patari.org Αρχική σελίδα patari.org
Χώρος συζήτησης της πατριωτικής αριστεράς
 
 Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τι υποστηρίζει ο Γ. Φράγκος για την συμπλοκή με Νιγηριανό

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Εspresso
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 29, 2009 10:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Τι υποστηρίζει ο Γ. Φράγκος για την συμπλοκή με Νιγηριανό Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τον δικό του Γολγοθά, όπως χαρακτηριστικά αναφέρει, ανεβαίνει εδώ και λίγες ημέρες, μακριά από τα δημοσιογραφικά γραφεία και το ρεπορτάζ, ο δημοσιογράφος Γιώργος Φράγκος. Κλεισμένος σε ένα θάλαμο μαζί με άλλους δεκαεφτά Ελληνες κρατουμένους, ο συνεργάτης του δημάρχου Αθηναίων Νικήτα Κακλαμάνη και συντάκτης της εφημερίδας «Αδέσμευτος Τύπος» βιώνει, από την περασμένη Τρίτη, την πραγματικότητα του σκληρού κόσμου των φυλακών.

«Νιώθω λες και έπεσα από την Ακρόπολη και έχω χτυπήσει το κεφάλι μου. Είμαι τόσο ζαλισμένος και μπερδεμένος», είναι οι πρώτες κουβέντες του Γιώργου Φράγκου στην «Εspresso» όταν τον ρωτάμε για τη νέα του ζωή πίσω από τα κάγκελα. «Πρόκειται για μια πραγματική οδύσσεια, κάτι που δύσκολα μπορείς να περιγράψεις, αν δεν το ζήσεις», συνεχίζει ο έμπειρος δημοσιογράφος, ο οποίος -όπως λέει- ακόμα και σήμερα, μία εβδομάδα δηλαδή από τον εγκλεισμό του, αδυνατεί να συνειδητοποιήσει την κατάσταση στην οποία έχει βρεθεί.

«Προτιμούν έναν Ελληνα νεκρό, παρά έναν μετανάστη φυλακή...»

Δεν είχε περάσει ένας χρόνος από τις 13 Μαΐου 2008 όταν ο δημοσιογράφος Γιώργος Φράγκος έπαιρνε από τον πρόεδρο της Δημοκρατίας, Κάρολο Παπούλια, το βραβείο Ρεπορτάζ Τοπικής Αυτοδιοίκησης του Ιδρύματος «Μπότση» και όταν μια τυχαία συνάντησή του με έναν Νιγηριανό και την κοπέλα του, το βράδυ της 10ης Μαρτίου του 2009, στα στενά του Αγίου Παντελεήμονα, σε απόσταση πενήντα μέτρων από το σπίτι του έμελλε να συμβεί κάτι που θα του άλλαζε τη ζωή.

«Ηταν λίγο πριν τις 11.00 το βράδυ. Είχα πάει να αγοράσω κονσέρβες για τη γάτα μου και κάτι αναψυκτικά. Βγαίνοντας από το μαγαζί, κατά λάθος η σακούλα με τα αναψυκτικά ακούμπησαν τη Νιγηριανή. Εκείνη τότε κάτι γύρισε και είπε στον φίλο της και εκείνος άρχισε να με βρίζει στα αγγλικά. Εμένα και τον πεθαμένο πατέρα μου», είναι η ακριβής περιγραφή του προφυλακισμένου δημοσιογράφου, που συνεχίζει: «Βριζόμασταν και ξαφνικά έβγαλε ένα μεγάλο μαχαίρι. Του έριξα μία κλοτσιά και μία μπουνιά και άρχισε να τρέχει. Πηγαίνοντας απέναντι στο πεζοδρόμιο άρχισα να του φωνάζω. Εκείνος έτρεχε και τηλεφωνούσε στους ομοεθνείς του».

Σύμφωνα με την περιγραφή του Γιώργου Φράγκου, σε χρόνο μηδέν περίπου δεκαπέντε Νιγηριανοί ήρθαν με άγριες διαθέσεις προς το μέρος του. Μεταξύ αυτών, και το «θύμα» Μαρσάλ Εμπομπίν, ο οποίος -όπως λέει- ήταν ο πρώτος που τον χτύπησε με μία ρόδα στο κεφάλι. «Επεσα κάτω. Αρχισαν να με βαράνε όλοι μαζί με λοστούς και να με κλοτσάνε. Εκείνη την ώρα ένιωσα τη λάμα πάνω από το λαιμό μου. Σε κάποια στιγμή ήρθαν τα περιπολικά. Επιασα το μαχαίρι και τους το παρέδωσα. Είδα τον Νιγηριανό, που σήμερα το παίζει θύμα, και είπα: “Συλλάβετέ τον”. Η αστυνομία δεν έκανε τίποτα. Ορμησα στον Νιγηριανό και τον βούτηξα. Η σύλληψη δεν έγινε από τους αστυνομικούς, αλλά από εμένα. Ηταν δυνατόν να πάω να πιάσω εκείνον που υποτίθεται ότι είχα μαχαιρώσει; Αλλά εκείνη τη στιγμή δεν είχε ούτε αμυχή!»

Σύμφωνα μάλιστα με την εκδοχή του δημοσιογράφου, κατά την προσαγωγή και των δύο στο Α.Τ. Αγίου Παντελεήμονα και τρεις ώρες μετά τη συμπλοκή ο Νιγηριανός φαινόταν μια χαρά! «Μόλις πληροφορήθηκε ότι σκόπευα να του κάνω μήνυση, πήγε στο νοσοκομείο», λέει και κάνει λόγο για προειλημμένη απόφαση των δικαστικών αρχών: «Φοβήθηκαν να με αφήσουν ελεύθερο, για να μην αντιδράσουν οι διάφορες γνωστές οργανώσεις. Προτίμησαν να με τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί και να με βάλουν στον Κορυδαλλό. Ακόμα και σήμερα δεν έχουν ζητήσει από το “Ελπίς” τις εξετάσεις του Νιγηριανού που αποδεικνύουν ότι είναι περδίκι. Δεν με ρώτησαν για το κίνητρο το οποίο μπορεί να είχα. Το κεφάλι μου είναι σαν ραπτομηχανή και εκείνοι δεν μου ζήτησαν καν τα χαρτιά του ιατροδικαστή. Προτιμούν έναν Ελληνα νεκρό παρά έναν μετανάστη στη φυλακή. Υπάρχει ελληνοφοβία και λυπάμαι που το λέω. Ημουν δημοσιογράφος καριέρας και δεν είχα κανένα λόγο να μπλέξω σε τέτοια περιπέτεια. Φανταστείτε ότι μέχρι και το μαχαίρι με το οποίο υποτίθεται ότι επιτέθηκα, εγώ το έδωσα στους αστυνομικούς».

Παράλληλα, ο Γιώργος Φράγκος αρνείται μετά βδελυγμίας ότι έχει σχέση -όπως ακούστηκε- με ακροδεξιές οργανώσεις, καθώς και ότι η συμπλοκή είχε ρατσιστικό χαρακτήρα. «Δεν έχω καμία σχέση με ακροδεξιούς. Η συμπλοκή δεν είχε χρώμα. Ετρεξαν να με σφάξουν γιατί νόμιζαν ότι έδειρα τον φίλο τους. Δεν μου επιτέθηκαν επειδή ήμουν λευκός. Στη θέση τη δική μου μπορεί να ήταν ο καθένας, ακόμα και κάποιος αντιεξουσιαστής. Δηλαδή, τι θα τους έλεγε; “Είμαι αντιεξουσιαστής, μη με μαχαιρώνετε;” Ηταν θέμα αυτοάμυνας» καταλήγει, επισημαίνοντας ότι θα αγωνιστεί μέχρι τέλους για να αποδείξει την αθωότητά του και δηλώνοντας ότι είναι συγκινημένος από την ηθική υποστήριξη που έχει από συγγενείς και φίλους τις δύσκολες αυτές ώρες που περνάει.

«Με μαχαίρωσε» υποστηρίζει ο Νιγηριανός

Τη δική του εκδοχή για το περιστατικό δίνει από την πλευρά του ο Νιγηριανός Μάρσαλ Εμπομπίν, ο οποίος μένει από το 2000 μόνιμα στη χώρα μας. Οπως λέει, το «μοιραίο βράδυ» πήγαινε σε ένα βενζινάδικο για να φτιάξει τη ρόδα του αυτοκινήτου του, όταν αντιλήφθηκε ότι κάτι τρέχει στην οδό Κεφαλληνίας. «Είδα κάποιους ανθρώπους να τρέχουν προς το μέρος μου και κάποιος, που δεν γνώριζα, με πλησίασε και μου είπε: “Πού πας, ρε μ...α;” Εκείνη την ώρα έβγαλε ένα μαχαίρι από την τσέπη του και με χτύπησε στην κοιλιά», είναι η δική του τοποθέτηση. Σύμφωνα με τον Νιγηριανό, ο Γιώργος Φράγκος τη στιγμή της συμπλοκής βρισκόταν σε κατάσταση αμόκ και είχε αίματα στο κεφάλι του - προσπάθησε μάλιστα να τον μαχαιρώσει ξανά! Ωστόσο, όπως λέει το «θύμα», δεν αντιλήφθηκε αμέσως ότι είχε μαχαιρωθεί, αλλά το διαπίστωσε όταν οι άλλοι αυτόπτες μάρτυρες άρχισαν να του φωνάζουν. «Εμεινα στο τμήμα από τις 23.30 μέχρι τις 03.00, ενώ ήμουν χτυπημένος» ανέφερε, τονίζοντας ότι το ίδιο βράδυ κιόλας μπήκε στο χειρουργείο, υποστηρίζοντας ότι έμεινε στο νοσοκομείο για οκτώ ημέρες.

Η έκθεση του ιατροδικαστή

Σοβαρές σωματικές κακώσεις δείχνει η ιατροδικαστική έκθεση του προφυλακισμένου Γιώργου Φράγκου. Από την εξέταση που διενήργησε ο ιατροδικαστής Χρήστος Λευκίδης, προκύπτει ότι ο δημοσιογράφος είχε δύο τραύματα, μήκους 1,5 εκατ. και 3,5 εκατ. στο μέτωπο, που τους είχαν γίνει ράμματα, καθώς και μεταξύ άλλων εκδορές στο τριχωτό της κεφαλής και στο μέτωπο. Ακόμη:
- Εκδορές και ελαφριά θλάση στον αυχένα.
- Εκδορές στον αριστερό αγκώνα.
- Θλάση στον δεξιό ώμο.
- Εκδορές στον αριστερό καρπό.
- Ελαφριές θλάσεις καρπών.

«Είναι θύμα των γκέτο»

«Η οικονομική κρίση εντείνει τα κοινωνικά προβλήματα και οδηγεί στην αύξηση της εγκληματικότητας. Ακόμη, η γκετοποίηση περιοχών της Αθήνας, όπου δεν λειτουργούν οι αξίες και οι αρχές της ελληνικής κοινωνίας και της έννομης τάξης, προκαλεί έκρυθμες καταστάσεις. Θύμα αυτών είναι και ο Γιώργος Φράγκος, που άδικα και απρόκλητα σήμερα δοκιμάζεται» λέει ο συνήγορος του προφυλακισμένου δημοσιογράφου, Γιώργος Μπουλούκος, και προσθέτει: «Η πολιτεία οφείλει να αντιμετωπίσει άμεσα κι αποφασιστικά τα πρωτόγνωρα, εντεινόμενα αυτά κοινωνικά φαινόμενα, ώστε να προστατευτεί ο νομοταγής πολίτης τόσο από τον κίνδυνο για τη ζωή του και την περιουσία του όσο και από τον κίνδυνο στέρησης της ελευθερίας του στην προσπάθεια αυτοπροστασίας».

ΠΕΤΡΟΣ ΚΟΥΣΟΥΛΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Hellenic (Greek) by Alex Xenias - Διορθώσεις:Αλφόνσος Πάγκας