patari.org Αρχική σελίδα patari.org
Χώρος συζήτησης της πατριωτικής αριστεράς
 
 Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Συγκέντρωση για την Μακεδονία.

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3778

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 27, 2018 7:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Συγκέντρωση για την Μακεδονία. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγκέντρωση live αυτήν την στιγμή, έξω από το υπουργείο Μακεδονίας - Θράκης:
www.facebook.com

Ακούγεται το σύνθημα:
"Ελλάς - Ελλάς στα χνάρια του ΕΛΑΣ!"

Κάποιος αχρείος φώναξε: "Τσεκούρι και φωτιά στα κόκκινα σκυλιά!"...

...Και εισέπραξε ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΗ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ!

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
επιθεση λαθρομετανσστων
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 30, 2018 9:16 am    Θέμα δημοσίευσης: σοκ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.alphafreepress.gr/%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B4%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%87/
Επιστροφή στην κορυφή
επι
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 30, 2018 2:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: άρχισαν τα όργανα - επανάληψη Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγγνώμην για πριν. Έφυγε μισό από ατζαμωσύνη δική μου. Το ξανανεβάζω ολόκληρο. Αν μπορείτε να μου γράψετε πώς μπορώ να διαγράψω μια ανάρτηση μου σε παρόμοια περίπτωση στο μέλλον, σας ευχαριστώ προκαταβολικά.


ΣΛΑΒΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΑΣ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΤΆ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΚΛΠ. ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ 30.06.2018

Γράφει: Πέτρος Αναστασίου
Τα ολέθρια για τον Ελληνισμό αποτελέσματα της συμφωνίας Τσίπρα-Κοτζιά ήδη διαφαίνονται σε όλα τα επίπεδα με τα Σκόπια και τους Σκοπιανούς να αποκαλούνται πλεόν χωρίς αιδώ «Μακεδονία» και «Μακεδόνες» από όλους!
Το πόσο κρίσιμο είναι να ανατραπεί αυτή η συμφωνία το συντομότερο δυνατό και να ξεκινήσει μια τεράστια προσπάθεια ανατροπής των ολέθριων συνεπειών των πράξεων της κυβέρνησης Τσίπρα το «περιγράφει» άρθρο βρετανική εφημερίδα «The Telegraph» όπου σε ένα οδοιπορικό της παρουσιάζει την «Μακεδονία», δηλαδή τα Σκόπια με τον συντάκτη του άρθρου Πωλ Μπλούμφιλντ να απορρίπτει οποιαδήποτε «ελληνικότητα» του Μεγάλου Αλεξάνδρου και γράφει ότι «δεν ήταν Έλληνας αλλά ήταν Μακεδόνας δηλαδή πρόγονος των Σκοπιανών».
Μάλιστα, παρουσιάζοντας τα κρασιά του οινοποιείου «Στόβοι», όπου έκανε ένα διάλειμμα για μεσημεριανό φαγητό ο Μπλούμφιλντ αναφέρει ότι «δοκίμασε κρασί που όπως του είπε ο ντόπιος παραγωγός από αυτό έπινε ο Μέγας Αλέξανδρος»!

«Α, το ζήτημα του Αλέξανδρου. Στο σχολείο πιθανότατα μάθατε ότι ο σειριακός κατακτητής ήταν Έλληνας- Τον 4ο π.Χ. αιώνα δεν υπήρχε η ίδια η Ελλάδα. Όχι, ο Αλέξανδρος ήταν Μακεδόνας. Αλλά, το ερώτημα είναι που ήταν ακριβώς η Μακεδονία», γράφει ο Βρετανός συντάκτης.

Και συνεχίζει: «Οι σημερινοί Έλληνες επιμένουν ότι βρίσκεται στην επικράτειά τους, απαιτώντας από τους γείτονες τους να ξηλώσουν το μνημείο που προκάλεσε μια μακρόχρονη ρήξη με την πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία- μια κατάσταση που εξομαλύνθηκε αυτόν τον μήνα με την υπογραφή μιας διασυνοριακής συμφωνίας με την μετονομασία αυτού του έθνους σε Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας και αποσύρθηκαν οι ελληνικέ ενστάσεις όσον αφορά τη συμμετοχή της τόσο στην ΕΕ, όσο και στο ΝΑΤΟ», γράφει η «The Telegraph».
Το άρθρο αναπαράχθηκε από πολλά βρετανικά ΜΜΕ.
Αλλά δεν έφτανε αυτό: Ο Γερμανός ευρωβουλευτής Κνουτ Φλεκενστάιν σε συνέντευξή στη σλαβική τηλεόραση Νόβα των Σκοπίων, είπε ότι «Εκανε λάθος στην επιστολή του προς τους Σκοπιανούς που του αποκάλεσε «Βορειομακεδόνες» και αυτό έγινε λόγω έλλειψης γνώσης του ιδίου για τους πολίτες της Μακεδονίας».
Ο Φλεκενστάιν που εκλέχθηκε με το γερμανικό κόμμα των Σοσιαλδημοκρατών, είναι μέλος της Ομάδας της Προοδευτικής Συμμαχίας των Σοσιαλιστών Δημοκρατών στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.
Λόγω του ότι αποκάλεσε τους πολίτες του κράτους των Σκοπίων ως «Βορειομακεδόνες» δημιουργήθηκε ισχυρή αντίδραση από τους Σλάβους των Σκοπίων, οι οποίοι απαίτησαν να διορθώσει τις δηλώσεις του.

«Παραδέχομαι το λάθος μου. Ο στόχος μου δεν ήταν να βλάψω κανέναν, αλλά για αυτήν (τη δήλωσή μου) αιτία είναι η ανεπαρκής γνώση μου για το λαό σας. Τώρα, όμως, στο υπόλοιπο της ζωής μου, ξέρω ότι είστε Μακεδόνες. Μακεδόνες και όχι νότιοι, ανατολικοί ή δυτικοί Μακεδόνες, αλλά Μακεδόνες», είπε ο Φλεκενστάιν.
Επιστροφή στην κορυφή
Nikoss
Site Admin


Συμμετέχουν: 07 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 1808

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 03, 2018 3:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητέ φίλε, για να μπορείς να το διορθώνεις μετά την δημοσίευση χωρίς χρονικό περιορισμό, χρειάζεται να γίνεις μέλος. Να το σβήσεις δεν μπορείς, εκτός ίσως για κάποιο μικρό, περιορισμένο διάστημα, όμως δεν σου χρειάζεται απ' τη στιγμή που διορθώνοντάς το, μπορείς να το φέρεις στην επιθυμητή κατάσταση...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3778

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 06, 2018 3:43 am    Θέμα δημοσίευσης: "Ξένιος Ζευς"... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

"Τους καλωσορίζουμε στην Ευρωπαϊκή Ένωση και στο NATO"...

...Σαν να έλεγαν κάποιοι κρατούμενοι από καιρό στο Άουσβιτς σε κάποιους νεοαφιχθέντες: "Σας καλωσορίζουμε στο στρατόπεδό μας!"

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!


Έχει τροποποιηθεί από τον/την Obelix στις Δευ Οκτ 01, 2018 8:15 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 09, 2018 10:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συνέδριο των Δυτικών Βαλκανίων δεν έγινε στο Λονδίνο αφού παραιτήθηκε ο ΥΠΕΞ https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/boris-johnson-resigns-western-balkan-summit-no-show-london-brexit-theresa-may-david-davis-a8438946.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Hellenic (Greek) by Alex Xenias - Διορθώσεις:Αλφόνσος Πάγκας