραφίες. Να μάθεις τι είναι, αντί να προσπαθείς να μαντέψεις αν άγονται και φέρονται από «ακροδεξιούς» και «ασφαλίτες»! Να ξεπεράσεις επιτέλους τα αμπλέτια διλήμματα σου. Αλλιώς μια ζωή θα είσαι στο tο be, or not to be; Εσύ να πας Οβελίξ να πείσεις. Να κερδίσεις τους κατοίκους στον ορθό δρόμο, αφού πρώτα μάθεις ο ίδιος στην πράξη ποιος είναι αυτός ο δρόμος και με τι τακτικές μπορείς να τα καταφέρεις. Αλλά το πρόβλημα με σένα είναι ότι δεν θέλεις να κάνεις τίποτε. Δεν βρίσκεις λόγους να ταλαιπωρήσεις το σαρκίο σου. Περιορίζεσαι εδώ σε σχολαστικές παραθέσεις και εξίσου σχολαστικές απαντήσεις και ανταπαντήσεις, όχι για να πείσεις τους άλλους αλλά για να δικαιολογηθείς στον ίδιο τον εαυτό σου.

Και θα ήθελα σ’ αυτό το σημείο να συστήσω στους φίλους και συντρόφους να σ’ αφήσουν να πεις την τελευταία κουβέντα, για να τελειώσει επιτέλους αυτό το σήριαλ, που έχει καταντήσει εντελώς ανούσιο.

Πάλι μαντείες γύρω από το άτομό μου...

Το "αν και πότε θα πεισθώ" ενδιαφέρει ΜΟΝΟΝ ΕΜΕΝΑ. Εσάς εδώ μάλλον σας ενδιαφέρει το "αν και πότε θα πεισθούν" αυτοί που μας διαβάζουν - οι οποίοι είναι, από ό,τι φαίνεται, κάμποσοι, ως γνωστόν.

Δεν κατάλαβες (ή κάνεις πως δεν κατάλαβες): ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ αν πραγματικά είναι "επιτροπές του Λαουτζίκου"! Από τη στιγμή που δηλώνουν πως "Η Χρυσή Αυγή είναι η μόνη που μας στάθηκε" μου γεννούν υποψίες για το ρόλο τους!

Έπειτα ΤΙ θα πει "λαουτζίκος"; ΠΟΙΑ είναι η ταξική σύνθεση αυτών που συμμετέχουν στις επιτροπές; "ΛΑΟΣ" είναι ο ΑΝΕΡΓΟΣ ή ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ, "λαός" είναι και ο ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΣ, ο ΜΠΑΚΑΛΗΣ, ο ΒΕΝΖΙΝΑΣ, ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΦΕΤΕΡΕΙΑΣ.

Περί ΤΙΝΟΣ να "πείσω τον λαουτζίκο"; Ότι η Χρυσή Αυγή είναι ΕΧΘΡΟΣ του και ΟΧΙ ΣΥΜΜΑΧΟΣ ΤΟΥ; Δεν το ξέρει ήδη αυτό ο ΛΑΟΣ (κατά τη δική μου έκφραση - όχι "λαουτζίκος", κατά τη δική σου); Περιμένει...εσένα και εμένα (τους...Μεσσίες!) για να του το "δώσουμε να το καταλάβει"; Είναι (κατά την εκτίμησή σου) τέτοιος "ανεγκέφαλος λαουτζίκος", ώστε χωρίς "εμάς τους πάνσοφους", θα..."πιαστεί κορόιδο" από τη Χρυσή Αυγή;

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3790

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 25, 2009 5:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Μπλα - μπλα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:0186161f0d="ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ"][quote:0186161f0d="Anonymous"]Συμφωνώ με τον απελάτη, αλλά οι παροτρύνσεις του πάνε χαμένες. Ο Οβελίξ δεν θέλει να πεισθεί, θέλει να πείσει. Αν το κάνει από συμφέρον, βλακεία, ματαιοδοξία, ανωριμότητα (το πιθανότερο), δεν το ξέρω και ούτε μ’ ενδιαφέρει. Αυτή είναι η νοοτροπία του και ο διάλογος μαζί του μάταιος. Ξέρω καλά τι λέω, διότι τον «ξέρω» χρόνια τώρα.
Συνεπώς, κάθε περαιτέρω συζήτηση μαζί του είναι άσκοπη. Δεν περιμένουν τα προβλήματα το κατοίκων του Αγ. Παντελεήμονα να λυθούν από διάφορους Οβελίξ, αλλά από την δική μας συμπαράσταση και εκεί πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας. Οι καιροί ου μενετοί, το πράγμα έχει φθάσει στο απροχώρητο και μόνο πρωτοβουλίες των ίδιων των πολιτών πρέπει να συνεχισθούν και να ενταθούν, αν θέλουν να έχουν ίσως κάποιο αποτέλεσμα. Βλέπουμε να γινόμαστε σιγά-σιγά μετανάστες μέσα στην ίδια μας την χώρα ή και πόλη. Άνθρωποι εγκαταλείπουν τις γειτονιές που ανατράφηκαν, πουλούν τα σπίτια τους (πολλές φορές πατρικά) σε τιμές εξευτελιστικές και φεύγουν για άλλες γειτονιές και αυτό είναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ. Χέστηκαν (με το συμπάθιο) για «άκρες δεξιές κι αριστερές» και για «Χρυσές Αυγές». Αυτό είναι το πρόβλημά τους; Από κει και μόνο μπορεί να δει κανείς πόσο έχει πλησιάσει τον κόσμο ο Οβελίξ, που καθισμένος πίσω από ένα κομπιούτερ, γράφει τις βλακείες που γράφει.


Φιλε εισαι μεσα στην πραγματικοτητα.
Μπραβο σου .
Επρεπε καποιος να πει στον obelix οτι δεν διαβαζουμε αυτα που γραφει γιατι α) ειναι εκτος πραγματικοτητας και β)δεν ειμαστε αργοσχολοι να διαβαζουμε τα μακροσκελη κειμενα του.
Εδω κανουμε διαλογο .Βλεπουμε την πραγματικοτητα καταματα.
Εμεις ειμαστε αριστεροι πατριωτες.Δεν ειμαστε "αντιδεξιοι".Δεν ειμαστε αντι.
Ξερουμε τι θελουμε και τι δεν θελουμε.
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ "ΑΝΤΙΔΕΞΙΑ"ΣΥΝΔΡΟΜΑ.
Αυτα τα συνδρομα του λαου εκμεταλευτηκαν καποιοι "προοδευτικοι" επαγγελματιες "αριστεροι"και εκαναν καριερα στο πολιτικο παιγνιδι.
Εχουμε χορτασει απο Μπιστηδες--Δαμανακηδες-Ανδρουλακηδες.Εξαργυρωσαν την συμμετοχη τους στο Πολυτεχνειο με βουλευτικες καρεκλες και υπουργικους θωκους σε διεφθαρμενες αντιλαικες "προοδευτικες" κυβερνησεις.

Και ΠΟΙΟΣ σου είπε πως ό,τι γράφω το γράφω για να το διαβάσετε ΕΣΕΙΣ (όποιοι και αν είστε); Γράφω για όσους ΑΣΧΕΤΟΥΣ από τέτοια fora σερφάρουν στο internet, και ενδέχεται να μπουν εδώ, στο Π.Κ., στο "Ρεσάλτο", κλπ., για να δουν "τι παίζεται". Και στο παρόν βήμα φαίνεται πως μπαίνουν αρκετοί...

Κατά τα άλλα, ΣΚΙΖΕΣΑΙ βλέπω να ΑΘΩΩΣΕΙΣ τον μη διαχωρισμό κάποιων από την Άκρα Δεξιά...

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3790

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 25, 2009 5:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Και άλλο μπλα - μπλα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:6f8a7816a4="περαστικός"]Μας λέει ο Οβελίξ:
Παράθεση:
Η Άκρα Δεξιά παραμένει πάντα ο Νο. 1 ΜΙΣΗΤΟΣ ΕΧΘΡΟΣ του Ελληνικού Λαού.


Πράγματι. Μόνο που η πραγματική άκρα δεξιά σήμερα είναι οι γνωστοί σου από το πολιτικό καφενείο. Οι αμερικανοτσολιάδες.

Οι άλλοι, αυτοί με τις σβάστικες και τις μπότες, δεν είναι παρά θλιβερά απομεινάρια ενός ακόμη θλιβερότερου παρελθόντος. Και σαν τέτοια δε μπορούν να έχουν κανένα μέλλον. Ο κόσμος τους απεχθάνεται όντως, και το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να τον διώχνουν. Από κει όμως, μέχρι να τους ανάγουμε σε κύριο εχθρό, είναι ένα λογικό άλμα που μόνον ο καλά γυμνασμένος σε τέτοια Οβελίξ μπορεί να κάνει. Φαντάζεται ίσως οτι ο Έλληνας εργαζόμενος κοιμάται και ξυπνάει με τη σκέψη του κινδύνου των χρυσών αυγών. Αν είχε την οποιαδήποτε σχέση με τον Έλληνα εργαζόμενο, θα ήξερε οτι αυτό δεν ισχύει. Ο μόνος που μπορεί να ανησυχεί για τους χρυσαυγίτες, τις σβάστικές τους και τα στρατιωτικά τους εμβατήρια είναι ο μικροαστός "αριστερού" παρελθόντος - σαν αυτούς που συναναστρέφεται ο Οβελίξ. Μόνον αυτός έχει τα περιθώρια να ασχολείται με φαντάσματα. Και μόνον αυτός είναι τόσο αποκομμένος από την πραγματικότητα ωστε να μπορεί να περνάει τα φαντάσματα για ανθρώπους με σάρκα και οστά.


ΑΙΩΝΙΩΣ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ των όσων γράφω!

Είπα ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ. "Μισητός εχθρός" η Άκρα Δεξιά, άρα ΔΙΩΧΝΕΙ τον κόσμο. Και θα συνεχίσει να τον διώχνει όσο οι διοργανωτές συγκεντρώσεων όπως εκείνη της 9/5 λένε: "Η Χρυσή Αυγη είναι οι μόνοι που μας συμπαραστάθηκαν!"

ΑΥΤΑ είπα, εσύ ΜΑΓΕΙΡΨΕΣ άλλα γραφόμενα που καμμία σχέση δεν έχουν με εμένα: Ότι "φοβάμαι το αυγό του φιδιού", ότι "διαπιστώνω πως υπάρχει φασιστικός κίνδυνος", και δεν συμμαζεύεται.

Το περίεργο είναι πως αυτά τα λες σε εμένα, και όχι σε εκείνους που λένε πως "πρέπει να ξεσκεπάσουμε τη Χρυσή Αυγή στον λαουτζίκο"...Λες και ο..."λαουτζίκος" έχει επηρρεαστεί από αυτήν.


[quote:6f8a7816a4="περαστικός"]
Παράθεση:
Λυπούμαι, αλλά εγώ κυκλοφορώ στην Ομόνοια. Και μάλιστα 3 και 4 τα ξημερώματα. Εκτός από κάποια διακίνηση ναρκωτικών (που την είδα μία μόνο φορά, απόγευμα και δεν θα την είχα προσέξει αν δεν μου επιστούσε την προσοχή ο οδηγός του ταξί, και που τίποτα δεν μαρτυρούσε ότι γινόταν μεταξύ αλλοδαπών - αλλά και τίποτα δεν το απέκλειε) δεν είδα ποτέ ΟΥΤΕ μαχαιρώματα, ΟΥΤΕ "πολέμους συμμοριών", ούτε τίποτα. Ποιός ξέρει, ίσως απλά δεν έτυχε.


Πέρνα και από τη Μενάνδρου, μια και βρίσκεσαι στη γειτονιά. Έτσι για να πειστείς οτι η εγκληματικότητα των ξένων δεν είναι καλοστημένο παραμύθι των ρατσιστικών βοθρομίντιων. Μέρα μεσημέρι πήγαινε, όχι 3-4 τα ξημερώματα. Κατέβα τη Σοφοκλέους, μπές στη Γερανίου, και προχώρα μετά ως τη Μενάνδρου. Όχι τώρα όμως, που τους έχουν μαζέψει προεκλογικά - σε κανα-δυο μήνες πήγαινε. Θα δεις μαύρους που δε μιλάνε ούτε άψογα ελληνικά, ούτε βέβαια αγγλικά με την προφορά της βασίλισσας, να σε ρωτάνε αν θέλεις πρέζα: "πρέζα, πρέζα;" και "δόση, δόση;" είναι τα μόνα ελληνικά που θα ακούσεις, και να σε δω μετά να προσπαθείς να μας πείσεις οτι ήταν έλληνες μαυρισμένοι από τον ήλιο. Στη Γερανίου, "που κει συνδυό δεν περπατούν, συντρείς δεν κουβεντιάζουν", θα δεις νταγκλαρισμένους στο πεζοδρόμιο. Το πιθανότερο είναι να δεις να κάνουν και χρήση επι τόπου. Συνέχισε αγέρωχα, σα νέος Διγενής Ακρίτας, και κατέβα τη Σοφοκλέους παρακάτω, να δεις ιδίοις όμμασι τις συμμορίες και να πάψεις να αμφιβάλλεις για την ύπαρξή τους. Α, και μην ανησυχείς - αν βρεθεί κανας έλληνας και σου πάρει το τσαντάκι υπάρχουν εκεί αρκετοί αλλοδαποί για να τον πιάσουν και να στο επιστρέψουν. Κίνδυνο λοιπόν δε διατρέχεις.

Ατύχησες...Περνάω συχνά και από τη Μενάνδρου, και από τη Γερανίου (από παληά, όχι τώρα τελευτάια)! Ξένους βλέπω πολλούς. Όσο για τα άλλα...αν δω θα σε ενημερώσω!
_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 25, 2009 6:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπλα - μπλα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:31f331be93="Obelix"][quote:31f331be93="ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ"][quote:31f331be93="Anonymous"]Συμφωνώ με τον απελάτη, αλλά οι παροτρύνσεις του πάνε χαμένες. Ο Οβελίξ δεν θέλει να πεισθεί, θέλει να πείσει. Αν το κάνει από συμφέρον, βλακεία, ματαιοδοξία, ανωριμότητα (το πιθανότερο), δεν το ξέρω και ούτε μ’ ενδιαφέρει. Αυτή είναι η νοοτροπία του και ο διάλογος μαζί του μάταιος. Ξέρω καλά τι λέω, διότι τον «ξέρω» χρόνια τώρα.
Συνεπώς, κάθε περαιτέρω συζήτηση μαζί του είναι άσκοπη. Δεν περιμένουν τα προβλήματα το κατοίκων του Αγ. Παντελεήμονα να λυθούν από διάφορους Οβελίξ, αλλά από την δική μας συμπαράσταση και εκεί πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας. Οι καιροί ου μενετοί, το πράγμα έχει φθάσει στο απροχώρητο και μόνο πρωτοβουλίες των ίδιων των πολιτών πρέπει να συνεχισθούν και να ενταθούν, αν θέλουν να έχουν ίσως κάποιο αποτέλεσμα. Βλέπουμε να γινόμαστε σιγά-σιγά μετανάστες μέσα στην ίδια μας την χώρα ή και πόλη. Άνθρωποι εγκαταλείπουν τις γειτονιές που ανατράφηκαν, πουλούν τα σπίτια τους (πολλές φορές πατρικά) σε τιμές εξευτελιστικές και φεύγουν για άλλες γειτονιές και αυτό είναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ. Χέστηκαν (με το συμπάθιο) για «άκρες δεξιές κι αριστερές» και για «Χρυσές Αυγές». Αυτό είναι το πρόβλημά τους; Από κει και μόνο μπορεί να δει κανείς πόσο έχει πλησιάσει τον κόσμο ο Οβελίξ, που καθισμένος πίσω από ένα κομπιούτερ, γράφει τις βλακείες που γράφει.


Φιλε εισαι μεσα στην πραγματικοτητα.
Μπραβο σου .
Επρεπε καποιος να πει στον obelix οτι δεν διαβαζουμε αυτα που γραφει γιατι α) ειναι εκτος πραγματικοτητας και β)δεν ειμαστε αργοσχολοι να διαβαζουμε τα μακροσκελη κειμενα του.
Εδω κανουμε διαλογο .Βλεπουμε την πραγματικοτητα καταματα.
Εμεις ειμαστε αριστεροι πατριωτες.Δεν ειμαστε "αντιδεξιοι".Δεν ειμαστε αντι.
Ξερουμε τι θελουμε και τι δεν θελουμε.
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ "ΑΝΤΙΔΕΞΙΑ"ΣΥΝΔΡΟΜΑ.
Αυτα τα συνδρομα του λαου εκμεταλευτηκαν καποιοι "προοδευτικοι" επαγγελματιες "αριστεροι"και εκαναν καριερα στο πολιτικο παιγνιδι.
Εχουμε χορτασει απο Μπιστηδες--Δαμανακηδες-Ανδρουλακηδες.Εξαργυρωσαν την συμμετοχη τους στο Πολυτεχνειο με βουλευτικες καρεκλες και υπουργικους θωκους σε διεφθαρμενες αντιλαικες "προοδευτικες" κυβερνησεις.

Και ΠΟΙΟΣ σου είπε πως ό,τι γράφω το γράφω για να το διαβάσετε ΕΣΕΙΣ (όποιοι και αν είστε); Γράφω για όσους ΑΣΧΕΤΟΥΣ από τέτοια fora σερφάρουν στο internet, και ενδέχεται να μπουν εδώ, στο Π.Κ., στο "Ρεσάλτο", κλπ., για να δουν "τι παίζεται". Και στο παρόν βήμα φαίνεται πως μπαίνουν αρκετοί...

Κατά τα άλλα, ΣΚΙΖΕΣΑΙ βλέπω να ΑΘΩΩΣΕΙΣ τον μη διαχωρισμό κάποιων από την Άκρα Δεξιά...


OBELIX ζεις στον κοσμο σου.
καθεσαι μπροστα απο ενα κομπιουτερ και φαντασιωνεσαι την καταληψη των χειμερινων ανακτορων.
Πιθανον βλεπεις και την ΑΠΕΡΓΙΑ του Αιζενσταιν και φτιαχνεσαι.
Βγες εξω στον κοσμο να δεις την αγωνια του και την ανησυχια του για το καταντημα της Ελλαδας.
Με το να ασχολεισαι αποκλειστικα με την χρυση αυγη ποιο το αποτελεσμα?
ενας αριστερος ασχολειται με σοβαρα πραγματα και οχι με την χρυση αυγη.
Μηπως με τον τροπο σου τους διαφημιζεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3790

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 25, 2009 8:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπλα - μπλα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:0a572e1123="ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ"][quote:0a572e1123="Obelix"][quote:0a572e1123="ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ"][quote:0a572e1123="Anonymous"]Συμφωνώ με τον απελάτη, αλλά οι παροτρύνσεις του πάνε χαμένες. Ο Οβελίξ δεν θέλει να πεισθεί, θέλει να πείσει. Αν το κάνει από συμφέρον, βλακεία, ματαιοδοξία, ανωριμότητα (το πιθανότερο), δεν το ξέρω και ούτε μ’ ενδιαφέρει. Αυτή είναι η νοοτροπία του και ο διάλογος μαζί του μάταιος. Ξέρω καλά τι λέω, διότι τον «ξέρω» χρόνια τώρα.
Συνεπώς, κάθε περαιτέρω συζήτηση μαζί του είναι άσκοπη. Δεν περιμένουν τα προβλήματα το κατοίκων του Αγ. Παντελεήμονα να λυθούν από διάφορους Οβελίξ, αλλά από την δική μας συμπαράσταση και εκεί πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας. Οι καιροί ου μενετοί, το πράγμα έχει φθάσει στο απροχώρητο και μόνο πρωτοβουλίες των ίδιων των πολιτών πρέπει να συνεχισθούν και να ενταθούν, αν θέλουν να έχουν ίσως κάποιο αποτέλεσμα. Βλέπουμε να γινόμαστε σιγά-σιγά μετανάστες μέσα στην ίδια μας την χώρα ή και πόλη. Άνθρωποι εγκαταλείπουν τις γειτονιές που ανατράφηκαν, πουλούν τα σπίτια τους (πολλές φορές πατρικά) σε τιμές εξευτελιστικές και φεύγουν για άλλες γειτονιές και αυτό είναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ. Χέστηκαν (με το συμπάθιο) για «άκρες δεξιές κι αριστερές» και για «Χρυσές Αυγές». Αυτό είναι το πρόβλημά τους; Από κει και μόνο μπορεί να δει κανείς πόσο έχει πλησιάσει τον κόσμο ο Οβελίξ, που καθισμένος πίσω από ένα κομπιούτερ, γράφει τις βλακείες που γράφει.


Φιλε εισαι μεσα στην πραγματικοτητα.
Μπραβο σου .
Επρεπε καποιος να πει στον obelix οτι δεν διαβαζουμε αυτα που γραφει γιατι α) ειναι εκτος πραγματικοτητας και β)δεν ειμαστε αργοσχολοι να διαβαζουμε τα μακροσκελη κειμενα του.
Εδω κανουμε διαλογο .Βλεπουμε την πραγματικοτητα καταματα.
Εμεις ειμαστε αριστεροι πατριωτες.Δεν ειμαστε "αντιδεξιοι".Δεν ειμαστε αντι.
Ξερουμε τι θελουμε και τι δεν θελουμε.
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ "ΑΝΤΙΔΕΞΙΑ"ΣΥΝΔΡΟΜΑ.
Αυτα τα συνδρομα του λαου εκμεταλευτηκαν καποιοι "προοδευτικοι" επαγγελματιες "αριστεροι"και εκαναν καριερα στο πολιτικο παιγνιδι.
Εχουμε χορτασει απο Μπιστηδες--Δαμανακηδες-Ανδρουλακηδες.Εξαργυρωσαν την συμμετοχη τους στο Πολυτεχνειο με βουλευτικες καρεκλες και υπουργικους θωκους σε διεφθαρμενες αντιλαικες "προοδευτικες" κυβερνησεις.

Και ΠΟΙΟΣ σου είπε πως ό,τι γράφω το γράφω για να το διαβάσετε ΕΣΕΙΣ (όποιοι και αν είστε); Γράφω για όσους ΑΣΧΕΤΟΥΣ από τέτοια fora σερφάρουν στο internet, και ενδέχεται να μπουν εδώ, στο Π.Κ., στο "Ρεσάλτο", κλπ., για να δουν "τι παίζεται". Και στο παρόν βήμα φαίνεται πως μπαίνουν αρκετοί...

Κατά τα άλλα, ΣΚΙΖΕΣΑΙ βλέπω να ΑΘΩΩΣΕΙΣ τον μη διαχωρισμό κάποιων από την Άκρα Δεξιά...


OBELIX ζεις στον κοσμο σου.
καθεσαι μπροστα απο ενα κομπιουτερ και φαντασιωνεσαι την καταληψη των χειμερινων ανακτορων.
Πιθανον βλεπεις και την ΑΠΕΡΓΙΑ του Αιζενσταιν και φτιαχνεσαι.
Βγες εξω στον κοσμο να δεις την αγωνια του και την ανησυχια του για το καταντημα της Ελλαδας.
Με το να ασχολεισαι αποκλειστικα με την χρυση αυγη ποιο το αποτελεσμα?
ενας αριστερος ασχολειται με σοβαρα πραγματα και οχι με την χρυση αυγη.
Μηπως με τον τροπο σου τους διαφημιζεις?

Και άλλες ΣΤΡΕΨΟΔΙΚΙΕΣ...

Εσείς γιατί ασχολείσται τόσο με την "Νεοταξική Αριστερά" (Βήχος & Σια); Μήπως τους ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΤΕ;

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Σελίδα 7 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Hellenic (Greek) by Alex Xenias - Διορθώσεις:Αλφόνσος Πάγκας