patari.org Αρχική σελίδα patari.org
Χώρος συζήτησης της πατριωτικής αριστεράς
 
 Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ο σ. Θύμιος ξαναχτυπα.
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 05, 2009 10:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ο σ. Θύμιος ξαναχτυπα. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο σ. Θύμιος ξαναχτυπα.

Με πρόσχημα την σημερινή επίθεση, άκαμπτος ο σ. Θύμιος αρθρογραφεί υπέρ της αστυνομικής ασυδοσίας.

Θύμιος έγραψε :
Παράθεση:
Η αυθάδεια της προβοκάτσιας, αλλά και της δειλίας



Χρειάζεται δειλία, ιδιαίτερα ασυνήθιστη, αλλά και τύφλα για να μην βλέπεις και να μην καταγγέλλεις την θηριώδη αυθάδεια των μηχανισμών προβοκάτσιας.


Πραγματικά έχεις δίκιο,
Χρειάζεται δειλία, ιδιαίτερα ασυνήθιστη, αλλά και τύφλα για να μην βλέπεις και να μην καταγγέλλεις την θηριώδη αυθάδεια των αστυνομικών υπαλλήλων, οπού βασιζόμενοι στην ατιμωρησία και την κάλυψη από άλλους μηχανισμούς της εξουσίας, καταπατούν και τα στοιχειώδη δικαιώματα του ανθρώπου.

Θύμιος έγραψε :
Παράθεση:
Ένα εφιαλτικό, αραχνοειδές δίκτυο προβοκατόρικων μηχανισμών των μυστικών υπηρεσιών και του παρακράτους τους έχει απλωθεί πάνω από την ελληνική κοινωνία και σπέρνει τον τρόμο. Μια αποτρόπαια «μηχανή» επιχειρεί να δολοφονήσει ό,τι το καλύτερο έχουμε μέσα μας και να μας μετατρέψει σε μια αγέλη κτηνανθρώπων που θα δολοφονεί ο ένας τον άλλον.


Πραγματικά, αν δεν μπορέσουμε να δούμε την αλήθεια…
Δεν θα αποφύγουμε την αδελφοκτονία
Η μόνη λύση είναι να απαιτήσουμε να είναι σεβαστά τα δικαιώματα όλων, και να σταματήσει αυτή η προκλητική ασυλία και ατιμωρησία των κτηνάνθρωπων.

Θύμιος έγραψε :
Παράθεση:
Χρόνια τώρα αυτή η τρομοκρατική «μηχανή» των αυτοκρατορικών μυστικών υπηρεσιών και οι οικονομικοί σπόνσορες, τύπου Σόρος, κατασκευάζουν «δίκτυα» και «εστίες» ιδεολογικής, πολιτικής και στρατιωτικής οργάνωσης. Κινούν, διακινούν, εγκλωβίζουν ποικίλες «σέχτες» και κατευθύνουν ομάδες κρούσης: κουκουλοφόρους, συμμορίες καταστροφών και εμπρησμών, βιοπραγίες και ψυχώσεις εναντίον ιστορικών και εθνικών συμβόλων. Και όλα αυτά με «υπογραφές» αντιεξουσιαστικές και αριστερίζουσες


Πραγματικά έτσι είναι… έχεις απόλυτο δίκιο στη μισή αλήθεια σου…
Η ασυλία και ατιμωρησία της αυθαιρεσίας των αστυνομικών υπαλλήλων είναι το μέσο που θα στελεχώσει με νεαρούς στρατιώτες τα παρακρατικά κέντρα, που και αυτά ελέγχονται από τους πολυεθνικούς νταβατζήδες. Και σε ανορθόδοξη συνεργασία με τους άλλους κουκουλοφόρους, θα καταφερθούν εναντίων όλων αυτών που περιγράφεις.

Θύμιος έγραψε :
Παράθεση:
Η πραγματικότητα κραύγαζε, χρόνια τώρα, γι αυτή την τρομοκρατική στρατηγική της Νέας Τάξης και των πλανητικών δυναστών του κόσμου.
Τα σημάδια αυτής της στρατηγικής είναι αποτυπωμένα πολλαπλώς στο σώμα της ελληνικής κοινωνίας εδώ και πολλά χρόνια.
Και , όμως, όποιος, τολμούσε να τα αναδείξει πνιγόταν μέσα σε μια καταιγίδα συκοφαντιών και τρομοκρατίας: Συνωμοσιολόγο τον έλεγαν στη καλύτερη περίπτωση. Στη χειρότερη: Ρατσιστή, εθνικιστή και φασίστα.


Κάτι μου θυμίζει αυτό σ Θύμιο,
Θες να μας πεις εάν σου θυμίζει εσένα κάτι ;
Για παράδειγμα : τι έκανες όταν ο Τάσος (για την υπόθεση Καρβέλα ) σου επεσήμανε ότι η ατιμωρησία της αυθαιρεσίας των αστυνομικών θα οδηγούσε σε χειρότερες καταστάσεις ;
Σου θυμίζω : προβοκάρισες τον απέκλεισες και δεν δημοσίευσες την απάντησή του.
Ήθελε πολύ μυαλό για να καταλάβεις ότι κάποιος ψυχανόμαλος κάλαχαν, βασιζόμενος στην ασυλία – ατιμωρησία, θα δολοφονούσε εν ψυχρώ ;
Σου θυμίζω ότι μετά μια εβδομάδα, ο ψυχανόμαλος της ΕΛΑΣ δολοφόνησε το δεκαπεντάχρονο παιδί μας ( όλα τα παιδιά της κοινωνίας μας, παιδιά μας είναι )

Θύμιος έγραψε :
Παράθεση:
Και τώρα πολλοί, έντρομοι, βλέπουν ότι βρισκόμαστε στα νύχια ενός εφιαλτικού προβοκατόρικου μηχανισμού. Καθημερινά υλοποιούνται οι σχεδιασμοί και οι στόχοι που προανήγγειλαν οι προπαγανδιστικές ύαινες της Νέας Τάξης και η «οργανική της διανόηση»: Τα ΜΜΕ.
Η «εξέγερση» των «Δεκεμβριανών», συνεχίζει και υλοποιεί:Τα πρωτοσέλιδα της «Ελευθεροτυπίας» και των άλλων «νταβάδων», καθώς και τα κηρύγματα των υπαλλήλων του Σόρος, των «υπερεπαναστατών» και των «γενναίων της υποταγής». Αυτών των ειδώλων και των σκυβάλων των καναλιών…
Μαθήματα δεν έδινε η «Ελευθεροτυπία» για να κτυπηθούν τα αστυνομικά τμήματα; Όλοι οι μηχανισμοί του καθεστώτος δεν είχαν δαιμονοποιήσει και στοχοποιήσει τους «μπάτσους»;
Αυτό ακριβώς υλοποιούν τώρα, δολοφονικά, οι μηχανισμοί προβοκάτσιας: Παρακράτος και μυστικές υπηρεσίες.


Το κάθε καθεστώς σ Θύμιο, στους κατασταλτικούς μηχανισμούς στηρίζετε, και γι’ αυτό τους παρέχει ασυλία και ατιμωρησία. Ποτέ δεν τους στοχοποιούν, απλά χαϊδεύουν αυτιά.
Εσύ τόσα χρόνια αγωνιστής έπρεπε να το είχες μάθει αν δεν το είχες καταλάβει…

Θύμιος έγραψε :
Παράθεση:
Η στεντόρεια φωνή του Μίκη Θεοδωράκη είχε προειδοποιήσει το έγκλημα που γίνεται να καταστήσουμε τους «μπάτσους» σάκο του μποξ!!!


Ρε το σύντροφο Μίκη του Μητσοτάκη…
Τι μου θύμισες τώρα ; αλήθεια οι αστυνομικοί είναι το κράτος ή οι πολίτες ;
Μήπως θυμάσαι που ο λαός μας λέει : δείξε μου το φίλο σου να σου πω ποιος είσαι;


Θύμιος έγραψε :
Παράθεση:
Τώρα το μοναδικό «αίτημα» αυτής της παρακρατικής «εξέγερσης» γίνεται πράξη: εκτοξεύονται πλέον όχι απειλές εναντίον των αστυνομικών, αλλά δολοφονικές σφαίρες και ρουκέτες.
Αυτός είναι ο μοναδικός καρπός αυτής της «επανάστασης» των ψυχώσεων και του παρακρατικού υπόκοσμου.



Σφαίρες, μόνο σφαίρες σ. Θύμιο, και αν δεν τους μαζέψουμε, πολύ φοβάμαι ότι θα έρθουν και ρουκέτες, ενδεχομένως και ‘παράπλευρες απώλειες’

Θύμιος έγραψε :
Παράθεση:
Η κοινωνία εθίζεται στο να απαιτήσει ΙΣΧΥΡΟ ΚΡΑΤΟΣ και θηριώδεις «μπάτσους» κατά των αυριανών λαϊκών κινημάτων. Εθίζεται στον τρόμο και την επιβολή μιας τρομοκρατικής βαρβαρότητας χωρίς ιστορικό προηγούμενο.


Τι είναι αυτό ρε σύντροφε τώρα; Θα μας τρελάνεις;
Πότε οι κατασταλτικοί μηχανισμοί ήταν υπέρ των λαϊκών κινημάτων;
Μήπως στην τουρκοκρατία, στην κατοχή ή μήπως στην χούντα;
Εκτός αν θες να μας πείσεις ότι οι άνδρες το Κολοκοτρώνη , ήταν γενίτσαροι χρηματοδοτούμενοι από την οθωμανική αυτοκρατορία…
Εμένα δεν με πείθεις για κάτι τέτοιο… ξέχνα το

Και που είδες τον λαό να θέλει ισχυρό κράτος και θηριώδεις μπάτσους;
Εγώ βλέπω λαό να ζητά δικαιοσύνη…

Θύμιος έγραψε :
Παράθεση:
Αυτό θα είναι το μέγα επίτευγμα των «αριστερών» του Κολωνακίου (ΣΥΡΙΖΑ) και των ηλίθιων αριστεριστών…



Εδώ έχεις δίκιο, αλλά υπάρχει και η άλλη επιλογή : να παραμείνουμε στο καθεστώς των εικονικών τιμολογίων, του βατοπαιδίου και του χρυσού οδηγού, με τους ψυχανόμαλους κάλαχαν να αρμενίζουν και να θερίζουν ατιμωρητεί….


Τι σε πειράζει να πάμε σε καθεστώς ισότητας, ισονομίας και ισοπολιτείας ;



Και επειδή τα παραπάνω είναι οι δηλώσεις Καρατζαφέρη με κνιτικη φρασεολογία σου απαντώ :

Δεν θα φαλιρίσει ο περισσός αν δεν τυπωθεί ο χρυσός οδηγός, ούτε θα πέσει έξω το ζεύγος Άδωνη αν δεν έρθει η ώρα της ‘αλήθειας’



Αλήθεια ρε σύντροφε
Αυτό το γεγονός της επίθεσης θα μπορούσε να είναι τρομοκρατική ενέργεια ή και προβοκάτσια
Αλλά θα μπορούσε να ήταν και μια πράξη αψυχολόγητης βίας ή και βλακώδους εκδίκησης.
Αναρωτήθηκες όμως… μήπως κάποιοι επιχειρούν να ξεκινήσουν την επανάσταση χωρίς εσένα;

Εγώ πάντως θα περιμένω για να βγάλω συμπεράσματα, μέχρι τότε συνεχίζω να διεκδικώ ισότητα, ισονομία ισοπολιτεία με τους συνανθρώπους μου.

Παλαιοτέρα χτυπήματα του σ. Θύμιου, υπέρ της ασυδοσίας των αστυνομικών :

http://patari.org/forum/viewtopic.php?p=322

http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=2966

http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=2937

http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=2848

http://patari.org/forum/viewtopic.php?p=425
Επιστροφή στην κορυφή
Ντ'Αρτανιαν
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 05, 2009 11:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η δαιμονοποίηση της ελληνικής αστυνομίας στρώνει το έδαφος στην πολυεθνική αστυνομία των γενιτσάρων .Ετοιμη ειναι,σε πρωτη φαση να παει στα συνορα(με το προσχημα) να σταματησει την εισροη οικονομικων μεταναστων στην χωρα μας και κατ'επεκταση στην Ευρωπη,και σε δευτερη φαση να μπει στις πολεις μας για να επιβαλει την ταξη.Και την ταξη θα την επιβαλει οπως βλεπουμε στα ντοκυμαντερ του ΣΚΑ'Ι' εναν τεξανο η εναν αφρικανο με στολη να δερνει αλυπητα αμερικανο πολιτη επειδη περασε ενα φαναρι χωρις να σταματησει(δεν αναφερομαι στον ΚΟΚ αλλα στην πραξη).Δεν παιρνω το μερος της αστυνομιας με αυτα που γραφω (ποιος ξεχνα αλλωστε την "ζαρντινιερα") απλα σας αναφερω τα σχεδια των νεωταξιτων.
Επιστροφή στην κορυφή
Γαβριάς
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 05, 2009 11:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε "επισκέπτη", ετοιμαζόμουνα να βάλω καινούριο θεμα για το χαφιεδίστικα άντρα που λέγονται "ελληνικά" "πανεπιστήμια" και που οι πρυτάνεις τα έχουν κάνει τσιφλίκια παρακρατικών και κυπατζίδων για να ξεπληρώσουν την στήριξη που τους παρέχει ο Συνασπισμός ώστε να εκλεγονται και να αποτελούν καθηγητικό κατεστημένο. Οι πρυτάνεις και το καθηγητικό υπηρετικό προσωπικό εξασφαλίζουν στήριξη για την θεσούλα τους και κυριαρχία και με την σειρά τους ανταποδίδουν σε αυτά που απαιτεί ο Συνασπισμός: άσυλο στους χαφιέδες του και ασφαλίτικες γιάφκες. Όμορφη συνεργασία.

Είχα αμφιβολίες αν έπρεπε να εντάξω αυτό το θέμα σε κάποια προûπάρχουσα ενότητα ή να το αναρτήσω αυτόνομο, για να υπάρχει μια οικονομία χώρου και να μην αποδυναμώνονται οι συζητήσεις από την πολυδιάσπαση αλλά και από την άλλη να μην θάβεται ένα λίγο διαφορετικό θέμα που χώνεται κάπου ως σχόλιο την στιγμή που επισημαίνει ένα ξεχωριστό ζήτημα.

Εσύ βλέπω άνοιξες ξεχωριστό ζήτημα για τον "σ. Θύμιο" για ένα θέμα που προûπήρχε ενότητα. Προφανώς ο "σ. Θύμιος" είναι για σένα τόσο μεγάλο ζήτημα που είτε η Γάζα, είτε ο οργασμός των χαφιέδων, είτε οτιδήποτε σημαντικό και να υπάρχει σε εξέλιξη, πρέπει να ασχολούμαστε με τον "σ. Θύμιο" σε ένα παρεμφερές ύφος όπως τότε που είχε μπεί ο Αντρέας στο Χέρφιλντ και κάθε δέκα λεπτά ενημερωνόμασταν "έφαγε, ρεύτηκε, είχε δέκατα, ήπιε νερό, ξαναέφαγε, αποπάτησε, κοιμήθηκε λιγάκι, έβηξε, αερίστηκε".
Μπορεί εντέλει για σένα ο "σ. Θύμιος" να είναι τόσο σημαντικός πολιτικός παράγοντας που πρέπει να του αφιερώνονται ξεχωριστές και ποικίλες ενότητες.

Οι αντιρρήσεις σου χρήζουν προσοχής και πιθανόν σε πολλά να έχεις δίκιο. Είναι πολύ χρήσιμη η κριτική και αναντίρρητο δικαίωμα ο αντίλογος. Όμως το να υποστηρίζεις τερατώδη πράγματα όπως αυτό παρακάτω είναι κάτι που πιστεύω το κάνει μια εμπάθειά σου, δικαιολογημένη ή αδικαιολόγητη, που την σωστή ή όχι κριτική σου την ξεστρατίζει μακριά από το μονοπάτι της λογικής εκτίμησης. Τα συναισθήματα αλοιώνουν την πολιτική κρίση.

Ποιοί είναι οι "επαναστάτες" για τους οποίους μιλάς; Σε τί διαφέρει αυτό που λες από εκείνα που λέει το Ιντυμήντια; Λες χαρακτηριστικά:

Αλήθεια ρε σύντροφε
Αυτό το γεγονός της επίθεσης θα μπορούσε να είναι τρομοκρατική ενέργεια ή και προβοκάτσια
Αλλά θα μπορούσε να ήταν και μια πράξη αψυχολόγητης βίας ή και βλακώδους εκδίκησης.
Αναρωτήθηκες όμως… μήπως κάποιοι επιχειρούν να ξεκινήσουν την επανάσταση χωρίς εσένα;


Ποιά είναι η "βλακώδης εκδίκηση" και "αψυχολόγητη βία";; Σοβαρά;
Πιστεύεις δηλαδή εσύ ότι με τόσους δορυφόρους και πράκτορες της Σία και της Μοσάντ μπορώ εγώ να βγώ από μια γωνιά στα Εξάρχεια με ένα νεροπίστολο και να πιτσιλίσω τον καστανά στην γωνία και να μην με καταγράψουν εφτά ρουφιάνοι, είκοσι κάμερες και δέκα δορυφόροι;

Σοβαρά μιλάς;;;;

Είναι επαναστάτες(!!) αυτοί που απολαμβάνουν ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ την "ανοχή" ενός τερατώδους κυκλώματος καταγραφής και χαφιεδισμού;

Τότε, αν έχεις δίκιο, κάθε καταγγελία όλων εκείνων που λέγανε χρόνια τώρα για τις στημένες "τρομοκρατίες" και τις προβοκάτσιες είναι "συνομωσιολογίες" και φαντασιώσεις. Και φυσικά ο υπόνομος του ΣΥΡΙΖΑ και η ΚΥΠ είναι επανάσταση.

Συγγνώμη αλλά πάρα πολλοί από εμάς δεν εχουμε το προνόμιο ούτε του κλασίματος χωρίς να μας πάρουνε χαμπάρι. Αν υπάρχουν τέτοιοι "επαναστάτες" όπως λες, που "αρχίσανε την επανάσταση" και έχουν και τέτοια μαγκιά να πυροβολούνε έξω από το Υπουργείο Πολιτισμού χωρίς να τους έχουνε κάνει τσιμπητούς από το πρώτο δευτερόλεπτο που θα διανοούνταν κάτι τέτοιο, τότε θα φάμε με χρυσά κουτάλια, τέρμα τα βάσανα και ο καπιταλισμός.

Και βέβαια, το "στήσιμο" της νεώτερης "τρομοκρατίας" από τότε που κλάπηκαν όπλα από φρουρούς και τμήματα δεν είναι κύκλος για νέες προβοκάτσιες αλλά "αρχή επανάστασης"...




Αυτό δε:

Θύμιος έγραψε :
Παράθεση:
Η κοινωνία εθίζεται στο να απαιτήσει ΙΣΧΥΡΟ ΚΡΑΤΟΣ και θηριώδεις «μπάτσους» κατά των αυριανών λαϊκών κινημάτων. Εθίζεται στον τρόμο και την επιβολή μιας τρομοκρατικής βαρβαρότητας χωρίς ιστορικό προηγούμενο.


Τι είναι αυτό ρε σύντροφε τώρα; Θα μας τρελάνεις;
Πότε οι κατασταλτικοί μηχανισμοί ήταν υπέρ των λαϊκών κινημάτων;
Μήπως στην τουρκοκρατία, στην κατοχή ή μήπως στην χούντα;
Εκτός αν θες να μας πείσεις ότι οι άνδρες το Κολοκοτρώνη , ήταν γενίτσαροι χρηματοδοτούμενοι από την οθωμανική αυτοκρατορία…
Εμένα δεν με πείθεις για κάτι τέτοιο… ξέχνα το

Και που είδες τον λαό να θέλει ισχυρό κράτος και θηριώδεις μπάτσους;
Εγώ βλέπω λαό να ζητά δικαιοσύνη…



για μένα είναι απαράδεκτο.


"Λαϊκή δικαιοσύνη" η προβοκάτσια; Μωρέ μπράβο και δεν τό' ξερα!
Αυτό που λέει ο "σ. Θύμιος", κακά τα ψέμματα, είναι σωστό. Μετά από εξάρσεις "τρομοκρατίας" και αναταραχών η αναδίπλωση και το ξέσπασμα του απειλημένου συντηρητισμού είναι κύμα αντανάκλασης, είναι η αναμενόμενη αντίδραση ενός μεγάλου τμήματος της φοβισμένης κοινωνίας, κυρίως σε εποχές που η αριστερά απουσιάζει για διακοπές και για ξεπούλημα. Συνέβει και στην Γαλλία μετά τον "Μάη". Συμβαίνει σχεδόν πάντα.

Μην αφήνεις την εμπάθειά σου να διαστρεβλώνει και κάτι που μπορεί να ειπωθεί σωστά. Και κυρίως δες αν με τόσο ρουφιανιλίκι μπορούν κάποιοι να αλωνίζουν "μαγκιώρικα" ως Ζορό χωρίς αυτό να τους καθιστά συνένοχους ή το λιγότερο ύποπτους. Έως ΠΑΡΑ πολύ ύποπτους....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 12:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γραβια
Σοβαρέψου


Η απομόνωση τμήματος φράσης, είναι απαράδεκτη φασιστική ενεργεία

Ολόκληρη η φράση είναι η εξής :

Παράθεση:
Αλήθεια ρε σύντροφε
Αυτό το γεγονός της επίθεσης θα μπορούσε να είναι τρομοκρατική ενέργεια ή και προβοκάτσια
Αλλά θα μπορούσε να ήταν και μια πράξη αψυχολόγητης βίας ή και βλακώδους εκδίκησης.
Αναρωτήθηκες όμως… μήπως κάποιοι επιχειρούν να ξεκινήσουν την επανάσταση χωρίς εσένα;

Εγώ πάντως θα περιμένω για να βγάλω συμπεράσματα, μέχρι τότε συνεχίζω να διεκδικώ ισότητα, ισονομία ισοπολιτεία με τους συνανθρώπους μου.


Και ολόκληρη να την κρίνεις, για να μου δείξεις που βλέπω επαναστάτες…
Το ότι ρωτώ ακόμα και για τα ποιο απίθανα σενάρια δεν σημαίνει σε καμιά περίπτωση ότι βλέπω μόνο επαναστάτες.

Επίσης προβοκάτσια είναι και να εφευρίσκεις εκφράσεις που δεν υπάρχουν
Όπως η παρακάτω :

"Λαϊκή δικαιοσύνη"

Εγώ δεν έγραψα κάτι τέτοιο, εσύ που το βρήκες ;
Επιστροφή στην κορυφή
Από άλλο βιβλίο...
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 12:45 am    Θέμα δημοσίευσης: της γαλλικής βιβλιοθήκης ντε... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε επισκέπτη μην νομίζεις ότι όλοι σου την «πέφτουνε»... συζήτηση γίνεται εδώ...

Όλοι μπορεί κάποια στιγμή, να μην καταλάβουμε σωστά κάτι, εδώ βοηθά η συζήτηση, ξεκαθαρίζουμε τι λέμε και τι μας λένε...

Ο Γραβιάς δεν απαντά σε συγκεκριμένες φράσεις αλλά σε ιδέες, αν κάποιοι είχαν αρχίσει την επανάσταση χωρίς εμάς, θα ήταν απόδοση "Λαϊκής δικαιοσύνης" και ο Γραβιάς λέει όπως και εγώ επίσης ότι είναι προβοκάτσια...

Το ότι ο Θύμιος «αρμενίζει στραβά» ακόμα κι αν του προσάψεις ότι το κάνει ηθελημένα, δεν σημαίνει ότι, ότι κι αν λέει είναι λάθος...
Επιστροφή στην κορυφή
Γαβριάς
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 12:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

"Από άλλο βιβλίο", αυτή την στιγμή βλαστημάω γιατί ενώ είχα γράψει ολόκληρη απάντηση στις διαφωνίες του "επισκέπτη" την κατέστρεψα από λάθος μου. Την ξαναγράφω αναγκαστικά από την αρχή. Υπάρχει παρεξήγηση μέσα σε παρεξήγηση. Ήδη ο "επισκέπτης" έχει παρανοήσει κατά την γνώμη μου τα αποσπάσματα στα οποία απαντά και αναφέρομαι συγκεκριμένα στην πολύ σωστή επισήμανση του "σ. Θύμιου" για επικείμενη συντηρητικοποίηση που θα απαιτεί σκληρότερη αστυνομία. Αντί να σχολιάσει αυτό ο "επισκέπτης", του διαφεύγει αυτό το νόημα και δίνει μια απάντηση που προσωπικά την βρίσκω ασύνδετη και ασυνάρτητη. Θα ξαναγράψω από την αρχή την απάντησή μου που τόσο με ικανοποιούσε σαν αποτέλεσμα και την κατέστρεψα από ταχύτητα. Επανέρχομαι σύντομα.
Επιστροφή στην κορυφή
Γαβριάς
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 1:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να ξεκινήσω με τα εύκολα, γιατί ομολογουμένως προτιμώ να έχω παρεξηγήσει το σχόλιό σου παρά να δεχτώ ότι όντως υποστηρίζεις κάποια πράγματα στα οποία διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ.


Το εύκολο για μένα είναι εκείνο το σκέλος το οποίο νομίζω και ελπίζω ότι κατάλαβα πολύ καλά. Αναφέρομαι στο:


Θύμιος έγραψε :
Παράθεση:
Η κοινωνία εθίζεται στο να απαιτήσει ΙΣΧΥΡΟ ΚΡΑΤΟΣ και θηριώδεις «μπάτσους» κατά των αυριανών λαϊκών κινημάτων. Εθίζεται στον τρόμο και την επιβολή μιας τρομοκρατικής βαρβαρότητας χωρίς ιστορικό προηγούμενο.


Τι είναι αυτό ρε σύντροφε τώρα; Θα μας τρελάνεις;
Πότε οι κατασταλτικοί μηχανισμοί ήταν υπέρ των λαϊκών κινημάτων;
Μήπως στην τουρκοκρατία, στην κατοχή ή μήπως στην χούντα;
Εκτός αν θες να μας πείσεις ότι οι άνδρες το Κολοκοτρώνη , ήταν γενίτσαροι χρηματοδοτούμενοι από την οθωμανική αυτοκρατορία…
Εμένα δεν με πείθεις για κάτι τέτοιο… ξέχνα το

Και που είδες τον λαό να θέλει ισχυρό κράτος και θηριώδεις μπάτσους;
Εγώ βλέπω λαό να ζητά δικαιοσύνη…



Και μόνο η απάντησή σου είναι όχι απλά άδικη ή λάθος αλλά κατά την γνώμη μου άσχετη και ξεκάρφωτη από το ζήτημα που θίγεται. Εκτός κι αν είμαι κρετίνος. Μιλάει για την ανακλαστική συντηρητικοποίηση που παρατηρείται μετά από ταραχές και εσύ -από αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι- σχολιάζεις σε ένα πλαίσιο που ούτε καν κολλάει με το φαινόμενο που επισημαίνει. Διαφωνείς ή συμφωνείς με αυτήν την κατά την γνώμη μου ορθή επισήμανση, εκείνο που απαντάς εγώ ούτε που μπορώ να διακρίνω πού κολλάει. Αν θέλεις μπορείς να μου το εξηγήσεις και ίσως μόνο εγώ να το θεωρώ ασυνάρτητο. Από που κι ως πού μια επισήμανση για επικείμενη συντηρητικοποίηση να απαντάται με "Τι είναι αυτό ρε σύντροφε τώρα; Θα μας τρελάνεις;
Πότε οι κατασταλτικοί μηχανισμοί ήταν υπέρ των λαϊκών κινημάτων;". Στο είπα, δεν το θεωρώ μόνο άδικη απάντηση, το θεωρώ ασύνδετο και ασυνάρτητο. Συν ότι αφήνεις να διαφύγει μια πολλή σωστή επισήμανση από όπου κι αν προέρχεται...


Στο δεύτερο τμήμα:


"Απίθανα σενάρια" ασφαλώς υπάρχουν. Όμως "απίθανα σενάρια" που τον προβοκάτορα τον εκλαμβάνουν στο πλαίσιο του "απίθανου" ενδεχομένου ως "επαναστάτη", ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Γιατί στο ξαναλέω ακόμη και αν αυτοί που πυροβόλησαν είναι προβοκάτορες από ηλιθιότητα ή ιδεολογικής ένδειας τσογλανιά, και η «δράση» τους περιστασιακά εξυπηρετεί τους σχεδιασμούς των κυρίαρχων Κέντρων –εξ ού και η ανοχή- θα είχαν προ πολλού έρθει σε συνεννόηση και διαπραγμάτευση και συνεργασία με τις Υπηρεσίες γιατί τίποτα «αυτόνομο» και «ανεξάρτητο» ακόμη κι αν δρά ηλιθιωδώς προβοκατόρικα από «αφέλεια» δεν απολαμβάνει «ανοχής» αν δεν είναι ελεγχόμενο έως απόλυτα ελεγχόμενο.

Εκτός κι αν νομίζεις ότι την πολύ ωραία και ενδιαφέρουσα αυτή συζήτηση που κάνουμε δεν την παρακολουθούνε ετούτη δα την στιγμούλα πέντε ΕΣΕΛΟΝ και δεκατρείς Υπηρεσίες. Εγώ όμως δεν το νομίζω…

Πόσο μάλιστα όταν πρόκειται για «οργισμένα νειάτα» που πυροβολούνε από όπου τους καπνίσει....

Συνεπώς το «απίθανο σενάριο» να είναι ακόμη και «επαναστάτες» από «αιτία» αλλά και από «αφέλεια» είναι πιο απίθανο και από το σενάριο να κρύβονται κάτω από τις κουκούλες εξωγήινοι. Γιατί εγώ παρεμπιπτόντως πιστεύω στους εξωγήινους. Τι διάολο, τόσα δισεκατομμύρια άστρα…

Δεδομένης λοιπόν της παρεξήγησής σου πάνω στην ορθή επισήμανση του φαινομένου της ανακλαστικής συντηρητικοποίησης της τρομοκρατημένης κοινωνίας, δεν φέρω την ευθύνη αν θεώρησα ότι την συνειδητή προβοκάτσια -μιας και δεν αποκλείεις το ενδεχόμενο του «αφελούς επαναστάτη»- (κι εγώ, στο λέω, ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ) την καταχωρείς στις ενέργειες της δικαιολογημένης λαϊκής οργής για μια συσσωρευμένη αδικία ετών.

Είναι πολύ λογικό που από την στιγμή που δεν κατηγοριοποιείς σαφώς τους προβοκάτορες στο είδος που αντικειμενικά ανήκουν να παρερμηνεύω κι εγώ αυτό που αυτολεξεί δεν το διατύπωσες αλλά πάνω-κάτω το ίδιο σημαίνει. Τι «λαϊκή δικαιοσύνη», τι «ο λαός ζητά δικαιοσύνη»...

Περιμένω τις αντιρρήσεις σου για κάτι που παρεξήγησα ή σε αδίκησα. Και εννοείται είναι δικαίωμά σου, να τους θεωρείς «επαναστάτες» έστω και στο επίπεδο της εικασίας του ενός προς δέκα τρισεκατομμύρια. Αλλά και πάλι δεν θα έφτανες χαιράκακα να δηλώνεις πως ξεκίνησαν την επανάσταση χωρίς εκείνον ή τον άλλον.
Εδώ μιλάμε για ενδεχόμενο «απίθανο», όπως κι εσύ λες. Κι εσύ ήδη προβαίνεις σε πανηγυρισμούς και χαιρετίσματα στους «νυχτωμένους»…
Επιστροφή στην κορυφή
Άλλος επισκέπτης
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 1:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

«Εγώ πάντως θα περιμένω για να βγάλω συμπεράσματα»

Εγώ δεν θα περιμένω καθόλου. Τα έχω βγάλει απ’ την εποχή τους Γουέλς, σταθμάρχη της CIA στην Αθήνα. Η δολοφονία του ήταν η αρχή. Και μια τέτοια αρχή δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετική. Στα εγκαίνια της ελληνικής τρομοκρατίας έπρεπε πρώτα να απενοχοποιηθεί η CIA. Ήταν ένας λόγος παραπάνω για να νιώσω την μπόχα της. Ο πρώτος λόγος ήταν άλλος: Πως ήταν δυνατό να γεννηθεί η τρομοκρατία την στιγμή που κανείς δεν την χρειαζότανε; Ποιος αριστερός, στα πρώτα χρόνια της μεταπολιτευτικής κοσμογονίας, θα εγκατέλειπε τους δρόμους, για να κρυφτεί σε λαγούμια και να κατασκευάζει μπόμπες;
Το πράγμα μιλούσε μόνο του.
Επιστροφή στην κορυφή
Αλλος επισκέπτης
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 1:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και κάτι άλλο: Όπως ο Θεός χρειάζεται το διάβολο για να λάμψει η καλοσύνη του, η εξουσία χρειάζεται κι αυτή ένα εχθρό. Εχθρό που θα ενσαρκώνει το γενικό κακό. Επικίνδυνο όχι μόνο για τους κρατικούς λειτουργούς, αλλά και για τους απλούς πολίτες. Μόνο έτσι αυτή να εκπροσωπήσει το γενικό καλό και να ελπίζει στην συναίνεση ή έστω στην ανοχή των πολιτών, δρακόντειων αστυνομικών μέτρων, για την προστασία ολόκληρης της κοινωνίας. Έτσι μόνο μπορεί να απαιτήσει να θυσιάσουν οι πολίτες το φτενό κομμάτι απ’ τις ελευθερίες που τους έχουν απομείνει, για να μπορέσει αυτή να δράσει με νεύρο και αποτελεσματικότητα.
Και επειδή ο κομμουνισμός δεν αντιπροσωπεύει τώρα απειλή, τουλάχιστον στην κρατική του μορφή, χρειάστηκε να αναζητηθεί εχθρός καινούργιος: Η τρομοκρατία, πίσω από οποιαδήποτε «επαναστατικά» αρχικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 7:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από άλλο βιβλίο...

Παράθεση:
Φίλε επισκέπτη μην νομίζεις ότι όλοι σου την «πέφτουνε»...


Φίλε
Δεν νομίζω ότι όλοι μου την πέφτουνε…

Ο Γραβιάς σίγουρα μου την πέφτει… δεν συζητά προβοκάρει

Αυτά τα ζήσαμε και στον καφενέ του εργολάβου της ‘αριστεράς’


Γραβιά δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου
Εγώ δεν είμαι σοφός ούτε παντογνώστης, ούτε συζητώ με τέτοιους, ούτε ανάγκη έχω από δαυτούς, ούτε κόψιμο.


Θα δώσω τις απαντήσεις μου και μετά μίλα μόνος σου.

Η δικαιοσύνη είναι μια και μόνη και δεν εξυπηρετεί συμφέροντα.-

Η λαϊκή δικαιοσύνη εξυπηρετεί συμφέροντα, και για το λόγο αυτό δεν μπορεί να είναι δικαιοσύνη… σ’ αρέσει δεν σ’ αρέσει.-

Η απάντησή μου θα μπορούσε να είναι άδικη, και θα είναι άδικη εάν μπορέσεις να μου δείξεις που και πότε οι ‘μη θηριώδεις μπάτσοι’ βρέθηκαν μαζί με τα λαϊκά κινήματα…
για να μπορέσεις να αποδείξεις στον εαυτό σου ότι δεν είσαι κρετίνος


Σου παραθέτω το παρακάτω κείμενο για τους πάνσοφους εργολάβους της αντίστασης και τα μονοπώλια της επανάστασης…

Να δεις πόσο εύκολα έκαναν τη δουλειά του δυνάστη και βάφτιζαν προβοκάτσια την επαναστατική δράση κατά του εχθρού.


Παράθεση:
Οι κομμουνιστές με προκηρύξεις τον Σεπτέμβριο αλλά και στις 5 Οκτωβρίου 1942 καταγγέλλουν την ανατίναξη του κτηρίου στο οποίο στεγάζονταν η φιλογερμανική οργάνωση «Ε.Σ.Π.Ο» (Εθνική Σοσιαλιστική Πολιτική Οργάνωσις) από την οργάνωση ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ «Π.Ε.Α.Ν» (Πανελλήνιος Ένωσις Αγωνιζόμενων Νέων). Αναφέρονται τα εξής :
«Η κομμουνιστική οργάνωσι Αθήνας δηλώνει και άλλη μια φορά πως οι κομμουνιστές καταγγέλλουν την ατομική τρομοκρατία.. «Εμείς οι κομμουνιστές σε καμία περίπτωση δεν κάνουμε χρήσι του ατομικού σαμποτάζ, που ξεφεύγει από την οργανωμένη μορφή και καταντά όπλο στα χέρια του εχθρού... Η ανατίναξη της Ε.Σ.Π.Ο είναι προβοκάτσια (!), που είχε σαν συνέπεια άσκοπα θύματα!» Μάλιστα αποκαλούν την Π.Ε.Α.Ν «Αντεθνική συμμορία που τη καθοδηγούν πράκτορες του κατακτητή!»
-Κατήγγειλαν αυτή την πράξη Α) γιατί δεν την έκανε κομμουνιστική οργάνωση και φυσικά τέτοιες ενέργειες εμπόδιζαν τους κομμουνιστές να μονοπωλήσουν τον αντιστασιακό αγώνα...Β) είχαν γραμμή για αυτό το λόγο (μονοπώληση) και είτε καταδίκαζαν τις οργανώσεις ότι κάνουν προβοκάτσιες με άσκοπα θύματα είτε ότι συνεργάζονται με τους Γερμανούς! Η τακτική αυτή των κομμουνιστών ακολουθείται μέχρι σήμερα και εις τον αιώνα των αιώνων....
Επιπλέον πληροφοριακό δελτίο της 1ης Ιανουαρίου 1943 προς τα στελέχη της ΟΚΝΕ (Κομμουνιστική νεολαία Ελλάδας) γράφει :
«ΠΕΑΝ ΚΑΙ ΓΚΕΣΤΑΠΟ»
«Πριν ένα μήνα πιάστηκαν δήθεν οι αρχηγοί και τα στελέχη της ΠΕΑΝ. Λέγανε πως τους είχανε πιάσει τα τυπογραφεία, εκρηκτικά μηχανήματα, αποθήκες πυρομαχικών και σαν υπαίτιους για την ανατίναξη της ΕΣΠΟ. ¾στερα λέγανε πως οι κατηγορίες ενάντιά τους ήτανε τόσο βαριές που οπωσδήποτε θα τους τουφεκίζανε. Ο Περρίκος, ένας από τους συλληφθέντες, επισκέφθηκε με άδεια τους δικούς του. Τώρα μαθαίνουμε ότι αυτός και η κλίκα του πρόκειται να βγουν τελείως ελεύθεροι. Αυτά δείχνουν τις σχέσεις ΠΕΑΝ και ΓΚΕΣΤΑΠΟ και τις αμοιβαίες φιλοφρονήσεις τους».
Και ενώ αυτά γράφει το παραπάνω δελτίο του ΚΚΕ μετά από λίγες μέρες, την 4η Φεβρουαρίου 1943 στο σκοπευτήριο της Καισαριανής εκτελούνται ο Κώστας Περρίκος και η Ιουλία Μπίμπα, που συνελήφθησαν από τους Γερμανούς για την ανατίναξη της ΕΣΠΟ!


Αυτά και για σένα και για τον όποιο διεκδικεί το αλάνθαστο…

Τα δικά μου βασίζονται στην ιστορία τα δικά σου που ;
Επιστροφή στην κορυφή
Από άλλο βιβλίο...
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 8:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: της γαλλικής βιβλιοθήκης ντε... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε επισκέπτη, όταν σου έγραφα ότι δεν σου την «πέφτουνε», εννοούσα και τον Γραβιά, ο οποίος ανέπτυξε το πολιτικό του σκεπτικό, περί προβοκάτσιας στο οποίο παρεμπιπτόντως συμφωνούμε όλοι, όσοι συμμετέχουμε σ’ αυτήν εδώ τη συζήτηση εκτός από σένα που βλέπεις πιθανούς επαναστάτες.

Εξακολουθείς να ρωτάς, τον Γραβιά «που και πότε οι “μη θηριώδεις μπάτσοι” βρέθηκαν μαζί με τα λαϊκά κινήματα…», δεν σου είπε αυτό, σου είπε: «Από που κι ως πού μια επισήμανση για επικείμενη συντηρητικοποίηση να απαντάται με “Τι είναι αυτό ρε σύντροφε τώρα; Θα μας τρελάνεις; Πότε οι κατασταλτικοί μηχανισμοί ήταν υπέρ των λαϊκών κινημάτων;". Στο είπα, δεν το θεωρώ μόνο άδικη απάντηση, το θεωρώ ασύνδετο και ασυνάρτητο. Συν ότι αφήνεις να διαφύγει μια πολλή σωστή επισήμανση από όπου κι αν προέρχεται...».

Όσον αφορά το κείμενο του ΚΚΕ που παραθέτεις, μου θυμίζει το γνωστό περί μπουζουκιού και αστυνομικού, που καταλήγει: άρα ο αστυνόμος είναι μπουζούκι, δηλαδή, επειδή το ΚΚΕ έλεγε το ’73, ότι 300 προβοκάτορες κατέλαβαν το Πολυτεχνείο, ενώ ήταν πραγματικοί εξεγερμένοι, άρα και τώρα, που μιλάει για προβοκάτσια, ξένων κέντρων μάλιστα, είναι πιθανόν να υπάρχουν πραγματικοί επαναστάτες από πίσω...

Όχι Φίλε επισκέπτη, όπως σου επισημαίνει ο «Άλλος επισκέπτης: Και επειδή ο κομμουνισμός δεν αντιπροσωπεύει τώρα απειλή, τουλάχιστον στην κρατική του μορφή, χρειάστηκε να αναζητηθεί εχθρός καινούργιος: Η τρομοκρατία, πίσω από οποιαδήποτε "επαναστατικά" αρχικά»...

Και εν πάση περιπτώσει απάντησε στην μαυρισμένη επισήμανση του Θύμιου παραπάνω, που φαίνεται να διαφωνείς, αντί να λες στον Γραβιά ότι δεν του μιλάς...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 10:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για επικείμενη συντηρητικοποίηση αρκούσε μια στραστρούκα στα λάστιχα της κλούβας, δεν υπάρχει λόγος να εκτελέσουν το πιόνι τους…
Εδώ δεν είναι σκάκι με τον Κασπάροφ… ο κάθε στρατιώτης τους, είναι πολύτιμος.

Κάθε καθεστώς έχει όλα τα εργαλεία που χρειάζεται για να φέρει τα αποτελέσματα που θέλει, ένα από αυτά είναι και η προβοκάτσια, αλλά ότι γίνετε στη ζωή μας δεν είναι απαραίτητα και προβοκάτσια.

Εγώ δεν ασχολήθηκα με την ενδεχομένη συντηρικοποιηση αλλά με το ανιστόρητο.
Το ότι οι κατασταλτικοί μηχανισμοί δεν είναι εχθροί των λαϊκών κινημάτων.

Κάθε φορά μα κάθε φορά οι μπάτσοι, με όποιο όνομα και αν εμφανίζονται είναι οι διώκτες και οι εκτελεστές των λαϊκών κινημάτων. πάντα
Επιστροφή στην κορυφή
ΔΙΟΓΕΝΗΣ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 10:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εδώ ο κόσμος καίγεται και εσύ ασχολείσαι με κάτι που δεν κατάλαβες.
Γιατί αυτό εδώ που γράφεις: "Το ότι οι κατασταλτικοί μηχανισμοί δεν είναι εχθροί των λαϊκών κινημάτων", δεν ειπώθηκε ούτε υπονοήθηκε σε κανένα γραπτό.
Επιστροφή στην κορυφή
Γαβριάς
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 10:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η συζήτηση με τον Κύριο φαίνεται περιττή. Πέρα ότι δεν καταλαβαίνει ο ίδιος τις παρανοήσεις του, που τόσοι άλλοι του επισημαίνουν, έχει βλέπω και το συνήθειο να νομίζει ό,τι γουστάρει. Του είπαμε λέει ότι "οι θηριώδεις μπάτσοι είναι κάποτε με τα κινήματα". Αυτά είναι ονειρώξεις. Δεν καταλαβαίνει και αν απαξιεί μία, εγώ απαξιώ δέκα. Τουλάχιστον αυτός εκτίθεται για την ασυνενοησία του. Στάζει εμπάθεια κι εκεί που δεν παίρνει.

Τα ότι "τον προβοκάρουν" μέχρι κι εδώ μέσα ίσως να αληθεύουν. Εγώ φταίω που ασχολήθηκα. Να μείνει μόνος του να προβοκάρει με την ησυχία του. Είτε ηθελημένα, είτε από παρανόηση που η επιμονή της καταντά γραφική. Και ότι αυτός προβοκάρει για μένα δεν είναι τίποτα άλλο από το ότι εδώ ο κόσμος καίγεται και εκείνος τίγκα εμμονή και επίπεδο συνενόησης "γειά σου Γιάννη κουκιά σπέρνω". Επικοινωνία κοτέτσι. "Από άλλο βιβλίο" μάλλον χάνεις τον χρόνο σου. Άσε τον να πεί ό,τι τραβάει η ψυχή του να ξεθυμάνει.
Επιστροφή στην κορυφή
Από άλλο βιβλίο...
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 06, 2009 10:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: της γαλλικής βιβλιοθήκης ντε... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε επισκέπτη, δέχομαι αυτά που λες με δύο διαφορές:

1ον Είναι παρτίδα σκάκι φίλε μου, τουλάχιστον έτσι το βλέπουν και αυτοί είναι έτοιμοι να θυσιάσουν τον οποιονδήποτε, άλλωστε τους θεωρούν αναλώσιμους (τους αστυνομικούς και τους στρατιώτες εννοώ).

2ον «Το ότι οι κατασταλτικοί μηχανισμοί δεν είναι εχθροί των λαϊκών κινημάτων», είναι ένα θέμα που εσύ το έθεσες και μετά απαντούσες λέγοντας μας ότι είναι αδιανόητο...

Νομίζω ότι το εξαντλήσαμε το θέμα και πρέπει να μετακομίσουμε δίπλα, ναι, εκεί που μιλάνε για Προβοκάτσια καραμπινάτη
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Hellenic (Greek) by Alex Xenias - Διορθώσεις:Αλφόνσος Πάγκας