patari.org Αρχική σελίδα patari.org
Χώρος συζήτησης της πατριωτικής αριστεράς
 
 Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΕΝΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ Δ. ΤΟΥΜΠΑΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ.

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΕΥΓΕΝΙΑ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΠΟΥΛΟΥ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 21, 2020 4:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΕΝΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ Δ. ΤΟΥΜΠΑΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΤΟ ΕΤΗΣΙΟ ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΟΥΜΠΑΝΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ (28 - 6 - ) ΚΑΙ Η ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΤΟΥ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙ ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΚΑΡΔΙΑΣ......

Στις 23 Ιουλίου, κλείνει ένας χρόνος. Ένας χρόνος ο οποίος περιείχε ένα τεράστιο κενό εξ αιτίας της απουσίας του Μήτσου μου, που είναι επίσης και μία απουσία για όλους τους συντρόφους του. Δεν χρειάζεται να επαναλάβουμε για άλλη μία φορά το ποιός ακριβώς ήταν ο Μήτσος Τούμπανης. Αυτό έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές από τους περισσότερους ανθρώπους και φίλους του που τον γνώρισαν.

Ο Μήτσος είχε ένα πρόσωπο για όλους. Για τους συντρόφους του, τους φίλους, τους γνωστούς, το παιδί του, και την γυναίκα του. Έκρυβε μία καρδιά και μία συνείδηση τεραστίων διαστάσεων. Μία καρδιά γεμάτη εντιμότητα και αφοσίωση στο καθήκον, για την εκπλήρωση της μεγάλης ιστορικής αναγκαιότητας. Πολεμούσε μέχρι το τέλος της ζωής του, για την ανατροπή του σάπιου συστήματος στο οποίο έτυχε να ζούμε. Και τώρα, που οι καιροί έχουν γίνει ακόμα πιό δύσκολοι, ο Μήτσος δεν υπάρχει....

Κι' όμως υπάρχει..... Υπάρχει, και περιμένει.... Περιμένει απ' όλους εμάς, να συνεχίσουμε το έργο του. Αυτό προσπαθούμε να κάνουμε. Ο καθένας μας έχει αναλάβει από ένα κομμάτι του Μήτσου, προσπαθώντας να το συνεχίσει, και να το επεκτείνει. Εγώ, έχω αναλάβει το κομμάτι της καρδιάς του. Αυτής της τεράστιας καρδιάς, που την έχω τοποθετήσει πλάϊ - πλάϊ με την δική μου. Έχω αναλάβει επίσης, και το στοιχείο εκείνο που ονομάζουμε "μνήμη". Δεν θα πάψω να θυμάμαι ότι έλεγε, ότι έγραψε, ότι έκανε, και ότι προσδοκούσε περισσότερο...

Εκφράζω την απόλυτη πεποίθησή μου, πως η μνήμη του θα μείνει αιώνια, επειδή τον Μήτσο τον έχουν τοποθετήσει δίπλα τους ήδη, οι μεγάλοι κλασσικοί του Μαρξισμού. Ο ίδιος ο Μάρξ, ο Έγκελς, ο Λένιν, ο Τρότσκι, και όλοι οι μεγάλοι επαναστάτες αγωνιστές της ιστορίας του παγκόσμιου εργατικού κινήματος......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Hellenic (Greek) by Alex Xenias - Διορθώσεις:Αλφόνσος Πάγκας