patari.org Αρχική σελίδα patari.org
Χώρος συζήτησης της πατριωτικής αριστεράς
 
 Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ο χωροφύλακας των λαών αποχωρεί απο την Ευρώπη.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 04, 2020 10:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Για το κουίζ. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάθε έντιμος πολιτικός, δεν συμμετέχει τουλάχιστον, αν δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο, σε γυμνάσια, στα οποία θίγονται τα συμφέροντα της χώρας του. Η Γαλλία καλή ώρα το έκανε. Τώρα αν εσύ έχεις καλή άποψη για την κυβέρνηση του Κούλη-και ο Θύμιος τέτοια πιστεύει- είναι φυσικό να μην σου αρέσουν τα κουίζ μου, γιατί το προηγούμενο αναφερόταν στο Θύμιο. Πες μας τουλάχιστον τη δική σου άποψη, για το πιά πρέπει να είναι η συμπεριφορά της Ελλάδας στην προκειμένη περίπτωση και σε παρόμοιες περιπτώσεις. Εδώ ο Καραμανλής, είχε βάλει την Ελλάδα να αποχωρήσει, σαν ένδειξη διαμαρτυρίας από το στρατιωτικό σκέλος του ΝΑΤΟ..... Και αυτός στο ίδιο κόμμα, όμως σε άλλες εποχές....
Υ.Γ. Κρίμα γιατί ο πραγματικός Γ. Ολύμπιος, ήταν ένας εξαιρετικός αγωνιστής του 21.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 04, 2020 11:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγνώμη, αλλά έχω την εντύπωση οτι ο κύριος Γιώργος, τον αδικεί τον κύριο Ολύμπιο. Δεν βγαίνει από πουθενά οτι του αρέσει ο Μητσοτάκης. Εγώ κατάλαβα οτι μάλλον δεν του αρέσουν καθόλου τα κουίζ που βάζει συνέχεια ο κύριος Γιώργος....
Επιστροφή στην κορυφή
ΓΙΩΡΓΟΣ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 05, 2020 7:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Γ. Ολύμπιος Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κύριε ανώνυμε, δύο κουίζ έχω βάλει όλα κι' όλα στο Πατάρι. Το πρώτο αναφέρεται στον κύριο Θύμιο και το δεύτερο απευθύνεται στην κυβέρνηση. Άντε να δεχτώ, ότι δεν ήταν και ιδιαίτερα "κομψά". Για μένα το πολιτικό μήνυμα είναι που μετράει κατά κύριο λόγο. Και σε αυτό το μήνυμα έχει αντιρρήσεις ο Γ. Ολύμπιος. Θα το ξαναπώ. Δεν μπορεί να έχει καμιά σχέση, με τον συνονόματό του, που πολέμησε για την ελευθερία της Ελλάδας, εναντίον των Τούρκων....
Επιστροφή στην κορυφή
Γ. ΟΛΥΜΠΙΟΣ



Συμμετέχουν: 16 Μάϊ 12
Δημοσιεύσεις: 190

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 05, 2020 9:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Γιώργο, πάλι προτρέχει η γλώττα της διανοίας.

Σωστά κατάλαβες ότι δεν έχω καμμία σχέση με τον Γ. Ολύμπιο του ´21. Αυτή η παρατήρηση - λίγο βιαστική βέβαια - αδικεί όλους τους αγωνιστές οι οποίοι δεν είχαν ένδοξους προγόνους.
Δύο παρατηρήσεις έχω να κάνω, σχετικά με το μήνυμα που απευθύνεται στην κυβέρνηση [όπως λες)
α. Κατ´αρχή, δεν το έστειλες. Αρα αν δεν περάσει να το πάρει, πάει χαμένο.
β. Τι μήνυμα όμως, μπορεί να στείλει κάποιος, σε μια κυβέρνηση και μάλιστα αυτή την περίοδο, και κυρίως σε τι μπορεί να ελπίζει.
Να της βάλει μυαλό, να ξεσκεπάσει το ρόλο της, να ρίξει στο φιλότιμο, κάποιους έντιμους!! πολιτικούς, να δείξει ότι κάτι κάνουμε ;
Αυτό δεν είναι μήνυμα, είναι αυταπάτες.
Νομίζω ότι το καίριο ζήτημα αυτή την στιγμή, είναι η απάτη του κορονοιού και η τρομοκρατία που προσπάθησαν επιβάλλουν κάποιοι έντιμοι πολιτικοί και σωστά η κύρια αρθρογραφία του παταριού, έχει ρίξει το βάρος της σ´αυτό το θέμα, καθώς επίσης στην ανεργία, στην προσπάθεια της κυβέρνησης να μας ανοίξει το λάκκο, κ.α.
Οι όποιες παροχές διατυμπανίζει η κυβέρνηση, είναι μια απέλπιδα προσπάθεια να ρίξει στάχτη στα μάτια του κόσμου, γιατί τον φοβάται, γιατί ξέρει πολύ καλά ότι η ελληνική κοινωνία είναι καζάνι που βράζει από αγανάκτηση και φόβο. Ενα πολύ εκρηκτικό μείγμα.
Τελικά ένα μήνυμα που θα καταλάβει η κυβέρνηση, είναι μόνον η μαζικοποίηση του κινήματος και το ξεσήκωμά του.
Γι αυτό η πολιτική μας πρέπει να είναι στοχευμένη "επί των ήλων¨κι όχι ξόβεργες (τύπου κουίζ), ή λίγο απ´όλα κι όποιος κολλήσει.
Αυτά φίλε Γιώργο όχι σαν απάντηση, αλλά σαν μια παραίνεση προς όλους (και σε μένα βέβαια)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΓΙΩΡΓΟΣ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 06, 2020 1:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απαντήσεις στον Γ. Ολύμπιο. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απαντήσεις στον Γ. Ολύμπιο.

1. Κατ' αρχάς απαντάω σε ότι γράφεις. Η βούρτσα με την λούτσα σημαίνει δύο πράγματα. Είτε ότι έχουν την γνώσιν οι φύλακες, είτε ότι εσύ που τις έχεις ξεχωρίσει θα μας πεις επιτέλους, ποιο είναι το σωστό. Για την ταμπακέρα μιλάμε. Βλέπεις, εγώ δεν κολλάω, ούτε προσβάλλομαι, αλλά περιμένω η κάθε αρνητική κριτική να συνοδεύεται και από θετική αντιπροσφορά. Πρέπει ναι ή όχι η όποια κυβέρνηση να υπερασπίζεται τα δίκαια αυτού του έθνους;

2. Η γλώσσα και η διάνοια. α. Πού αναφέρεται; στο κουίζ; ή στο ότι από ότι κατάλαβα -διάψευσέ με αν κάνω λάθος- χρησιμοποιείς το όνομα ενός μάρτυρα του έθνους, για να προσδώσεις κύρος στα γραφόμενά σου; Όλοι κρινόμαστε. Και τον Γιωργάκη Ολύμπιο, έχουν προλάβει να τον κρίνουν άλλοι, πριν από μας, χωρίς να μετρήσουν την καταγωγή του. β. Αν αναφέρεσαι στο κουίζ, θα ήθελα να με βοηθήσεις, να καταλάβει το φτωχό μου το μυαλό, αν τα Εθνικά ζητήματα είναι υποδεέστερα των κοινωνικών ζητημάτων ή αποτελούν όψεις το ιδίου νομίσματος. Επίσης θα ήθελα πολύ να καταλάβω αν είσαι αντίθετος στα συγκεκριμένα κουίζ ή σε κάθε κουίζ. Όπως και να έχει, αγαπητέ μου φίλε, όταν δεν μπορείς λόγω θέσης να πειθαναγκάσεις κάποιους να αλλάξουν μυαλά-στην κυβέρνηση αναφέρομαι-καλό είναι να δημοσιοποιείς το γεγονός, ώστε να δόσεις επιχειρήματα σε όσους θέλουν συνειδητά να αντιδράσουν. Ο καθένας πολεμάει με όποιον τρόπο κρίνει πρόσφορο. Και εγώ το να ξεφωνίζω κάποιους, νομίζω ότι συμβάλω θετικά στη δημιουργία ανάλογου κλίματος.

3. Παραβιάζεις ανοιχτές πόρτες. Ποιους πολιτικούς συγκεκριμένα, αποκάλεσα έντιμους, ώστε να έχω εγώ, αλλά και ο κόσμος τις αντίστοιχες αυταπάτες; Κανέναν απολύτως. Μάλιστα σου ξέφυγαν και λεξούλες που δεν συνάδουν, με το πλαίσιο της συζήτησης, που μάταια προσπαθείς να οριοθετήσεις. Η λεξούλα παροχές είναι η πιο σημαντική. Παροχές από την Κυβέρνηση; Αλήθεια το πιστεύεις; ή καλύτερα ποιος απλός άνθρωπος μπορεί να εξαπατηθεί σήμερα, από ένα τέτοιο επιχείρημα;

4. Πέρα από το αν κάνω λάθη ή όχι, αυτό το τελευταίο ζήτημα, το θεωρώ σημαντικότερο από τα προηγούμενα. Το Πατάρι ουδέποτε όρισε σε όσους δημοσιεύουν, το περιεχόμενο των γραφομένων τους. Ο σταλινισμός βρίσκεται μακριά από κάθε μέλος αυτής της προσπάθειας. Ούτε καθόρισε ποτέ τί θα γράψει κάποιος, με ποιόν τρόπο θα το γράψει και αν είναι κύρια τα σημεία που εσύ αναφέρεις. Αν πάλι πιστεύεις ότι εσύ δίνεις το βηματισμό σε κάτι τέτοιο, είσαι νυχτωμένος βαθιά. Ναι το Πατάρι έχει αρχές. Ναι το Πατάρι έχει προτάξει τα άρθρα του σ. Τούμπανη, σαν αυτά που δίνουν τη μορφή, το περιεχόμενο και το ήθος της Πατριωτικής Αριστεράς. Όμως θέλω να πιστεύω, ότι η συλλογική σκέψη που θέλουμε να διαμορφώσουμε-ίδιον κάθε πραγματικής αριστεράς- είναι καρπός της ελευθερίας του λόγου, χωρίς περιορισμούς, χωρίς προαπαιτούμενα, χωρίς φορμαλισμούς...Και η συλλογική σκέψη, διαμορφώνεται καθημερινά, μέσα από την διακίνηση, την πάλη και την αποτύπωση των ιδεών, οι οποίες συμβάλουν στην κατανόηση της πραγματικότητας και στην αναβάθμιση της συνείδησης των μαζών.
Επιστροφή στην κορυφή
Κ.Ν.
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 06, 2020 2:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Πρέπει ναι ή όχι η όποια κυβέρνηση να υπερασπίζεται τα δίκαια αυτού του έθνους;


Άλλο το πρέπει και άλλο τι είναι αναγκασμένοι να κάνουν οι σημερινές κατοχικές ψευδό κυβερνήσεις σαν πιόνια του 4ου ΡΑΙΧ του νεοφασισμού που ξεπουλάει στα ίσια τα δίκαια αυτού του έθνους και του λαού. Και αυτό πρέπει να το λέμε στην προπαγάνδα μας. Ειδάλλως δημιουργούμε αυταπάτες... Νομίζω πως αυτά εννοεί και ο Γ.ΟΛΥΜΠΙΟΣ σύντροφε. ΓΙΩΡΓΟ .
Επιστροφή στην κορυφή
ΓΙΩΡΓΟΣ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 07, 2020 5:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Θα μιλάω. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χρειάστηκε να αυτολογοκρίνω την απάντησή μου, ελπίζοντας ότι αυτή τη φορά θα περάσει από τις ''Σκιρώνειες πέτρες''. Ένα από τα αναπάντητα ερωτήματά μου παραμένει. Γιατί τα παρακάτω, ''κατ' εξαίρεσιν'' με τα άλλα κείμενα που πηγαίνουν στην παιδική χαρά, δεν αναφέρονται από τον κύριο της διαχείρισης με τον γνώριμο τρόπο: Τα ...πήγαν στην παιδική χαρά, γιατί στερούνται σοβαρότητας, έτσι ώστε αν θέλει κάποιος να μπορεί να τα δει. Θεώρησα καλό να τα ξαναβάλω, σαν απάντηση όχι προς τον κύριο Γ. Ολύμπιο, αλλά προς τον Κ.Ν. και την προηγούμενη καλοπροαίρετη ανάρτησή του, αλλά και σε όποιον άλλον αναγνώστη.......



ΓΙΩΡΓΟΣ
Επισκέπτης


ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 06, 2020 8:32 am Θέμα δημοσίευσης: Ο ζήλος Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
K.N. Στο κουίζ και σε κάθε κείμενο, δεν γίνεται να τα γράψουμε όλα. Πάντως αυτό που γράφεις δεν ισχύει, γιατί λέω ότι η κυβέρνηση κρατάει φανάρι και κάνει πώς διαμαρτύρεται, λέω ότι σφυρίζει αδιάφορα, λέω ότι παραμένει στο λάκκο των λεόντων και ''θεωρεί'' όσους επιβουλεύονται τα δίκαια αυτής της χώρας ,συμμάχους. Ποιος δεν καταλαβαίνει, ότι αυτή η κυβέρνηση, αποτελεί όργανο του Δ' Ράιχ και των Νεοταξίτικων αφεντικών της, σαν τελικό συμπέρασμα; Αν θέλουμε να βρίσκουμε παραλήψεις και βέβαια μπορούμε. Πάντα κάτι θα λείπει. Το ζήτημα όμως είναι άλλο. Αυτή η παράληψη ενόχλησε το φίλο μας, ώστε( ...) να ισχυρίζεται ότι-ας μην πηγαίνουν τα λόγια, μπροστά από το μυαλό, ή τον ενόχλησε κάτι άλλο που(...)δεν αναφέρει;
Επιστροφή στην κορυφή


Κ.Ν.
Επισκέπτης



ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 06, 2020 8:39 am Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο ζήλος..... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:



K.N. Στο κουίζ και σε κάθε κείμενο, δεν γίνεται να τα γράψουμε όλα. Πάντως αυτό που γράφεις δεν ισχύει, γιατί λέω ότι η κυβέρνηση κρατάει φανάρι και κάνει πώς διαμαρτύρεται, λέω ότι σφυρίζει αδιάφορα, λέω ότι παραμένει στο λάκκο των λεόντων και ''θεωρεί'' όσους επιβουλεύονται τα δίκαια αυτής της χώρας ,συμμάχους. Ποιος δεν καταλαβαίνει, ότι αυτή η κυβέρνηση, αποτελεί όργανο του Δ' Ράιχ και των Νεοταξίτικων αφεντικών της, σαν τελικό συμπέρασμα; Αν θέλουμε να βρίσκουμε παραλήψεις και βέβαια μπορούμε. Πάντα κάτι θα λείπει. Το ζήτημα όμως είναι άλλο. Αυτή η παράληψη ενόχλησε το φίλο μας, ώστε( ...) να ισχυρίζεται ότι-ας μην πηγαίνουν τα λόγια, μπροστά από το μυαλό, ή τον ενόχλησε κάτι άλλο που(...)δεν αναφέρει;


Κ.Ν. Σωστός
Επιστροφή στην κορυφή
ΓΙΩΡΓΟΣ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 09, 2020 1:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΤΟ ΝΑΤΟ ΣΕ ΔΙΑΛΥΣΗ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η Ευρώπη πρέπει να αναλάβει τις δικές της αμυντικές ευθύνες.

https://www.capital.gr/cer-org-uk/3466904/i-europi-prepei-na-analabei-tis-dikes-tis-amuntikes-euthunes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 09, 2020 11:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΝΑΤΟ ΣΕ ΔΙΑΛΥΣΗ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:
Η Ευρώπη πρέπει να αναλάβει τις δικές της αμυντικές ευθύνες.

https://www.capital.gr/cer-org-uk/3466904/i-europi-prepei-na-analabei-tis-dikes-tis-amuntikes-euthunes


τι εννοείς
Επιστροφή στην κορυφή
Τρελα στις ΗΠΑ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 10, 2020 12:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Μεγαλη Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

https://www.in.gr/2020/07/09/world/akraies-katastaseis-gia-tis-maskes-stis-ipa-dolofonia-pelati-apo-fylaka-katastimatos/
Επιστροφή στην κορυφή
Μυστηρια πραγματα
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 13, 2020 7:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Στις ΗΠΑ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

https://www.newsit.gr/kosmos/kalifornia-ekriksi-se-polemiko-ploio-polloi-traymaties-tha-kaigetai-gia-meres-pics-video/3067808/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Hellenic (Greek) by Alex Xenias - Διορθώσεις:Αλφόνσος Πάγκας