patari.org Αρχική σελίδα patari.org
Χώρος συζήτησης της πατριωτικής αριστεράς
 
 Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Το έργο του Παύλου Φύσσα.

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3789

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 09, 2020 2:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Το έργο του Παύλου Φύσσα. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μερικά μουσικά πονήματα του μακαρίτη Παύλου Φύσσα:

"Γ@Μ@ ΤΟΥΣ!"

"ΑΓΓΕΛΑ ΜΕΡΚΕΛ" (Θυμίζει αρκετά τους "Αγανακτισμένους. Ιδιαίτερα την "κάτω πλατεία"...)

"ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΩ!"

Δεν γνωρίζω πόσοι θα τα βρουν "ευάρεστα" ή θα θεωρήσουν ότι "τους εκφράζουν", αλλά είναι χρήσιμο και διδακτικό να τα ακούσει κανείς, ώστε να διαμορφώσει την δική του κρίση.

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Μεταλληνός
Site Admin


Συμμετέχουν: 31 Μάρ 09
Δημοσιεύσεις: 1707

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 09, 2020 5:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Το έργο του Παύλου Φύσσα. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Obelix έγραψε:
Μερικά μουσικά πονήματα του μακαρίτη Παύλου Φύσσα:

"Γ@Μ@ ΤΟΥΣ!"

"ΑΓΓΕΛΑ ΜΕΡΚΕΛ" (Θυμίζει αρκετά τους "Αγανακτισμένους. Ιδιαίτερα την "κάτω πλατεία"...)

"ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΩ!"

Δεν γνωρίζω πόσοι θα τα βρουν "ευάρεστα" ή θα θεωρήσουν ότι "τους εκφράζουν", αλλά είναι χρήσιμο και διδακτικό να τα ακούσει κανείς, ώστε να διαμορφώσει την δική του κρίση.


Obelix, αυτό το ¨σχόλιο" τώρα για ποιόν λόγο το έβαλες; για να μας δείξεις ποιός ήταν ο Φύσσας ; Χαίρουμε πολύ!.. Και οι πέτρες γνωρίζουν ότι ο μακαρίτης ήταν ένας ράπερ, του αναρχοαυτόνομου χώρου, με ότι αυτό συνεπάγεται για τις όποιες αντιλήψεις είχε, και ότι εκείνο το βράδυ, "κάποιος έπρεπε να σκοτωθεί", και η "μπίλια" έπεσε τυχαία στο κεφάλι του. Το να βάζεις τώρα ένα τέτοιο σχόλιο ιδιαίτερα στην σημερινή συγκυρία, τί εξυπηρετεί; Τί είδους "κρίση" ζητάς να διαμορφώσει όποιος το διαβάσει;

Λοιπόν. Δεν σκοπεύω να ανοίξω κάποια ατέρμονη κουβέντα μαζί σου. Να συζητήσω με έναν άνθρωπο ο οποίος προσπαθεί ανέξοδα από τον καναπέ του να πουλάει ανεύθυνα εξυπνάδες. Το "ΠΑΤΑΡΙ", δεν είναι χώρος επίδειξης "γνώσεων" και "εξυπνάδας", για κανέναν. Εάν από το μυαλό σου δεν περνάει κάν η υποψία πως το σχόλιό σου μπορεί κάποιοι να το εκλάβουν σαν "έλα μωρέ το φρικιό τα ήθελε και τα έπαθε" τότε δεν έχεις καμία θέση εδώ μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3789

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 10, 2020 7:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: "Εξυπνάδες" Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μεταλληνός έγραψε:
Obelix έγραψε:
Μερικά μουσικά πονήματα του μακαρίτη Παύλου Φύσσα:

"Γ@Μ@ ΤΟΥΣ!"

"ΑΓΓΕΛΑ ΜΕΡΚΕΛ" (Θυμίζει αρκετά τους "Αγανακτισμένους. Ιδιαίτερα την "κάτω πλατεία"...)

"ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΩ!"

Δεν γνωρίζω πόσοι θα τα βρουν "ευάρεστα" ή θα θεωρήσουν ότι "τους εκφράζουν", αλλά είναι χρήσιμο και διδακτικό να τα ακούσει κανείς, ώστε να διαμορφώσει την δική του κρίση.


Obelix, αυτό το ¨σχόλιο" τώρα για ποιόν λόγο το έβαλες; για να μας δείξεις ποιός ήταν ο Φύσσας ; Χαίρουμε πολύ!.. Και οι πέτρες γνωρίζουν ότι ο μακαρίτης ήταν ένας ράπερ, του αναρχοαυτόνομου χώρου, με ότι αυτό συνεπάγεται για τις όποιες αντιλήψεις είχε, και ότι εκείνο το βράδυ, "κάποιος έπρεπε να σκοτωθεί", και η "μπίλια" έπεσε τυχαία στο κεφάλι του. Το να βάζεις τώρα ένα τέτοιο σχόλιο ιδιαίτερα στην σημερινή συγκυρία, τί εξυπηρετεί; Τί είδους "κρίση" ζητάς να διαμορφώσει όποιος το διαβάσει;

Λοιπόν. Δεν σκοπεύω να ανοίξω κάποια ατέρμονη κουβέντα μαζί σου. Να συζητήσω με έναν άνθρωπο ο οποίος προσπαθεί ανέξοδα από τον καναπέ του να πουλάει ανεύθυνα εξυπνάδες. Το "ΠΑΤΑΡΙ", δεν είναι χώρος επίδειξης "γνώσεων" και "εξυπνάδας", για κανέναν. Εάν από το μυαλό σου δεν περνάει κάν η υποψία πως το σχόλιό σου μπορεί κάποιοι να το εκλάβουν σαν "έλα μωρέ το φρικιό τα ήθελε και τα έπαθε" τότε δεν έχεις καμία θέση εδώ μέσα.


1) Οι απόψεις μου - ή έστω οι εικασίες μου, ΕΦ' ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ - είναι αυτές που γράφω ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ, ΕΠΙ ΛΕΞΗ. Και όχι αυτές που θα "εκλάβει" ο οποιοσδήποτε.

2) Ό,τι άποψη διατυπώνω είναι ΔΙΚΗ ΜΟΥ και δεν δεσμεύει κατ' ουδένα τρόπο το "Παταρι", του οποίου η αντίστοιχη άποψη είναι δυνατόν να είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ. Αν η ανωτέρω δημοσίευσή μου προκάλεσε κάποιο πρόβλημα στο "Πατάρι" (αν π.χ. βρέθηκε κάποιος που είπε ή σκέφτηκε: "Τι ρόλο βαράτε εσείς; Μας λέτε ότι καλά του έκανε η Χ.Α. του Φύσσα και τον έφαγε;") νομίζω πως ξεκαθάρισα αρκετά ότι αυτά που γράφω δίνουν ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΠΑΤΑΡΙ ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΣΠΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ (ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ).

Ξεκαθαρίζω επίσης ότι, σε καμία περίπτωση δεν ισχυρίστηκα - ούτε πιστεύω κάτι τέτοιο - ότι, δήθεν, "Καλώς έπαθε ό,τι έπαθε ο Φύσσας".

Όσο για τις αιτίες που τον οδήγησαν στην απώλειά του, ίσως ήταν αυτές που γράφεις εσύ ("κάποιος έπρεπε να σκοτωθεί" - ό,τι σημαίνει αυτό!) ίσως και όχι. Δεν ήταν αυτό το ζήτημα που ήθελα να θίξω.

3) Σε τι θέμα θα διαμορφώσει εδώ κρίση ο αναγνώστης; Σε πολλά. Από την ποιότητα και το ενδιαφέρον του έργου του συγκεκριμένου καλλιτέχνη, έως το νόημα της (όποιας) πολιτικής του παρουσίας. Τι κρίση θα διαμορφώσει ο καθένας είναι μια απάντηση που μόνο ο ίδιος μπορεί να δώσει. Δεν θα την υπαγορεύσω εγώ.

4) Ποια είναι η δική μου κρίση; Αφορά το πολιτικό περιεχόμενο (τον πολιτικό στόχο, ακριβέστερα) των συγκεκριμένων ακουσμάτων. (Δεν την διατύπωσα πιο πάνω, την διατυπώνω τώρα.) Εκτιμώ πως είναι η μια από της δύο όψεις ενός και του αυτού νομίσματος, στην άλλη όψη του οποίου βρίσκονται άτομα π.χ. σαν τον χρυσαυγίτη Ματθαιόπουλο ("καλλιτέχνης" και αυτός του "σκληρού ροκ"). "Φασίστας" ο ένας, "Antifa" (ή κάτι τέτοιο) ο άλλος. Αλλά τα μηνύματά τους είναι τα ίδια,και αποσκοπούν στον ίδιο στόχο. Ο ένας βρίζει Εβραίους και Αλλοδαπούς, ο άλλος βρίζει και "γ@μ@ει φασίστες", ώστε και οι δύο να προκαλέσουν δέος στο όποιο ακροατήριο. Στόχος τους είναι να τρομοκρατήσουν τον Ελληνικό Λαό, οι μεν "φοβερίζοντας τους Εβραίους", οι δε "τους φασίστες". Αλλά και οι δύο πλευρές περνούν ακριβώς το μήνυμα: "Προσέξτε μην σας βάλουμε στο σημάδι! Διότι, αν το κάνουμε, ακούτε όλοι τι σας περιμένει!" (Αν το πετυχαίνουν να τρομοκρατήσουν τον Λαό, και σε ποιο βαθμό, αυτό είναι μια άλλη ιστορία...)

5) Σε περίπτωση που θα θελήσεις να μου πεις ότι ο Φύσσας "δεν ήταν συγκεκριμένα Antifa" (δεν ξέρω αν ήταν ή όχι) απαντώ: Με μόνη την ταυτότητα του όπως την προσδιόρισες ("αναρχοαυτόνομος") προσέφερε τις υπηρεσίες του σε αυτόν τον χώρο. Ηθελημένα ή αθέλητα, δεν βλέπω τι σημασία έχει. Κανένα τραγούδι δεν έχει την σημασία που έχει σαν αποτέλεσμα του προσώπου του δημιουργού του. Όλα επιφέρουν ό,τι επιφέρουν από το περιεχόμενό τους σε συνδυασμό με τις συγκυρίες μέσα στις οποίες ακούγονται. Συχνά επιφέρουν έως και το αντίθετο από εκείνο που επεδίωκε ο δημιουργός. (Εν ολίγοις, τραγούδια όπως αυτά που ανάρτησα εδώ έρχονται "γάντι" στους στόχους των κάθε είδους "Antifa", ΣΥΡΙΖΑίων, "ΑΝΤΑΡΣΥΑ", κ.ο.κ. είτε ήταν αυτή η πρόθεση του δημιουργού, είτε όχι.)

Ένα τελευταίο. Γράφεις:


Μεταλληνός έγραψε:
Το "ΠΑΤΑΡΙ", δεν είναι χώρος επίδειξης "γνώσεων" και "εξυπνάδας", για κανέναν.


ΠΟΙΑ ήταν η "εξυπνάδα" που "πούλησα"; ΠΟΙΕΣ ήταν οι "γνώσεις" που "επέδειξα"; ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙ ΛΕΞΗ.
_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Μεταλληνός
Site Admin


Συμμετέχουν: 31 Μάρ 09
Δημοσιεύσεις: 1707

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 12, 2020 10:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: "Εξυπνάδες" Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Obelix έγραψε:
Μεταλληνός έγραψε:
Obelix έγραψε:
Μερικά μουσικά πονήματα του μακαρίτη Παύλου Φύσσα:

"Γ@Μ@ ΤΟΥΣ!"

"ΑΓΓΕΛΑ ΜΕΡΚΕΛ" (Θυμίζει αρκετά τους "Αγανακτισμένους. Ιδιαίτερα την "κάτω πλατεία"...)

"ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΩ!"

Δεν γνωρίζω πόσοι θα τα βρουν "ευάρεστα" ή θα θεωρήσουν ότι "τους εκφράζουν", αλλά είναι χρήσιμο και διδακτικό να τα ακούσει κανείς, ώστε να διαμορφώσει την δική του κρίση.


Obelix, αυτό το ¨σχόλιο" τώρα για ποιόν λόγο το έβαλες; για να μας δείξεις ποιός ήταν ο Φύσσας ; Χαίρουμε πολύ!.. Και οι πέτρες γνωρίζουν ότι ο μακαρίτης ήταν ένας ράπερ, του αναρχοαυτόνομου χώρου, με ότι αυτό συνεπάγεται για τις όποιες αντιλήψεις είχε, και ότι εκείνο το βράδυ, "κάποιος έπρεπε να σκοτωθεί", και η "μπίλια" έπεσε τυχαία στο κεφάλι του. Το να βάζεις τώρα ένα τέτοιο σχόλιο ιδιαίτερα στην σημερινή συγκυρία, τί εξυπηρετεί; Τί είδους "κρίση" ζητάς να διαμορφώσει όποιος το διαβάσει;

Λοιπόν. Δεν σκοπεύω να ανοίξω κάποια ατέρμονη κουβέντα μαζί σου. Να συζητήσω με έναν άνθρωπο ο οποίος προσπαθεί ανέξοδα από τον καναπέ του να πουλάει ανεύθυνα εξυπνάδες. Το "ΠΑΤΑΡΙ", δεν είναι χώρος επίδειξης "γνώσεων" και "εξυπνάδας", για κανέναν. Εάν από το μυαλό σου δεν περνάει κάν η υποψία πως το σχόλιό σου μπορεί κάποιοι να το εκλάβουν σαν "έλα μωρέ το φρικιό τα ήθελε και τα έπαθε" τότε δεν έχεις καμία θέση εδώ μέσα.


1) Οι απόψεις μου - ή έστω οι εικασίες μου, ΕΦ' ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ - είναι αυτές που γράφω ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ, ΕΠΙ ΛΕΞΗ. Και όχι αυτές που θα "εκλάβει" ο οποιοσδήποτε.

2) Ό,τι άποψη διατυπώνω είναι ΔΙΚΗ ΜΟΥ και δεν δεσμεύει κατ' ουδένα τρόπο το "Παταρι", του οποίου η αντίστοιχη άποψη είναι δυνατόν να είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ. Αν η ανωτέρω δημοσίευσή μου προκάλεσε κάποιο πρόβλημα στο "Πατάρι" (αν π.χ. βρέθηκε κάποιος που είπε ή σκέφτηκε: "Τι ρόλο βαράτε εσείς; Μας λέτε ότι καλά του έκανε η Χ.Α. του Φύσσα και τον έφαγε;") νομίζω πως ξεκαθάρισα αρκετά ότι αυτά που γράφω δίνουν ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΠΑΤΑΡΙ ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΣΠΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ (ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ).

Ξεκαθαρίζω επίσης ότι, σε καμία περίπτωση δεν ισχυρίστηκα - ούτε πιστεύω κάτι τέτοιο - ότι, δήθεν, "Καλώς έπαθε ό,τι έπαθε ο Φύσσας".

Όσο για τις αιτίες που τον οδήγησαν στην απώλειά του, ίσως ήταν αυτές που γράφεις εσύ ("κάποιος έπρεπε να σκοτωθεί" - ό,τι σημαίνει αυτό!) ίσως και όχι. Δεν ήταν αυτό το ζήτημα που ήθελα να θίξω.

3) Σε τι θέμα θα διαμορφώσει εδώ κρίση ο αναγνώστης; Σε πολλά. Από την ποιότητα και το ενδιαφέρον του έργου του συγκεκριμένου καλλιτέχνη, έως το νόημα της (όποιας) πολιτικής του παρουσίας. Τι κρίση θα διαμορφώσει ο καθένας είναι μια απάντηση που μόνο ο ίδιος μπορεί να δώσει. Δεν θα την υπαγορεύσω εγώ.

4) Ποια είναι η δική μου κρίση; Αφορά το πολιτικό περιεχόμενο (τον πολιτικό στόχο, ακριβέστερα) των συγκεκριμένων ακουσμάτων. (Δεν την διατύπωσα πιο πάνω, την διατυπώνω τώρα.) Εκτιμώ πως είναι η μια από της δύο όψεις ενός και του αυτού νομίσματος, στην άλλη όψη του οποίου βρίσκονται άτομα π.χ. σαν τον χρυσαυγίτη Ματθαιόπουλο ("καλλιτέχνης" και αυτός του "σκληρού ροκ"). "Φασίστας" ο ένας, "Antifa" (ή κάτι τέτοιο) ο άλλος. Αλλά τα μηνύματά τους είναι τα ίδια,και αποσκοπούν στον ίδιο στόχο. Ο ένας βρίζει Εβραίους και Αλλοδαπούς, ο άλλος βρίζει και "γ@μ@ει φασίστες", ώστε και οι δύο να προκαλέσουν δέος στο όποιο ακροατήριο. Στόχος τους είναι να τρομοκρατήσουν τον Ελληνικό Λαό, οι μεν "φοβερίζοντας τους Εβραίους", οι δε "τους φασίστες". Αλλά και οι δύο πλευρές περνούν ακριβώς το μήνυμα: "Προσέξτε μην σας βάλουμε στο σημάδι! Διότι, αν το κάνουμε, ακούτε όλοι τι σας περιμένει!" (Αν το πετυχαίνουν να τρομοκρατήσουν τον Λαό, και σε ποιο βαθμό, αυτό είναι μια άλλη ιστορία...)

5) Σε περίπτωση που θα θελήσεις να μου πεις ότι ο Φύσσας "δεν ήταν συγκεκριμένα Antifa" (δεν ξέρω αν ήταν ή όχι) απαντώ: Με μόνη την ταυτότητα του όπως την προσδιόρισες ("αναρχοαυτόνομος") προσέφερε τις υπηρεσίες του σε αυτόν τον χώρο. Ηθελημένα ή αθέλητα, δεν βλέπω τι σημασία έχει. Κανένα τραγούδι δεν έχει την σημασία που έχει σαν αποτέλεσμα του προσώπου του δημιουργού του. Όλα επιφέρουν ό,τι επιφέρουν από το περιεχόμενό τους σε συνδυασμό με τις συγκυρίες μέσα στις οποίες ακούγονται. Συχνά επιφέρουν έως και το αντίθετο από εκείνο που επεδίωκε ο δημιουργός. (Εν ολίγοις, τραγούδια όπως αυτά που ανάρτησα εδώ έρχονται "γάντι" στους στόχους των κάθε είδους "Antifa", ΣΥΡΙΖΑίων, "ΑΝΤΑΡΣΥΑ", κ.ο.κ. είτε ήταν αυτή η πρόθεση του δημιουργού, είτε όχι.)

Ένα τελευταίο. Γράφεις:


Μεταλληνός έγραψε:
Το "ΠΑΤΑΡΙ", δεν είναι χώρος επίδειξης "γνώσεων" και "εξυπνάδας", για κανέναν.


ΠΟΙΑ ήταν η "εξυπνάδα" που "πούλησα"; ΠΟΙΕΣ ήταν οι "γνώσεις" που "επέδειξα"; ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙ ΛΕΞΗ.


Αν και καθυστερημένα λόγω άλλων ασχολιών, πρέπει αναγκαστικά να βρεθώ για άλλη μία φορά στην δυσάρεστη θέση να σου απαντήσω. Δυσάρεστη θέση επειδή δεν θέλεις να καταλάβεις κάποια πράγματα (είναι σαν να συζητά κανείς
με τοίχο), και αναγκαστικά, επειδή υπάρχουν άνθρωποι που παρακολουθούν τις συζητήσεις που γίνονται εδώ μέσα, και οι οποίοι δικαιούνται να ζητάνε μία απάντηση από την μεριά μας.


Ας είναι λοιπόν. Επιστρατεύω όλη την καλή διάθεση που έχω, και αναλαμβάνω το θλιβερό... καθήκον. Τα παίρνουμε λοιπόν και πάλι τα πράγματα από την αρχή. Αυτό που γνωρίζει ο κόσμος σαν αναμφισβήτητο γεγονός, είναι το ότι πρίν από 7 χρόνια, ένας νεαρός άνθρωπος δολοφονήθηκε άδικα, άνευ λόγου και αιτίας, από ένα μέλος μίας παρέας ακροδεξιών μελών της Χρυσής Αυγής. Αυτό είναι το πρώτο αναμφισβήτητο γεγονός. Ο άνθρωπος που τον μαχαίρωσε, ο Ρουπακιάς, αμέσως μετά την σύλληψή του ομολόγησε την πράξη του. Άλλο ένα αναμφισβήτητο γεγονός. Μία ή δύο ημέρες μετά, δεν θυμάμαι ακριβώς, ο Γενικός Γραμματέας της Χρυσής Αυγής, ο Μιχαλολιάκος, δήλωσε ότι το κόμμα του, αναλάμβανε την πολιτική...ευθύνη!!... Εντελώς "κουφή δήλωση", η οποία ωστόσο, συνιστά ένα ακόμα αναμφισβήτητο γεγονός. Από τότε, η Χρυσή Αυγή, έχει ουσιαστικά διαλυθεί. Τα μέλη (εκτός από τον Μιχαλολιάκο) που αποτελούσαν την ηγεσία του κόμματος, έχουν πάει άλλος εδώ κι' άλλος αλλού. Κανένας όμως από αυτά τα ηγετικά μέλη ούτε τότε, ούτε καθ' όλη την διάρκεια των 7 χρόνων που μεσολάβησαν μέχρι σήμερα, δεν βγήκε ανοιχτά, να καταγγείλει την ανάληψη της ευθύνης που είχε κάνει ο Μιχαλολιάκος. Τί σημαίνει αυτό; Ότι έμμεσα παραδεχόντουσαν την πολιτική ευθύνη και οι ίδιοι, κάτι που συνιστά ένα ακόμα αναμφισβήτητο γεγονός. Ο Μιχαλολιάκος λοιπόν ανέλαβε την πολιτική ευθύνη!. Όπως ακριβώς έκανε και η δήθεν 17 Νοέμβρη των επαγγελματιών δολοφόνων της
CIA. Η οποία μετά από κάθε δολοφονία, αναλάμβανε την ευθύνη με προκήρυξη, η οποία έλεγε : "Εκτελέσαμε τον τάδε, ο οποίος είχε κάνει τα τάδε πράγματα και αναλαμβάνουμε την ευθύνη"....

Πρόσεχε τώρα. Όταν επιμένω στις δύο λέξεις "αναμφισβήτητο γεγονός", εννοώ πως αυτά είναι τα πράγματα που γνωρίζει χοντρά - χοντρά η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου σαν αλήθειες που ισχύουν και υπάρχουν μέσα στην μνήμη του. Τις μεθοδεύσεις που έγιναν ανάμεσα στην κυβέρνηση και την Χρυσή Αυγή αναφορικά με την συγκεκριμένη δολοφονία, την δράση των μυστικών υπηρεσιών προκειμένου να γίνει πράξη η περίφημη "θεωρία των δύο άκρων" (αναφέρομαι και στην δολοφονία των δύο αθώων παιδιών στο Ν. Ηράκλειο λίγο πρίν από αυτήν του Φύσσα), είναι πράγματα, που δεν πέρασαν μέσα στο θυμικό των πλατειών μαζών. Παρεπιπτόντως, αυτές οι παρακρατικές εγκληματικές ενέργειες θα έπρεπε να σε είχαν ευαισθητοποιήσει περισσότερο από το τί ακριβώς ήταν ο Φύσσας...

Έχοντας λοιπόν όλα αυτά τα στοιχεία υπόψη μας, έρχεσαι εσύ την μέρα που ο κόσμος περιμένει ν' ακούσει τις τιμωρίες που θα βγούν για την δολοφονία ενός νέου ανθρώπου που έγινε πριν από 7 χρόνια (επαναλαμβάνω) να "κάνεις κριτική" για τα τραγούδια που έγραφε. "Δεν γνωρίζω πόσοι θα τα βρουν "ευάρεστα" - γράφεις - ή θα θεωρήσουν ότι "τους εκφράζουν", αλλά είναι χρήσιμο και διδακτικό να τα ακούσει κανείς, ώστε να διαμορφώσει την δική του κρίση." Να "διαμορφώσει την δική του κρίση" για τον άνθρωπο Φύσσα εννοείς, και άσε τους δικολαβισμούς. Σιγά μην σε έπιασε τώρα ξαφνικά καλλιτεχνική ανησυχία για την ποιότητα και την αισθητική των κειμένων του Φύσσα, ή ενδιαφέρον για τις πολιτικές αντιλήψεις του. Ούτε εμείς είμαστε μωρά παιδιά, ούτε όσοι μπαίνουν εδώ μέσα και μας διαβάζουν.

Και το ερώτημα το δικό μου, αλλά και του κάθε λογικά σκεπτόμενου ανθρώπου είναι το γιατί της υπόθεσης. Αυτό το νόημα είχε το - οργισμένο είναι αλήθεια - σχόλιο που έγραψα στην αρχή. Γιατί διάλεξες αυτή την χρονική στιγμή, να επιτεθείς σε έναν άνθρωπο, (γιατί αυτό έκανες) ο οποίος έχει πεθάνει εδώ και τόσα χρόνια, σαν θύμα μίας κτηνώδους και βάρβαρης μεθόδευσης του ντόπιου παρακράτους, και μάλιστα χωρίς να φταίει σε τίποτα. Αντί να απαντήσεις σε αυτό το ερώτημα, ή να παραδεχτείς (δεν είναι κακό) ότι ανάρτησες αναίτια ένα λαθεμένο και άκαιρο σχόλιο (όλοι το έχουμε κάνει κάποιες φορές) προσπαθείς να βγείς και από πάνω παραθέτοντας υπεκφυγές και σοφιστείες. "Αν η ανωτέρω δημοσίευσή μου προκάλεσε κάποιο πρόβλημα στο "Πατάρι" (αν π.χ. βρέθηκε κάποιος που είπε ή σκέφτηκε: "Τι ρόλο βαράτε εσείς; Μας λέτε ότι καλά του έκανε η Χ.Α. του Φύσσα και τον έφαγε;")". Λες και εμείς δεν έχουμε δικό μας κριτήριο, και επηρεαζόμαστε από όποιον μας "πει κάτι". Στο τέλος, με ρωτάς προκλητικά:
"ΠΟΙΑ ήταν η "εξυπνάδα" που "πούλησα"; ΠΟΙΕΣ ήταν οι "γνώσεις" που "επέδειξα"; ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙ ΛΕΞΗ." Νόστιμο αυτό!. Όταν γράφω "το ΠΑΤΑΡΙ δεν είναι χώρος επίδειξης εξυπνάδας και γνώσεων για κανένα", εννοώ όλους όσους γράφουν εδώ, και όχι ειδικά εσένα. Ωστόσο εφ' όσον μου ζητάς να σου "παραθέσω επί λέξη" ποιά ήταν η εξυπνάδα που πούλησες, θα σου πώ το εξής. Δεν μπορώ να σου παραθέσω κάτι "επί λέξη", επειδή ολόκληρο το αρχικό σχόλιό σου ήταν εξυπναδίστικο και εντελώς αχρείαστο....

Αυτά, και δεν πρόκειται να επανέλθω. Ξέρω ότι σου αρέσει να έχεις πάντοτε "τον τελευταίο λόγο", που σημαίνει ότι θα συνεχίσεις στο ίδιο μοτίβο. Εγώ δεν θα σε ακολουθήσω. Ωστόσο το ζήτημα είναι ο λόγος σου να συμβαδίζει και με την κοινή λογική.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3789

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 12, 2020 1:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: "Εξυπνάδες, δεν λες τίποτα"!... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μεταλληνός έγραψε:
Να "διαμορφώσει την δική του κρίση" για τον άνθρωπο Φύσσα εννοείς, και άσε τους δικολαβισμούς. Σιγά μην σε έπιασε τώρα ξαφνικά καλλιτεχνική ανησυχία για την ποιότητα και την αισθητική των κειμένων του Φύσσα.


ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ούτε ο Φύσσας ως άνθρωπος, ούτε η αισθητική και η ποιότητά του ως καλιτέχνης (ή "καλιτέχνης"). Με ενδιαφέρει το πολιτικό περιεχόμενο και ο πολιτικός ρόλος των όσων έγραφε. Αν εσύ έχεις σκοπό να ισχυριστείς ότι "διαβάζεις την σκέψη μου" τότε έχεις δίκιο σε ένα σημείο: Δεν υπάρχει νόημα στο να συνεχιστεί η συζήτηση.

Έτσι από περιέργεια: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "κριτική στον Φύσσα ως άνθρωπο" (που "αυτήν εννοώ, και τέρμα!", επειδή τέτοιο ΤΕΛΕΣΙΓΡΑΦΟ εξέδωσες); Αν ήταν καλός γιός, καλός φίλος, ευγενικός, εργατικός;...ΠΟΙΟΥΣ μπορεί να ενδιαφέρουν όλα αυτά; ΠΟΙΑ συμπεράσματα από όσα έγραψες εσύ (άσε τα δικά μου) εξαρτώνται από το "τι άνθρωπος ήταν ο Φύσσας";


Μεταλληνός έγραψε:
Γιατί διάλεξες αυτή την χρονική στιγμή, να επιτεθείς σε έναν άνθρωπο, (γιατί αυτό έκανες) ο οποίος έχει πεθάνει εδώ και τόσα χρόνια, σαν θύμα μίας κτηνώδους και βάρβαρης μεθόδευσης του ντόπιου παρακράτους, και μάλιστα χωρίς να φταίει σε τίποτα.


Το να εντοπίσω και να παραθέσω τα τραγούδια του και τους στίχους του αποτελεί "επίθεση"; Άποψή σου! Άποψή σου και το ότι "αυτό είχα σκοπό να κάνω (ΤΕΛΕΣΙΓΡΑΦΟ) άσχετα τι λέω εγώ". Έχω αρκετή πείρα από συνομιλίες μαζί σου - και με άλλους από το "ΠΑΤΑΡΙ" - ώστε να γνωρίζω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σου αλλάξω την άποψή σου αυτήν (ότι, δήθεν, "είσαι σε θέση να διαβάσεις την σκέψη μου"). Για αυτό και συμφωνώ ότι δεν έχει νόημα να το συζητάμε άλλο.

Γιατί έκανα ειδικά τώρα την ανάρτηση; Ακριβώς επειδή τώρα ήρθε ξανά στο προσκήνιο αυτό το (τραγικό οπωσδήποτε) περιστατικό. Ακριβώς τώρα τον θυμήθηκαν πολλοί. Τώρα ακριβώς είδα και άκουσα πολλούς και συζήτησα με πολλούς οι οποίοι προβληματίζονταν για τον ρόλο του Φύσσα σε συναυλίες και ακούσματα υπέρ των Λαθροεποίκων, για τον ρόλο του με το περιεχόμενο των στιχουργημάτων του, για τον ρόλο της μητέρας του που και αυτή, αν δεν με απατά η μνήμη μου, βγήκε πλάι πλάι με την Κούνεβα (και με άλλους παρόμοιους). Μερικοί με ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ, καθώς είναι άνθρωποι που ΔΕΙΝΟΠΑΘΟΥΝ από την λαθρομεταναστευτική λαίλαπα (ανάμεσά τους και ΣΥΓΓΕΝΙΚΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΑ) και αγανακτούν ενθυμούμενοι την στήριξη σε αυτήν που παρέχουν τα άσματα όπως αυτά του Φύσσα (είτε ό ίδιος το επεδίωκε είτε όχι). Η γενική αίσθηση είναι "κρίμα το παιδί που τον σκότωσαν, κρίμα την μητέρα του που τον έχασε, αλλά τον ρόλο τους τον έπαιζαν και τον παίζουν!" Αυτή είναι και η δική μου θέση, προσθέτοντας ότι δεν γνωρίζω τις ακριβείς θέσεις του Φύσσα, και σε ποιο βαθμό υπηρετούσε συνειδητά τις νεοταξικές μεθοδεύσεις που αξιοποιούσαν και αξιοποιούν τους στίχους του.

Εσύ τι μου λες με όλα αυτά τα "συγκινητικά" για το "παλληκάρι που χάθηκε χωρίς να φταίει" (ΤΡΑΓΙΚΟ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, το τονίζω); Ότι το μόνο που πρέπει να κάνει κανείς αυτήν την στιγμή (ΕΦΤΑ ΧΡΟΝΙΑ μετά τον χαμό του) είναι να τον...μοιρολογάει; Πρέπει να αποφεύγει κάθε κριτική στο έργο του, κάθε προβληματισμό για τον ρόλο του; Έ λοιπόν με εκπλήσσεις! Σε ήξερα (όπως και αρκετούς άλλους από το συγκεκριμένο site) για πιο ψυχρούς ορθολογιστές...

Τέλος, γράφεις:


Μεταλληνός έγραψε:
ο κόσμος περιμένει ν' ακούσει τις τιμωρίες που θα βγούν για την δολοφονία ενός νέου ανθρώπου που έγινε πριν από 7 χρόνια


Συγγνώμη: ΠΟΙΟΙ το "περιμένουν" αυτό; Οι ΣΥΡΙΖΑίοι και οι "Antifaδες" που είχαν συνωστισθεί έξω από το Εφετείο (με ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΟ "ΑΚΑΤΑΔΙΩΚΤΟ" για την μη τήρηση των "μέτρων κατά του Κορωνοϊού"); Οι Πακιστανοί Λαθροέποικοι; Ή μήπως ξέρεις εσύ τίποτα Εργάτες στο Πέραμα, τίποτα κατοίκους της Λέσβου και της Χίου, που περιμένουν κάτι τέτοιο; Που υπολογίζουν στις "καταδίκες" του Mickey Mouse της Χ.Α. για να δουν..."απόδοση δικαιοσύνης";

Και ΤΙ είδους "τιμωρίες" αναμένονται για τους Μιχαλολιάκο & CIA? Οι οποίοι, ακόμα και αν καταδικαστούν, θα εκτίσουν "ποινές" παρόμοιες ακριβώς με τον συνεταίρο τους τον Κουφοντίνα; Κάτι μου λέει ότι σύντομα θα βλέπουμε τον τελευταίο να παίρνει άδειες μαζί με τον Ρουπακιά και να βολτάρουν χεράκι - χεράκι...

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Μεταλληνός
Site Admin


Συμμετέχουν: 31 Μάρ 09
Δημοσιεύσεις: 1707

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 12, 2020 1:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν έχω την ικανότητα να διαβάζω την σκέψη κανενός. Αυτά που γράφεις διαβάζω. Άντε γειά....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ο μπαρμπαγιάννης
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 13, 2020 6:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητέ ΟΜΦΑΛΟΒΕΛΙΞ κι αυτό το πόνημα σου το διάβασα με ευχαρίστηση, αν και η επιμονή σου στην πατρότητα των απόψεων που διατυπώνεις, είναι περιττή, γιατί κανείς δεν είπε το αντίθετο. Το γεγονός ότι χαρακτηρίζονται σαν εξυπνάδες, δεν σημαίνει ότι δεν είναι δικές σου.Επίσης, ή άποψη σου, ότι ….Τι κρίση θα διαμορφώσει ο καθένας είναι μια απάντηση που μόνο ο ίδιος μπορεί να δώσει....πρέπει να πω ότι κομίζει γλαύκας και φυσικά μας άνοιξε τα μάτια (πήγα να πω μας πέταξε, αλλά ευτυχώς το πρόλαβα) ! Τελικά όμως, πιστεύω ότι έκανες εξυπηρέτηση στον Μεταλληνό, απαντώντας του προκαταβολικά στην υποτιθέμενη ερώτησή του (ευτυχώς του έκανες μόνο μία). Πιστεύω να το εκτιμήσει και να μην το πάρει κι αυτό σαν εξυπνάδα.
Επιστροφή στην κορυφή
Nikoss
Site Admin


Συμμετέχουν: 07 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 1809

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 14, 2020 8:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Περί αυτονοήτων... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

... η απάντηση του Obelix, που κατά λάθος την διέγραψα...

ο μπαρμπαγιάννης έγραψε:
Αγαπητέ ΟΜΦΑΛΟΒΕΛΙΞ κι αυτό το πόνημα σου το διάβασα με ευχαρίστηση, αν και η επιμονή σου στην πατρότητα των απόψεων που διατυπώνεις, είναι περιττή, γιατί κανείς δεν είπε το αντίθετο. Το γεγονός ότι χαρακτηρίζονται σαν εξυπνάδες, δεν σημαίνει ότι δεν είναι δικές σου.Επίσης, ή άποψη σου, ότι ….Τι κρίση θα διαμορφώσει ο καθένας είναι μια απάντηση που μόνο ο ίδιος μπορεί να δώσει....πρέπει να πω ότι κομίζει γλαύκας και φυσικά μας άνοιξε τα μάτια (πήγα να πω μας πέταξε, αλλά ευτυχώς το πρόλαβα) ! Τελικά όμως, πιστεύω ότι έκανες εξυπηρέτηση στον Μεταλληνό, απαντώντας του προκαταβολικά στην υποτιθέμενη ερώτησή του (ευτυχώς του έκανες μόνο μία). Πιστεύω να το εκτιμήσει και να μην το πάρει κι αυτό σαν εξυπνάδα.


Η πρώτη απάντηση του Μεταλληνού ήταν φανερά οργίλη (το ομολόγησε και ο ίδιος στην 2η). Πράγμα που με παραξένεψε: ΓΙΑΤΙ τόσα νεύρα για αυτά που είχα γράψει; Προσπάθησα να βρω εξηγήσεις. Σκέφτηκα πως το πιθανότερο (ή, αν προτιμάς, το σημαντικότερο) ήταν ότι το να γράφω κάτι σε αυτήν την σελίδα ίσως έχει αντίκτυπο στο ίδιο "Πατάρι". Ίσως να δημιουργεί εντυπώσεις για τις δικές του θέσεις. Και έσπευσα να υπογραμμίσω το αυτονόητο: Ότι οι απόψεις μου είναι δικές μου, ενώ το "Πατάρι" ενδέχεται να έχει τελείως διαφορετικές.

Κατά τα άλλα, το θέμα είναι, πιστεύω, λήξαν. Εγώ τουλάχιστον είπα ό,τι είχα να πω. Και κατάλαβα ό,τι ήμουν σε θέση να καταλάβω...

Υ.Γ. Έτσι από περιέργεια: ΠΟΙΑ ήταν η "ερώτηση του Μεταλληνού στην οποία απάντησα προκαταβολικά"; Για το αν ο Φύσας ήταν "Antifa"? Ή κάποια άλλη; (Οι απαντήσεις μου ήταν πολλές.)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Hellenic (Greek) by Alex Xenias - Διορθώσεις:Αλφόνσος Πάγκας