patari.org Αρχική σελίδα patari.org
Χώρος συζήτησης της πατριωτικής αριστεράς
 
 Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Το ψήφισμα των αστυνομικών...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Κ.Ν.
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 17, 2009 10:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρώτον: Τα στοιχεία για τους μισθούς των αστυνομικών είναι από μένα (Κ.Ν.).

Δεύτερον: Ξέχασα να προσθέσω ότι ο νέος αστυνομικός μετά από μία τριετία παίρνει 4% αύξηση.

Τρίτον: Ο «επισκέπτης» πραγματικά θέλει να μπαχαλέψει τη συζήτηση γι’ αυτό και γράφει αρλούμπες. Για τους μισθούς των αστυνομικών μας παραπέμπει στο γενικό λογιστήριο του κράτους και σε άρθρα του συντάγματος, που ανάθεμά με αν γνωρίζει σε τι αναφέρονται.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 18, 2009 1:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:3ba649b6b8="Κ.Ν."]Πρώτον: Τα στοιχεία για τους μισθούς των αστυνομικών είναι από μένα (Κ.Ν.).

Δεύτερον: Ξέχασα να προσθέσω ότι ο νέος αστυνομικός μετά από μία τριετία παίρνει 4% αύξηση.

Τρίτον: Ο «επισκέπτης» πραγματικά θέλει να μπαχαλέψει τη συζήτηση γι’ αυτό και γράφει αρλούμπες. Για τους μισθούς των αστυνομικών μας παραπέμπει στο γενικό λογιστήριο του κράτους και σε άρθρα του συντάγματος, που ανάθεμά με αν γνωρίζει σε τι αναφέρονται.



Ρε Κ.Ν.

Άρθρο 4
Ισότητα, ισονομία, ισοπολιτεία

Άρθρο 22
Ίση αμοιβή για ίσης αξίας εργασία, και εργατικά δικαιώματα.

Άρθρο 23
Περί συνδικαλισμού

Άρθρο 103
Περί υποχρεώσεων των δημοσίων υπαλλήλων απέναντι στο πολίτη…

Αυτά τα λίγα δεν μπαχαλεύουν τη συζήτηση, απλά δείχνουν ότι η περίεργη διακύρηξη και τα ψηφίσματα των αστυνομικών είναι αμφισβητούμενα μέχρι οι αστυνομικοί να δώσουν δείγμα γραφής.

Έως τότε κάθε επιχείρηση δικαιολόγησης των αστυνομικών ( κατά την άποψη μου ) είναι κατακριτέα έως και ύποπτη

Καλή η ιδεολογία, δε λέω…
Αλλά, αν δεν βλέπουμε την πραγματικότητα στην κοινωνία… αστοχήσαμε σύντροφε...

Δεν μπορούμε να έχουμε τον ίδιο τρόπο σκέψης φίλε…

Μπορούμε όμως, να μην προσβάλουμε όποιον συζητά μαζί μας

Διαφωνείς σύντροφε ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 18, 2009 1:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το πρώτο «διπλό» της ΑΕΚ με 1-0 επί του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο πέρασε σε δεύτερη μοίρα, καθώς οπαδός έχασε τη ζωή του στα επεισόδια μετά το τέλος του αγώνα.


http://www.in.gr/sports/article.asp?lngEntityID=976742&lngDtrID=1101

Αντί, όμως, να υπάρξει ύφεση και εκτόνωση στην κατάσταση, τα πράγματα πήγαν από το ένα άκρο στο άλλο καθώς οι αστυνομικές δυνάμεις εισέβαλαν στις εξέδρες αρχίζοντας να χτυπούν αδιακρίτως τους οπαδούς των γηπεδούχων, εικόνες οι οποίες καταγράφηκαν και από τις τηλεοπτικές κάμερες!

http://www.in.gr/sports/article.asp?lngEntityID=976865&lngDtrID=246


Δυστυχώς ρε Κ.Ν. πριν τελειώσω την απάντηση… επιβεβαιώθηκα από τις ειδήσεις.

Τα λεγόμενα των συνδικαλιστών της αστυνομίας είναι μούφα
Είναι ψεύτικα λόγια σε αυτιά υπηκόων.


Αυτό να το δει και ο obelix
Επιστροφή στην κορυφή
Nikoss
Site Admin


Συμμετέχουν: 07 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 1809

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 18, 2009 2:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Προβλήματα ανάγνωσης... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε επισκέπτη, σε άλλη θεματική ενότητα, μου είπες ότι «κάτι λίγα, ξερώ από ανάγνωση...», αλλά τελικά καταλαβαίνεις ό,τι θέλεις εσύ να λέει το κείμενο, που τυχαίνει να διαβάζεις.

Δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν:

1ον Ξέρεις να διαβάζεις και επίτηδες αντιστρέφεις αυτά που γράφονται, για να θεμελιώσεις την «διαφωνία» σου. Οπότε φίλε μου, την επόμενη φορά, θα σε βάλουμε στο «Περιθώριο»...

2ον Δεν ξέρεις να διαβάζεις και έχει απόλυτο δίκιο ο alfon, όταν μιλάει για αποδόμηση του σχολείου... Οπότε φίλε μου, πήγαινε πρώτα να μάθεις ανάγνωση και μετά θα σε καλοδεχτούμε, μέχρι τότε, αν εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις τα αυτονόητα και να βάζεις άσχετα θέματα στη συζήτηση, θα καταλήγεις στο «περιθώριο»...

Όλα τα παραπάνω, θα ισχύσουν από ‘δω και στο εξής.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 18, 2009 1:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε Νίκο…
Ζητώ ταπεινά συγνώμη από τους συντρόφους.
Για το μπαχάλεμα της συζήτησης.

Νόμιζα ότι θέμα της συζήτησης ήταν το ψήφισμα – διακύρηξη των αστυνομικών
« όχι σε κάθε μορφή βίας »

Η παρακάτω παράγραφος, από το κείμενο των αστυνομικών, δεν νομίζω ότι χρειάζεται ανάλυση…

Παράθεση:
Η οικονομική κρίση, η ανεργία, η αποσάθρωση της εκπαίδευσης, η ανεπάρκεια του συστήματος υγείας, η συσσώρευση αγανάκτησης από φαινόμενα διαφθοράς στο δημόσιο βίο, η γενικευμένη αίσθηση ότι όλα επιτρέπονται, η κυριαρχία του εγωκεντρισμού, η κρίση στην οικογένεια, δεν ήταν δυνατόν παρά κάποια στιγμή να πυροδοτήσουν αντιδράσεις που οπωσδήποτε υποδεικνύουν ότι πρέπει να υπάρξει έξοδος από την κρίση.


Περιγράφει την ανισότητα των πολιτών, την επιλεκτική εφαρμογή των νόμων, την επιλεκτική παροχή μόρφωσης και υγείας… ( πάντα σύμφωνα με τη δική μου αντίληψη )
Φαινόμενα που γεννούν βία, σύμφωνα με τους αστυνομικούς αυτή τη φορά…

Όπως αναφέρει και ο obelix αυτοί που κατατάσσονται στην αστυνομία, το κάνουν για να απολαύσουν προνόμια, που παραβιάζουν και το 4 και το22 και το 23 και το 103 του συντάγματος. ( που γνωρίζω πολύ καλά σε τι αναφέρονται )

Για παράδειγμα πόσο ίσος είμαι εγώ ο 40χρονο οικογενειάρχης οικοδόμος που πήρα λιγότερα από 600 ευρώ και το βοήθημα του ΟΑΕΔ με τον 22χρονο αστυφύλακα που πήρε 1.740 ευρώ για τα Χριστούγεννα ; ( ο Κ.Ν. λέει 1000 μικτά συν δώρο μειον κρατήσεις = 1740 περίπου )
( παραβίαση-κατάλυση και 4 και 22 και 103 από αυτούς που ορκιστήκαν στο σύνταγμα )
Όταν διεκδικήσω το δικαίωμα στην αξιοπρεπή αμοιβή, θα αντιμετωπίσω τη ‘νόμιμη αντιβία’ της αστυνομίας με σκοπό πάντα την διατήρηση της ανισότητας…
( παραβίαση-κατάλυση 23 και 103 )
Όταν δεν μπορέσουν να καταστείλουν τον αγώνα μας θα επιτρέψουν τη φόρτωση της χώρας με εκατομμύρια λαθρομετανάστες, για να μου επιβάλουν ανταγωνισμό στο μεροκάματο, ( και 4 και 103 ) η αστυνομία είναι αρμόδια για την καταπολέμηση της λαθρομετανάστευσης στην Ελλάδα.

Με δεδομένο την καταγγελία της ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗΣ ΒΙΑΣ
Και σύμφωνα, πάντα, με τη δική μου αντίληψη, και η μη εφαρμογή της κοινωνικής συμφωνίας που λέγεται σύνταγμα και είναι υπέρτατος νομός και υπέρτατη εντολή προς του δημοσίους υπαλλήλους,
ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΗ ΒΙΑΣ όπως και η ‘νόμιμη αντιβία’
( η ‘νόμιμη αντιβία’ εφαρμόστηκε, κυρίως, εναντίων ανηλίκων μαθητών και όχι εναντίων βανδάλων, εμπρηστών και πλιατσικαδώρων )

Παράθεση:
Τονίζουμε δε, ότι τα μέχρι σήμερα ληφθέντα μέτρα, όχι μόνο δεν βοήθησαν στον περιορισμό του φαινομένου της βίας, αλλά απεναντίας πολλές φορές η νόμιμη αντιβία, που εκφράστηκε με τη δική μας συμμετοχή ως μηχανισμού καταστολής, είχε τα εντελώς αντίθετα από τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα.


http://patari.org/forum/viewtopic.php?t=175&postdays=0&postorder=asc&start=0


Το ψήφισμα των αστυφυλάκων είναι στάχτη στα μάτια του λαού
Όση αριστερή ιδεολογία και να το φορτώσουν…



Κατά τα άλλα, στείλτε στο περιθώριο ότι δεν σας κάνει ή ότι δεν καταλάβατε
Επιστροφή στην κορυφή
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3793

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 19, 2009 1:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:a900c76925="Anonymous"]Obelix έγραψε :
Παράθεση:
Όσοι κατατάσσονται στην Αστυνομία το κάνουν (κατά κανόνα) για να επιτύχουν μία σχετικά άνετη και εξασφαλισμένη ζωή, χωρίς τους κινδύνους ανεργίας, απόλυσης κ.α.

Αν αντί αυτού βρεθούν αντιμέτωποι με ενδεχόμενα σκληρών αντιπαραθέσεων με τους Εργαζόμενους, τα οποία ίσως φτάνουν και μέχρι την ΑΙΜΑΤΟΧΥΣΙΑ (και ΤΙ άλλο έχουν να περιμένουν όταν στη συνείδηση του κόσμου φορτώνονται με ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ;) τότε είναι σίγουρο πως πολλοί από αυτούς ΘΑ ΛΑΚΙΣΟΥΝ.



Όλο αυτό το κείμενο ( τουλάχιστον κατά την άποψη μου )
Δίνει δικαιολογητικά και ελαφρυντικά, σε αυτούς που με γνώση τους και εν πλήρη συνείδηση, ενταχτήκαν σε ένα στρατό που λειτουργεί σαν κατοχική δύναμη.

Για να ενισχύσει τα δικαιολογητικά και τα ελαφρυντικά επικαλείται και τα παρακάτω :
Obelix έγραψε :
Παράθεση:
Ας θυμηθούμε και εκείνους τους μπάτσους που, αμέσως μετά την αποχώρηση των Γερμανών από την Αθήνα ή την κατάρρευση της Χούντας, είχαν φορέσει κόκκινα περιβραχιόνια, δήλωναν "αριστεροί", "αντιστασιακοί", κλπ.


Αυτή είναι η αντίληψη μου ρε Μήτσο τι να κάνουμε…


ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ δίνουν "ελαφρυντικό" αυτά που γράφω;

Επειδή λέω πως, αντί να χτυπιόνται από πόρτα σε πόρτα ψάχνοντας για κανένα μεροκάματο της ευκαιρίας όπως οι περισσότεροι άνεργοι (ΑΥΤΟΙ είναι που λιώνουν στο πεζοδρόμιο με βροχή και με κάυσωνα, ΟΧΙ οι ΜΑΤάδες που "τα ξύνουν" μερικές ώρες την εβδομάδα μέσα στις κλούβες ανά την Αθήνα, παίζοντας τάβλι και πίνοντας καφέδες!) προτιμούν τον εύκολο δρόμο του ΓΕΝΙΤΣΑΡΟΥ;

Επειδή λέω πως επιχείρησαν να ΜΑΣΚΑΡΕΥΤΟΥΝ μετά την Κατοχή ή την Χούντα, προσπαθώντας να αποφύγουν την οργή του κόμσου για τα εγκλήματά τους;

Κάποιος άλλος εδώ πιό πάνω (Κ.Ν.) μου ασκεί κριτική επειδή ήμουν "πολύ σκληρός" απέναντι στους μπάτσους ("παιδιά του Λαού και αυτοί, λυώνουν με την εξάρτηση στα πεζοδρόμια, κινδυνεύει η ζωή τους", κλπ). Σε αυτόν δεν απάντησες τίποτα (τουλάχιστον πριν δευτερολογήσει) σε εμένα..."έβαλες με το βαρύ πυροβολικό".

"Επισκέπτης" και εσύ, "επισκέπτης" και ο Κ.Ν. Αναρωτιέμαι (και συγγνώμη αν κάνω λάθος!)...Είναι σίγουρο πως πρόκειται για δύο διαφορετικά πρόσωπα;

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nikoss
Site Admin


Συμμετέχουν: 07 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 1809

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 19, 2009 2:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επισκέπτη νομίζω ότι κατάλαβες το λάθος σου, μην απαντήσεις...

Obelix μην το συνεχίζεις εκτός κι αν έχεις να προσθέσεις κάτι καινούριο...

Μην το πάρετε προσωπικά πιστεύω ότι όλοι εμείς που μπαίνουμε εδώ μέσα κάτι καλύτερο προσδοκούμε από το αναλωνόμαστε σε επί μέρους αντιπαλότητες...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nikoss
Site Admin


Συμμετέχουν: 07 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 1809

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 19, 2009 2:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επισκέπτη, νομίζω ότι με τον Obelix συμφωνείτε κατά βάθος...
Και οι δυο, είστε εναντίον των μπάτσων, όμως να ξέρετε ότι τον στρατό του τσάρου, δεν τον νίκησε ο κόκκινος στρατός, ο οποίος άλλωστε δεν υπήρχε, όχι, διαλύθηκε μέσα στην επανάσταση και ένα μεγάλο μέρος του κόκκινου στρατού στελεχώθηκε και ανδρώθηκε, κάτω απ’ την επανάσταση με μεγάλο μέρος του στρατού που πέρασε με την επανάσταση, μαζί με τον οπλισμό του...


«Οι δέκα μέρες που συγκλόνισαν τον κόσμο», του Τζόν Ρήντ.
«Θωρηκτό ποτέμκιν», του Αϊζενστάιν.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
K.N.
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 19, 2009 6:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν, obelix κι εσύ «επισκέπτη», ό,τι είπα και ό,τι παρέθεσα είχε το εξής απλό νόημα: Ότι το αστικό «μας» κράτος δεν είναι κάτι εκ φύσεως συμπαγές και δεν είναι δυνατό να μείνει συμπαγές σε συνθήκες βαθιάς οικονομικής και πολιτικής κρίσης του συστήματος σα τη τωρινή. Και όταν μιλάμε για κράτος μιλάμε και για το σπουδαιότερο συστατικό του, την αστυνομία. Η άρχουσα τάξη με κατάλληλες πολιτικές θα προσπαθήσει να συσπειρώσει τις δυνάμεις της. Θα χρησιμοποιήσει όλα τα τεχνάσματα για να ντοπάρει τους εξουσιαστικούς μηχανισμούς. Οι καταπιεζόμενοι οφείλουν να τους υποσκάψουν.
Αν μηχανισμοί της εξουσίας δεν επιδέχονται οποιοδήποτε επηρεασμό απ’ το περιβάλλον στο οποίο υπάρχουν και δρουν καταλήγουμε λογικά στο συμπέρασμα ότι το σημερινό καθεστώς είναι απρόσβλητο και κάθε ιδέα ανατροπής του είναι ουτοπική. Αυτό οδηγεί στην μοιρολατρία και την υποταγή. Και μ’ αυτή ακριβώς την έννοια χαρακτήρισα την άποψη του obelix (επομένως και του επισκέπτη) όχι μόνο λαθεμένη αλλά και επικίνδυνη. Δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι και οι δυο τους (στο βάθος της ψυχούλας τους) θεωρούν το σύστημα …αχτύπητο. Από κει και πέρα η ενασχόληση με την πολιτική μοιάζει για τον obelix κάτι σαν ενασχόληση με το σκάκι. Ενώ ο «επισκέπτης», που μας λέει ότι είναι «οικοδόμος», βγάζει στην πολιτική τα μικροαστικά απωθημένα του, και όχι μόνο εναντίον των αστυνομικών αλλά, πιστεύω, εναντίον κάθε δημόσιου υπαλλήλου. Δεν υπάρχει καρα-καραδεξιός που να μη δοξάζει την λεγόμενη ιδιωτική πρωτοβουλία και να μη λυσσομανά εναντίον των υπαλλήλων του δημοσίου, εκτός βέβαια αν έχει βολευτεί και η αφεντιά του ή μέλη της οικογένειας του στο δημόσιο. (Βεβαίως το δημόσιο στον καπιταλισμό είναι αυτό που είναι. Η κριτική του όμως δεν είναι το θέμα αυτής της ενότητας).
Και κάτι ακόμα για τον «επισκέπτη»: Οφείλει να χρησιμοποιεί ένα οποιοδήποτε ψευδώνυμο και μάλιστα σταθερά για να μπορούμε να ξέρουμε τις γενικότερες απόψεις του, να ξέρουμε όλοι οι συνομιλητές το πολιτικό προφίλ του ανθρώπου μα τον οποίο συζητάμε. Κάθε άποψη μπορεί να είναι συζητήσιμη, αλλά να το ν’ αφήνει κάποιος κενό το όνομα του μέλους είναι πουστιά. Και η πούστικη συζήτηση δεν ωφελεί σε τίποτε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 20, 2009 12:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

έχεις δίκιο

Κ.Ψ.
Επιστροφή στην κορυφή
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3793

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 20, 2009 2:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Αστυνομία και Στρατός. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:6781a3cba7="Nikoss"]Επισκέπτη, νομίζω ότι με τον Obelix συμφωνείτε κατά βάθος...
Και οι δυο, είστε εναντίον των μπάτσων, όμως να ξέρετε ότι τον στρατό του τσάρου, δεν τον νίκησε ο κόκκινος στρατός, ο οποίος άλλωστε δεν υπήρχε, όχι, διαλύθηκε μέσα στην επανάσταση και ένα μεγάλο μέρος του κόκκινου στρατού στελεχώθηκε και ανδρώθηκε, κάτω απ’ την επανάσταση με μεγάλο μέρος του στρατού που πέρασε με την επανάσταση, μαζί με τον οπλισμό του...


«Οι δέκα μέρες που συγκλόνισαν τον κόσμο», του Τζόν Ρήντ.
«Θωρηκτό ποτέμκιν», του Αϊζενστάιν.


Δηλαδή περιμένεις να περάσουν οι μπάτσοι με το μέρος μας ΜΑΖΙΚΑ, κάποια στιγμή, λόγω "αποδόμησης του Αστικού Κράτους; Όπως έγινε άλλωτε με τη φρουρά της Πετρούπολης; Συγκρίνεις τον στρατό του Τσάρου (ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ στράτευση, αντιμετωπιζαν ΠΟΛΕΜΟ) με την Αστυνομία (ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ κατάταξη, "τα ξύνουν");

Εκτός από τους Τζων Ρηντ και Αϊζενστάιν, οι οποίοι δεν ασχολούνται ουσιαστικά με αυτό καθεαυτό το πέρασμα του στρατού στην Επανάσταση, αλλά ο μεν πρώτος με τα όσα ακολούθησαν ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ, ο δε δεύτερος με ένα μεμονωμένο περιστατικό (και ποιητικώς τω τρόπω, όχι αναλυτικώς!) υπάρχει και η Ιστορία της Ρωσικής Επανάστασης του Τρότσκι με πραγματικά ΕΞΟΝΥΧΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του φαινομένου της ανταρσίας στο στρατό, κατά της ημέρες της Επανάστασης του Μαρτίου (Φεβρουαρίου με το παλαιό ημερολόγιο). Ιδού τι γράφει εκεί:


"...Το γενικό σύνθημα είναι πως πρέπει να αφοπλιστούν οι "φαραώ" (αστυνομικοί). Η αστυνομία είναι ο άγριος εχθρός, ο άσπονδος, ο μισητός και απαίσιος. Ούτε λόγος να γίνεται πως μπορείς να συμφιλιωθείς μαζί της. Τους ανθρώπους της τους ξυλοφορτώνει κανείς ή τους σκοτώνει. Ολότελα διαφορετικά είναι τα πράγματα με το στρατό. Το πλήθος φροντίζει με κάθε τρόπο να μην συγκρούεται με το στρατό. Αντίθετα ζητάει τα μέσα να κατακτήσει τους στρατιώτες, να τους μεταπείσει, να τους προσελκύσει, να συγγενέψει μαζί τους, να τους κάνει δικούς του..."
(Λέον Τρότσκι, "Ιστορία της Ρωσικής Επανάστασης", Τόμος Α, Κεφάλαιο VI ["Πέντε Μέρες"], σ. 106 [τελευταία παράγραφος], Εκδόσεις "Παρασκήνιο", Αθήνα 2003 - πρόκειται για ανατύπωση της ίδιας εκείνης έκδοσης που είχε κυκλοφορήσει και το 1984 από τις εκδόσεις "Αλλαγή", για όποιον την έχει.)

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3793

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 20, 2009 2:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Σχόλια... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:14d9efa82b="K.N."]Λοιπόν, obelix κι εσύ «επισκέπτη»...
...Δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι και οι δυο τους (στο βάθος της ψυχούλας τους) θεωρούν το σύστημα …αχτύπητο.


Όχι μόνον έξασκείς...μαντική, αλλά "δεν έχεις και καμμία αμφιβολία"!

Φαίνεται πως και ο Τρότσκι θεωρούσε το σύστημα "αχτύπητο", αφού δεν βασιζόταν στην αποδόμηση της Αστυνομίας χωρίς "ζόρι" εκ μέρους των μαζών...

Το ΠΩΣ θα σπρωχτούν στην αποδόμηση οι μπατσοι, δεν έχει σημασία; Απλά με το να ανακαλύπτουν πως οι μισθοί τους εξανεμίζονται λόγω πληθωρισμού; Ή ανησυχόντας παράλληλα για την ζωή και σωματική τους ακεραιότητα, σε περίπτωση που εξακολουθήσουν να παίζουν το ρόλο του Γενίτσαρου;


[quote:14d9efa82b="K.N."]Από κει και πέρα η ενασχόληση με την πολιτική μοιάζει για τον obelix κάτι σαν ενασχόληση με το σκάκι.

Τι θα πει αυτό; Πώς είσαι σε θέση να το ξέρεις;

Πιό πάνω έγινε μία παρένεση κατά των "προσωπικών αντεγκλήσεων". Δεν εμπίπτει και εδώ;

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nikoss
Site Admin


Συμμετέχουν: 07 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 1809

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 20, 2009 5:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1ον Η προσπάθειά μου, ήταν να καταδείξω πως ένας άλλοτε κραταιός μηχανισμός, καταρρέει και τελικά διαλύεται, μέσα σε μιαν επανάσταση (τσαρικός στρατός)...

2ον Είναι φανερό ότι αν δεν είσαι σε επαναστατική κατάσταση, δεν πρόκειται να διαλυθεί τίποτα...

3ον Η καθεστηκυία τάξη, θα κάνει ό,τι μπορεί για να ντοπάρει και να συσπειρώσει τους μηχανισμούς της...

4ον Η αστυνομία δεν είναι πλέον γιδοβοσκοί, που κατέβηκαν απ’ το χωριό τους αγράμματοι, είναι παιδιά που πέρασαν με πανελλαδικές...

5ον Ναι έτσι όπως τους βλέπω και τους συζητάμε, δεν ξέρω αν θα προσχωρήσουν σε μας παρόλο που ο dartanian λέει: Και μην ξεχνάμε ότι ένας πρωτεργάτης της αντίστασης στην γερμανική κατοχή ήταν αστυνομικός, αλλά σίγουρα θα διαλυθούν...

6ον Δεν είπα ποτέ για "προσωπικές αντεγκλήσεις" και λυπάμαι αν το κατάλαβες έτσι, μίλησα για “επί μέρους αντιπαλότητες...”, στην προσπάθειά μου να μην εξελιχθεί έτσι η συζήτηση, βασισμένη σε μια λάθος κατανόηση του “επισκέπτη”...

7ον Όχι δεν εμπίπτει, ο Κ.Ν. εκφράζει κοσμίως την άποψή του, για τον τρόπο που προσεγγίζεις τα πολιτικά θέματα...

8ον Οι απόψεις όλων και οι δικές μου, νομίζω ότι έχουν κατατεθεί και κατά συνέπεια εγώ κλείνω εδώ, μιας και δεν είμαι διατεθειμένος, να ταλαιπωρώ τους αναγνώστες αυτού του σάιτ με επαναλήψεις, των ίδιων κατ’ ουσίαν απόψεων...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3793

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 20, 2009 6:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ψυχοσύνθεση αστυνομικών. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:ccaf39a9bb="Nikoss"]...Η αστυνομία δεν είναι πλέον γιδοβοσκοί, που κατέβηκαν απ’ το χωριό τους αγράμματοι, είναι παιδιά που πέρασαν με πανελλαδικές...


Τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά άτομα που πήγαν να δώσουν εξετάσεις στη σχολή Αστυφυλάκων. Άσχετα από πανελλαδικές, δίνει κανείς ξεχωριστές εξετάσεις εκεί. Πέταξαν όμως το ερωτηματολόγιο και έφυγαν, όταν διαπίστωσαν ότι περιείχε ερωτήσεις του τύπου: "Έχετε δει ποτέ ερωτικά τους γονείς σας;"

Όσοι έγιναν αστυφύλακες είναι άνθρωποι που ΑΝΕΧΤΗΚΑΝ (κατ' αρχήν) να απαντήσουν σε τέτοιες ερωτήσεις. (Το ότι, αυτονόητα, απάντησαν αρνητικά έχει μικρή σημασία μπροστά στη minimum ΠΟΡΩΣΗ που απαιτείται για να ανεχθεί κανείς να του υποβάλλουν τέτοιες ερωτήσεις.)

Μου κάνουν εντύπωση αυτά που διαβάζω εδώ, και μάλιστα από εσένα (αν είσαι εσύ αυτός που νομίζω)...Τον καιρό που ήμουν στην ΚΔΕ θυμάμαι πως επικρατούσε εκεί μία αντίληψη σύμφωνα με την οποία "μπάτσος" και "πορωμένος εγκληματίας" ήταν ένα και το αυτό. Τώρα έγιναν "παιδιά που πέρασαν με πανελλαδικές"...

Αν το πάμε έτσι και οι αξιωματικοί του στρατού (αυτοί οι ίδιοι που είχαν κάνει τη Χούντα) ήταν απόφοιτοι ανώτατης σχολής, με μόρφωση, με επιστημονικές γνώσεις...


[quote:ccaf39a9bb="Nikoss"]Ναι έτσι όπως τους βλέπω και τους συζητάμε, δεν ξέρω αν θα προσχωρήσουν σε μας παρόλο που ο dartanian λέει: Και μην ξεχνάμε ότι ένας πρωτεργάτης της αντίστασης στην γερμανική κατοχή ήταν αστυνομικός, αλλά σίγουρα θα διαλυθούν...

Από την αρχή είπα το ίδιο: "Θα λακίσουν..." Όμως ΑΛΛΗ η διάλυση των στρατιωτών που πέρασαν συνειδητά με το μέρος των εργατών, διότι ήταν μαζί τους από την πρώτη στιγμή, και ΑΛΛΗ η διάλυση της Αστυνομίας, που αποτελείται από άτομα που συνειδητά εντάχθηκαν στον μηχανισμό που ΠΑΤΑΕΙ ΚΑΤΩ τους εργάτες. (Το γεγονός ότι τώρα ξέρουν και λίγα γράμματα, σημαίνει πως αυτό που κάνουν τώρα το κάνουν πιο συνειδητά από ότι πριν μερικές δεκαετίες.) Στην Ελλάδα ζούμε, είναι γνωστός ο βίος και η πολιτεία της Αστυνομίας. Δεν είναι Ελβετία εδώ, να πεις πως δεν έπεφτε βούρδουλας με το καντάρι επί δεκαετίες, και δεν πέφτει και τώρα, και επομένως "έχει κανείς αυταπάτες για το που καταστάσσεται" - και μάλιστα ΑΚΡΙΒΩΣ όταν έχει κάποια μόρφωση.
_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nikoss
Site Admin


Συμμετέχουν: 07 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 1809

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 20, 2009 10:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγχωρήστε μου μια τελευταία επισήμανση...

Obelix μου φαίνεται ότι ξέχασες για ποιόν λόγο, μπήκες σ’ αυτήν εδώ τη συζήτηση, ο σκοπός δεν είναι να βγάλουμε απόφαση, για το αν η αστυνομία, σαν μέρος του κατασταλτικού μηχανισμού του κράτους, είναι εχθρός ή φίλος...

Ο Κ.Ν. έκανε μια εισαγωγή δέκα αράδων, παρατηρώντας ότι αυτό το άλλοτε αρραγές κράτος έχει αρχίσει να ραγίζει...

Αυτό συζητάμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Hellenic (Greek) by Alex Xenias - Διορθώσεις:Αλφόνσος Πάγκας