patari.org Αρχική σελίδα patari.org
Χώρος συζήτησης της πατριωτικής αριστεράς
 
 Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΠΑΣΟΚ-Συριζα Κυψελης: Δωστα Ολα στους Μεταναστες...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 11, 2009 12:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπράβο "Κατερίνα" η κριτική σου είναι πιο κιτρινη και από αυτή της "αυριανής"
Επιστροφή στην κορυφή
Nikoss
Site Admin


Συμμετέχουν: 07 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 1809

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 11, 2009 1:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

8. Ντιλέτ Χαμπίτ, κοινωνιολόγος από τη Θράκη. Αφού το θέτετε έτσι γιατί δεν λέτε ότι και ο αγρότης είναι από την Πελοπόννησο και η συνδικαλίστρια από τη Μακεδονία; Μήπως εννοείται κάτι άλλο;

11. Γιαμπουράνης Χρήστος, οδηγός δικύκλου. Χωρίς σχόλια

17. Τζουλιάνι Τζουλιάνο, συνδικαλιστής Ιταλός. Οπαδός της Μίλαν είσαι;

20. Νόρμα Ριζμάουϊ, ιδιωτική υπάλληλος, Παλαιστίνια. Μέσα από τα τείχη ή έξω;


Η Κατερίνα σχολιάζει το πλουραλιστικό ψηφοδέλτιο του ΣΥΡΙΖΑ, με μια δόση ειρωνίας...
Εσύ σαν αριστερός, που αφήνεις να εννοηθεί ότι είσαι, τι λες;

Λες ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο;
Λες έξω απ’ την ΕΟΚ;
Λες έξω απ’ τον λάκο των λεόντων;
Λες ότι η ΕΕ είναι ένα βήμα προς την παγκοσμιοποίηση;
Λες ότι οι αριστεροί (λέω εγώ τώρα), όχι μόνο δεν θα έπρεπε να συμμετέχουν στις Ευρωεκλογές, αλλά θα έπρεπε και να τις περιφρονήσουν, απέχοντας απ’ αυτές...

Πες κάτι για τα παραπάνω και μετά έλα να μας πεις για το χρώμα της Κατερίνας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 11, 2009 1:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Λες ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο;
Λες έξω απ’ την ΕΟΚ;
Λες έξω απ’ τον λάκο των λεόντων;
Λες ότι η ΕΕ είναι ένα βήμα προς την παγκοσμιοποίηση;


Και δε λέω απλά.
Αλλά συμμετέχω ενεργά προς αυτή την κατεύθυνση.

Ξέροντας οτι ο αντιπαλος είναι στα ρετιρέ και όχι στα υπόγεια.
Επιστροφή στην κορυφή
πολλά λόγια=φτώχεια
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 11, 2009 1:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καμμιά θεσούλα έχει και για μένα; Εμένα αυτό με νοιάζει.

Θα αλλάξω και το όνομά μου άμα λάχει, θα το κάνω Τζουζέπε Τορνατόρε, ξενόφερτο και κοσμοπολίτικο για να είναι "χάι", θα διαλαλλώ ότι μου σπάσανε το χαϊμαλί μου στην Γένοβα και πού να βρώ άλλο καθότι προλετάριος, μου έκοψε ρε γαμώτο και ο μπαμπάς μου ο βιομήχανος και το χαρτζιλίκι,

και ποιός ξέρει,

μπορεί να καβατζώσω κανά ταξειδάκι για Στρασβούργο...
Επιστροφή στην κορυφή
Nikoss
Site Admin


Συμμετέχουν: 07 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 1809

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 11, 2009 2:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο.Κ. παρεξήγησα, πες μου όμως τι σημαίνει η φράση: «ξέροντας ότι ο αντίπαλος είναι στα ρετιρέ και όχι στα υπόγεια».

Δεν είναι αντίπαλος ο απεργοσπάστης, επειδή μένει σε υπόγειο;
Ποιοι νομίζεις θα παραταχθούν απέναντί σου, οι εφοπλιστές και οι βιομήχανοι;

Όχι φίλε μου οι στρατευμένοι, απ’ τα υπόγεια θα είναι, τα ρετιρέ θα κάνουν διακοπές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
πολλά λόγια=φτώχεια
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 11, 2009 2:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ολοι όσοι έκαναν τουρισμό στη Γένοβα, "κατά της παγκοσμιοποίησης", είναι τώρα σε ΜΚΟ και υπέρ της ΕΕ. Αυτό σημαίνει Συνασπισμός.

Μια φορά μάλιστα το είχα γράψει και στο Χαφιεδομήντια με αφορμή την είδηση ενός αγνώστου ονόματι Τσίπρας που τότε είχε τεθεί επικεφαλής της "Ανοιχτής Πόλης" και ο οποίος στο βιογραφικό του δεν παρέλειπε να αναφέρει βεβαίως-βεβαίως και τα "Γενοβέζικά του". Πετάχτηκε ως λυκόσκυλο τότε ο ταγματασφαλίτικος "blr" και υπερασπιζότανε το παιδί Τσίπρας που "το σοπακιάσανε" λέει "οι καραμπινιέρι".

Άστε μας ρε τουρίστες της Γένοβας με τα μεσοβέζικά σας. Την ΕΕ γλείφετε και έχετε το θράσσος ΑΣΥΔΩΤΟΙ να αντιστρέφετε το γλείψιμο σε "αντικαπιταλισμό". Θρασύμια με τα ούλα τους.
Επιστροφή στην κορυφή
ΚΑΤΕΡΙΝΑ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 11, 2009 2:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nikoss δεν υπάρχει μια δόση ειρωνίας αλλα πολλές σε αυτό το ψηφοδελτίο.

1)Ας ξεκινησούμε απο τη Θράκη.Γιατί αναφέρει οτι ειναι απο την Θράκη?Για να παρεί τους μουσουλμάνους ψηφοφορούς σε μια περιόχη που αμφισβητούνται πολλά.Ας γράφανε απο την Κομοτήνη ή την Ξάνθη.

2)Αναφέρεται σε έναν υποψήφιο λέγοντας οτι είναι όδηγος δικύκλου,έτσι άπλα έτσι ξεκάρφωτα.Το αφήνουν αόριστα για να προσεγγίσουν και τους κούριερ(με τα πολλά προβλήματα) και τους κατόχους δικύκλων που ζητούν να παρθούν καποία μετρά ασφαλείας γι'αυτούς στους δρομούς.

3)Συνδικαλιστής ιταλός.Το μυάλο μου παει στην παγκοσμιοποιήση.

4)Παλαιστίνια.Επειδή εδώ υπαρχούν κάποιες διαφορές,όρισε μας αν είναι απο την δυτική όχθη ή απο εκει που τρώνε σφαίρες για μεσημέρι.

Οσον αφορά το χρώμα μου κύριοι είναι μπλε-άσπρο και μόνο.
Επιστροφή στην κορυφή
Nikoss
Site Admin


Συμμετέχουν: 07 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 1809

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 11, 2009 4:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1. Ήθελε να πει «Τούρκος απ’ την μειονότητα της Θράκης», αλλά τελευταία στιγμή αποφάσισαν να μην το χοντρύνουν τόσο...

2. Ο οδηγός δικύκλου, είναι απ’ το ίδιο κλαμπ «σούπερ τενερέ» που ανήκει και ο Τσίπρας, και προφανώς μεγαλοστέλεχος εταιρείας ταχυμεταφορών, αν δεν είναι και δικιά του...

3. Συνδικαλιστής Ιταλός. Όχι Κατερίνα «γενοβέζος» είναι...

4. Παλαιστίνια. Και επειδή και την δυτική όχθη τρώνε σφαίρες, αυτή είναι από δω, προφανώς παιδί Παλαιστίνιου, απ’ αυτούς που είχε φέρει ο μπαμπάς Παπανδρέου, και η σχέση της με την επανάσταση της Παλαιστίνης, είναι οι διηγήσεις του πατέρα της, όταν ήταν μικρή, γιατί τώρα που μεγάλωσε, περίπου είκοσι πέντε χρόνια περάσαν’ από τότε, έγινε προστατευμένη του Τσίπρα...

Όλα τα παραπάνω, ποιητική αδεία είναι και καμιά σχέση δεν έχουν; με την πραγματικότητα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tarki



Συμμετέχουν: 07 Μάϊ 09
Δημοσιεύσεις: 11

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 11, 2009 6:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

προς vngelis

Παράθεση:
Σερβοι δεν ηρθαν ποτε στην Ελλαδα παρα το γεγονος οτι αποτελουσαν τους πιο πολλους μεταναστες. Κυριως δοσιλογοι των Αμερικανων ερχονται ελλαδα. Δεν το καταλαβαινεις επειδη ειναι απλο.


Ποιός σου είπε οτι δεν ήρθαν Σέρβοι στην Ελλάδα; Μεχρι πριν λίγα χρόνια στη Κερκυρα τουλάχιστων, αν περπάταγες στους δρόμους της πόλης όπως εγω θα συναντούσες κοπέλες και μανάδες με τα παιδιά τους να ζητιανεύουν. Με ένα κομμάτι χαρτόνι στα χέρια τους να γράφει, με ορθογραφικά λάθη, βοηθηστε με ειμαι απο τη Σερβία. Και απορούσα γιατι η τοπικοί άρχοντες ή εκκλησια δεν έκανε κάτι για να βοηθήσει αυτες τις γυναίκες.

Αυτο περί δοσιλόγων σου ζήτησα να πεις τι εννοείς και δε μπήκες στο κόπο. Περιμένω όπως να μου εξηγήσεις.


Παράθεση:
Και ο απεργοσπαστης απελπισμενος ειναι δεν υπολογιζει καμμια απεργια.
Τι σχεση εχει αυτο με το προγραμμα το επαναστατικο. Αντικαταστουμε το εργατες ολοι του κοσμου ενωθειται με το απελπισμενοι σ'ολων των κοσμο ενωθειται εναντια στους εργαζομενους...


Ο απεργοσπάστης τι δουλειά έχει εδώ που τον αναφέρεις? καμια. Δεν ανέφερα απελπισμένους απεργοσπάστες αλλά απελπισμένους Αφγανους. Very Happy

Αυτο πάλι που γράφεις:

"Αντικαταστουμε το εργατες ολοι του κοσμου ενωθειται με το απελπισμενοι σ'ολων των κοσμο ενωθειται εναντια στους εργαζομενους...

Τι είναι γιατι δε βλέπω να έχει καμια σχέση με το σχολιο μου που επέλεξες να απαντήσεις και επιπλέον δεν ισχυρίστηκα πουθενά, ουτε δω ούτε στο άλλο σου πόστ κάτι τέτοιο. Confused


Παράθεση:
Οι εφοπλιστες τα κανουν ολα φως φαναρι. Ειδοποιουν τους ναυτικους πριν προκειται να τους αντικαταστησουν απο τριτοκοσμικους. Ετσι δεν υπαρχει καμμια συνομοσια


Πρώτον, δε μίλησα ´για εφοπλιστές αλλά για αστική τάξη οπου συμπεριλαμβάνεται και το εφοπλιστικό λόμπι. Έγραψα:

"Τα σύνορα ανοίχτηκαν μόνο και μόνο γιατι θα είχε όφελος η εδώ ντόπια αστική τάξη...."

Επομένως αν θέλεις να κάνεις κριτική σε αυτο θα πρέπει να αναφερθεις στο σύνολο της αστικής τάξης, κάτι που δεν έκανες, και μετα να αναφερθείς ξεχωριστα και στους εφοπλιστάδες για το λόγο που νομίζεις εσύ οτι θα πρέπει να κάνεις. Επιπλέον αυτο που γράφεις οτι ειδοποιούν πρωτα τους έλληνες ναυτικους οτι θα αντικατασταθούν απο μετανάστες νομίζω οτι δεν αντέχει στη λογική. Ωστοσο το βρίσκω αστείο να σου πω την αλήθεια και γέλασα. Smile



Παράθεση:
Νεα Ταξη Πραγματων. Με το πολιτικο κατεστημενο δουλευει ο Συριζα στην Κυψελη καταλαμβανει δημοσια κτιρια και τα ιδιωτικοποιη προς ωφελος δοσιλογων λαθρομεταναστων και θα περνει και επιδοματα φυσικα για το Κυριακατικο Σχολειο....



Εκει που έπεσα ξερός ήταν αυτο το αμίμητο που έγραψες πάλι για τις ιδιωτικοποιήσεις του ΣΥΡΙΖΑ στη Κυψέλη. Νόμιζα οτι αυτο με τους εφοπλιστές που έγραψες παραπάνω θα ήταν το πιο αμίμητο που διάβασα αλλά μου φύλαγες την έκπληξη για το τέλος βρε μπαγάσα Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vngelis



Συμμετέχουν: 28 Νοέ 08
Δημοσιεύσεις: 6545

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 12, 2009 9:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Ποιός σου είπε οτι δεν ήρθαν Σέρβοι στην Ελλάδα; Μεχρι πριν λίγα χρόνια στη Κερκυρα τουλάχιστων, αν περπάταγες στους δρόμους της πόλης όπως εγω θα συναντούσες κοπέλες και μανάδες με τα παιδιά τους να ζητιανεύουν. Με ένα κομμάτι χαρτόνι στα χέρια τους να γράφει, με ορθογραφικά λάθη, βοηθηστε με ειμαι απο τη Σερβία. Και απορούσα γιατι η τοπικοί άρχοντες ή εκκλησια δεν έκανε κάτι για να βοηθήσει αυτες τις γυναίκες.

Αυτο περί δοσιλόγων σου ζήτησα να πεις τι εννοείς και δε μπήκες στο κόπο. Περιμένω όπως να μου εξηγήσεις.


Επειδη βρηκες μια οικογενια δεν σημαινει οτι ηρθαν Σερβοι στην ΕΕ.
Ολους Αλβανους τους θεωρεις. Να πηγαινουν αλλου να τρωνε ξενο ψωμι?
Στην Γερμανικη κατοχη τεθηκε εθνικο ζητημα η οχι? Με πιο πολλους λαθρομεταναστες σημερα δεν τηθεται? Επειδη λες ηρθαν για ενα καλυτερο αυριο? Και οι Γερμανοι γιατι ηρθαν? Για ενα καλυτερο αυριο. Σε τι διαφερεις απ'το να εισαι απολογητης της συγχρονης νεας ταξης πραγματων δεν μας εχεις πει ποτε?


Παράθεση:


Ο απεργοσπάστης τι δουλειά έχει εδώ που τον αναφέρεις? καμια. Δεν ανέφερα απελπισμένους απεργοσπάστες αλλά απελπισμένους Αφγανους. Very Happy


Το οτι καποιος ειναι απελπισμενος δεν σημαινει οτι πρεπει να υποστηριζουμε την γενικευση της απελπισιας και να δικαιολογουμε δοσιλογων αφγανων που χανουν τον πολεμο με τους Ταλιμπαν και ερχονται εδω και να λεμε, καλα κανουν ας ερθουν και αλλοι. Οι Ελληνες γιατι δεν μεταναστευσαν στην κατοχη και πηγαν στα βουνα πολεμωντας τον κατακτητη?





Παράθεση:
Επομένως αν θέλεις να κάνεις κριτική σε αυτο θα πρέπει να αναφερθεις στο σύνολο της αστικής τάξης, κάτι που δεν έκανες, και μετα να αναφερθείς ξεχωριστα και στους εφοπλιστάδες για το λόγο που νομίζεις εσύ οτι θα πρέπει να κάνεις. Επιπλέον αυτο που γράφεις οτι ειδοποιούν πρωτα τους έλληνες ναυτικους οτι θα αντικατασταθούν απο μετανάστες νομίζω οτι δεν αντέχει στη λογική. Ωστοσο το βρίσκω αστείο να σου πω την αλήθεια και γέλασα. Smile


Εσυ πρωτο μιλησες εναντια στην συνομοσιολογια και αφησες να εννοηθη οτι ολα γινοντα ανοικτα στο φως της ημερας. Αντι κρυφα και μουλοχτα στα παρασκηνια. Μεχρι προχτες ολα τα αποκομματα και παρακομματα της αριστερας δηλωναν οτι δεν ειχαν ανοιχτη τα συνορα και παντα υπηρχαν μεταναστες στην Ελλαδα, τωρα ξαφνικα λες οτι ανοιχτηκαν για να οικονομισουν τα αφεντικα εφοπλιστικα και μη. Οχι μονο. Η οικονομια βουλιαξε, με φθηνα εργατικα χερια κερδισε λιγο χρονο ακομα, στηριξαν τους δοσιλογους στα ανατολικα κρατοι που μολις χθες εφυγαν απ'το Συμφωνο της Βαρσοβιας και αρχισαν να υποστηριζουν τις πολεμικες επεκτασεις στην Σερβια, στο Ιρακ και παει λεγοντας και τωρα ολοι συσσωμοι υποστηριζουν την επεμβαση στο Αφγανισταν. Αλβανους να τριγυρνανε με την Αμερικανικη σημαια κατα τον πολεμο κατα της Σερβιας δεν ειδες? Οσοι λαθρομεταναστες υποστηριζουν την Αμερικη να απελαθουν μαζη με τους υποστηρικτες τους εδω που τριγυρνανε την Αθηνα και λενε ...'ειμαστε ολοι πακιστανοι'. Να πανε στο Πακισταν αφου ειναι Πακιστανοι. Τι ηρθαν στην ψωροκοσταινα?


Παράθεση:

Εκει που έπεσα ξερός ήταν αυτο το αμίμητο που έγραψες πάλι για τις ιδιωτικοποιήσεις του ΣΥΡΙΖΑ στη Κυψέλη. Νόμιζα οτι αυτο με τους εφοπλιστές που έγραψες παραπάνω θα ήταν το πιο αμίμητο που διάβασα αλλά μου φύλαγες την έκπληξη για το τέλος βρε μπαγάσα Very Happy


Δημοσια κτιρια δεν εχουν καταλαβει και δεν τα εχουν μετατρεψει σε κεντρα λαθρομεταναστων. Ρωτησαν τους δημοτες? Οχι φυσικα. Αλλα αφου η λαθρομεταναστευση βοηθαει τα αφεντικα οπως δηλωνεις εσυ ο ιδιος, τοτε ο Συριζα που βοηθαει τους λαθρομεταναστες ποιους τελικα βοηθαει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
tarki



Συμμετέχουν: 07 Μάϊ 09
Δημοσιεύσεις: 11

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 13, 2009 5:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Παράθεση:
Ποιός σου είπε οτι δεν ήρθαν Σέρβοι στην Ελλάδα; Μεχρι πριν λίγα χρόνια στη Κερκυρα τουλάχιστων, αν περπάταγες στους δρόμους της πόλης όπως εγω θα συναντούσες κοπέλες και μανάδες με τα παιδιά τους να ζητιανεύουν. Με ένα κομμάτι χαρτόνι στα χέρια τους να γράφει, με ορθογραφικά λάθη, βοηθηστε με ειμαι απο τη Σερβία. Και απορούσα γιατι η τοπικοί άρχοντες ή εκκλησια δεν έκανε κάτι για να βοηθήσει αυτες τις γυναίκες.

Αυτο περί δοσιλόγων σου ζήτησα να πεις τι εννοείς και δε μπήκες στο κόπο. Περιμένω όπως να μου εξηγήσεις.


Επειδη βρηκες μια οικογενια δεν σημαινει οτι ηρθαν Σερβοι στην ΕΕ.
Ολους Αλβανους τους θεωρεις. Να πηγαινουν αλλου να τρωνε ξενο ψωμι?
Στην Γερμανικη κατοχη τεθηκε εθνικο ζητημα η οχι? Με πιο πολλους λαθρομεταναστες σημερα δεν τηθεται? Επειδη λες ηρθαν για ενα καλυτερο αυριο? Και οι Γερμανοι γιατι ηρθαν? Για ενα καλυτερο αυριο. Σε τι διαφερεις απ'το να εισαι απολογητης της συγχρονης νεας ταξης πραγματων δεν μας εχεις πει ποτε?


Μη μπλέκεις διαφορετικά και ανόμοια πράγματα μεταξύ τους , Γερμανούς ναζι και μετανάστες για να στηρίξεις επιχειρήματα. Είναι εντελώς άστοχο, μα εντέλως.

Επίπλέον μη διαστεβώνεις αυτά που γράφω γιατι δεν έγραψα για μια οικογένεια. Σέρβους είχαμε.

Το οτι κάποιος σου εξηγεί το αυτονόητο οτι δηλ. κάποιος μεταναστεύει για μια καλύτερη ζωή κάπου αλλόυ, σε κάποια άλλη χώρα, μη τον θεωρείς απολογητή καμιάς νέας τάξης πραγμάτων, μη παρεκκλίνεις προς τη συνωμοσιολογία και χρησιμοποίησε τη λογική.



Παράθεση:
Παράθεση:
Ο απεργοσπάστης τι δουλειά έχει εδώ που τον αναφέρεις? καμια. Δεν ανέφερα απελπισμένους απεργοσπάστες αλλά απελπισμένους Αφγανους. Very Happy


Το οτι καποιος ειναι απελπισμενος δεν σημαινει οτι πρεπει να υποστηριζουμε την γενικευση της απελπισιας και να δικαιολογουμε δοσιλογων αφγανων που χανουν τον πολεμο με τους Ταλιμπαν και ερχονται εδω και να λεμε, καλα κανουν ας ερθουν και αλλοι. Οι Ελληνες γιατι δεν μεταναστευσαν στην κατοχη και πηγαν στα βουνα πολεμωντας τον κατακτητη?


Πρώτον, δε δέχομαι τον απαράδεκτο όρο¨"δοσίλογος". Δεν έχει καμιά λογική. Είναι αστείο.
Δεύτερον, η γενικευση της απελπισίας συμβαίνει έτσι κι αλλιως ανεξάρτητα τι επιθυμώ και υποστηρίζω. Έτσι με αυτη τη συνθήκη, μιλάω για απελπισμένο μετανάστη που ψάχνει μια χώρα με καλύτερες συνθήκες ζωής.




Παράθεση:
Παράθεση:
Επομένως αν θέλεις να κάνεις κριτική σε αυτο θα πρέπει να αναφερθεις στο σύνολο της αστικής τάξης, κάτι που δεν έκανες, και μετα να αναφερθείς ξεχωριστα και στους εφοπλιστάδες για το λόγο που νομίζεις εσύ οτι θα πρέπει να κάνεις. Επιπλέον αυτο που γράφεις οτι ειδοποιούν πρωτα τους έλληνες ναυτικους οτι θα αντικατασταθούν απο μετανάστες νομίζω οτι δεν αντέχει στη λογική. Ωστοσο το βρίσκω αστείο να σου πω την αλήθεια και γέλασα. Smile


Εσυ πρωτο μιλησες εναντια στην συνομοσιολογια και αφησες να εννοηθη οτι ολα γινοντα ανοικτα στο φως της ημερας. Αντι κρυφα και μουλοχτα στα παρασκηνια. Μεχρι προχτες ολα τα αποκομματα και παρακομματα της αριστερας δηλωναν οτι δεν ειχαν ανοιχτη τα συνορα και παντα υπηρχαν μεταναστες στην Ελλαδα, τωρα ξαφνικα λες οτι ανοιχτηκαν για να οικονομισουν τα αφεντικα εφοπλιστικα και μη. Οχι μονο. Η οικονομια βουλιαξε, με φθηνα εργατικα χερια κερδισε λιγο χρονο ακομα, στηριξαν τους δοσιλογους στα ανατολικα κρατοι που μολις χθες εφυγαν απ'το Συμφωνο της Βαρσοβιας και αρχισαν να υποστηριζουν τις πολεμικες επεκτασεις στην Σερβια, στο Ιρακ και παει λεγοντας και τωρα ολοι συσσωμοι υποστηριζουν την επεμβαση στο Αφγανισταν. Αλβανους να τριγυρνανε με την Αμερικανικη σημαια κατα τον πολεμο κατα της Σερβιας δεν ειδες? Οσοι λαθρομεταναστες υποστηριζουν την Αμερικη να απελαθουν μαζη με τους υποστηρικτες τους εδω που τριγυρνανε την Αθηνα και λενε ...'ειμαστε ολοι πακιστανοι'. Να πανε στο Πακισταν αφου ειναι Πακιστανοι. Τι ηρθαν στην ψωροκοσταινα?


Δε ξέρω τι λένε τα αριστερά κόμματα και δε ξέρω αν αποδίδεις σωστά αυτο που ισχυρίζεσαι οτι λένε. Αλλα βλέπω πάλι και εδω στο quote να συνωμοσιολογείς ακατάπαυστα αυτη τη φορά με ανατολικούς "δοσίλογους". Very Happy

Οχι, κανένας μετανάστης να μη φύγει. Ο λόγος που θεωρείς οτι πρέπει να φύγουν το βρίσκω αστείο. Οι ακτιβιστές που διαδηλώνουν με τους Πακιστανούς και φωνάζουν "είμαστε όλοι Πακιστανοι" καλά κάνουν και το φωνάζουν. Έχει συμβολική αξία το σύνθημα και θέλει να πει πως εμείς οι έλληνες εργαζόμενοι θα πρέπει να διδηλώνουμε μαζί με τους μετανάστες ενάντια στην αστική τάξη και τους πολιτικούς τους εκπροσώπους. Θέλει να πει οτι με τους μετανάστες δε μας χωρίζει τίποτα αλλα απεναντίας με συνδέει ένα κοινό πρόβλημα, η εκμετάλλευση που υφιστάμεθα απο τους κεφαλαιοκράτες.



Παράθεση:
Αλλα αφου η λαθρομεταναστευση βοηθαει τα αφεντικα οπως δηλωνεις εσ[/b]υ ο ιδιος, τοτε ο Συριζα που βοηθαει τους λαθρομεταναστες ποιους τελικα βοηθαει?


Σου απάντησα με την συμβολική αξία του συνθήματος απο πάνω. Απο τη στιγμή που βρίσκονται εδω παλεύεις μαζί τους και ενάντια στα αφεντικά. Ανεξάρτητα απο τι φαντασιώνονται, τι πιστεουν ή ποιους υποστηρίζουν. Στη πορεία αυτα ανατρέπονται. Οι ιδέες και οι αυταπάτες δεν είναι μόνιμες στον άνθρωπο και η ταξική πάλη φροντίζει να τις αλλάζει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
αμανετζής
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 13, 2009 6:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τάρκι, δεν εννοώ να το κάνεις τώρα, αλλά έχε το υπ' όψιν σου, στο παρουσιάζω σαν πρόταση. Γιατί δεν κάθεσαι κάποια στιγμή να γράψεις ένα κείμενο και να το αναρτήσεις ξεχωριστά πάνω στις θέσεις σου πάνω στο μεταναστευτικό (σαν συνασπισμίτης που μπαμ κάνεις ότι είσαι) για να του ασκηθεί από τους αναγνώστες κριτική;
Να δούμε αν θα καταριφθούν τα επιχειρήματά σου ή -ανάποδα- αν θα μπορείς να θεμελιώσεις κάποιες σοβαρές θέσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
vngelis



Συμμετέχουν: 28 Νοέ 08
Δημοσιεύσεις: 6545

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 14, 2009 12:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:c1bd053ddc="tarki"]
Αυτο περί δοσιλόγων σου ζήτησα να πεις τι εννοείς και δε μπήκες στο κόπο. Περιμένω όπως να μου εξηγήσεις.


Σου απαντησα στο κειμενακι για τους Κουβανους δοσιλογους.
Το ιδιο πανω κατω γινεται στις μερες μας απ'τις στρατιωτικες επεμβασεις των Αγγλο-Αμερικανων. Δοσιλογοι νεοταξιτες ερχονται Ευρωποι, οχι μεταναστες για μια 'καλυτερη ζωη'. Αυτα ειναι τα παραμυθια που κυκλοφορουν τα ΜΜΕ για μαζικη καταναλωση


Παράθεση:

Πρώτον, δε δέχομαι τον απαράδεκτο όρο¨"δοσίλογος". Δεν έχει καμιά λογική. Είναι αστείο.
Δεύτερον, η γενικευση της απελπισίας συμβαίνει έτσι κι αλλιως ανεξάρτητα τι επιθυμώ και υποστηρίζω. Έτσι με αυτη τη συνθήκη, μιλάω για απελπισμένο μετανάστη που ψάχνει μια χώρα με καλύτερες συνθήκες ζωής.


Και ο Κουβανος ιστορικος που ανεφερα θεωρησε την κουβανεζικη λαθρομεταναστευση την περιοδο της επαναστασης το 1959-63 και στην δεκαετια του 1990 σαν αντεπαναστατικο φαινομενο Βαφτισε το εσυ ...επαναστατικο η προοδευτικο. Οταν πας αλλου να φας ξενο ψωμι γνιωριζοντας οτι υπαρχει μαζικη ανεργια, εισαι ακριβως σαν τους απεργοσπαστες που περιμενουν να ξεσπασουν απεργιες και να προσληφθουν για να ειναι ...τυχεροι, στο λαχειο της ζωης.




Παράθεση:


Δε ξέρω τι λένε τα αριστερά κόμματα και δε ξέρω αν αποδίδεις σωστά αυτο που ισχυρίζεσαι οτι λένε. Αλλα βλέπω πάλι και εδω στο quote να συνωμοσιολογείς ακατάπαυστα αυτη τη φορά με ανατολικούς "δοσίλογους". Very Happy


Λες οτι γνωριζεις οτι τα αριστερα κομματα δεν ξερεις τι λενε, οταν ακριβως λενε τα ιδια παραμυθια μ'εσενα, για 'καλυτερες μερες' αλλου, οχι στην δικια τους χωρα, αφου εμαθαν να λενε ναι στα αφεντικα και να δεχονται να παρουν το ψωμι αλλου, για εξευτελιστικα μεροκαματα.

Παράθεση:

Οχι, κανένας μετανάστης να μη φύγει. Ο λόγος που θεωρείς οτι πρέπει να φύγουν το βρίσκω αστείο. Οι ακτιβιστές που διαδηλώνουν με τους Πακιστανούς και φωνάζουν "είμαστε όλοι Πακιστανοι" καλά κάνουν και το φωνάζουν. Έχει συμβολική αξία το σύνθημα και θέλει να πει πως εμείς οι έλληνες εργαζόμενοι θα πρέπει να διδηλώνουμε μαζί με τους μετανάστες ενάντια στην αστική τάξη και τους πολιτικούς τους εκπροσώπους. Θέλει να πει οτι με τους μετανάστες δε μας χωρίζει τίποτα αλλα απεναντίας με συνδέει ένα κοινό πρόβλημα, η εκμετάλλευση που υφιστάμεθα απο τους κεφαλαιοκράτες.


Η σημασια του συνθηματος ειναι ιδια με παραλλαγη ιστορικης εποχης με το συνθημα 'ειμαστε ολοι βερολινεζοι', δηλαδη ανηκουμε στην πολυπολιτισμικη Αμερικη. Μια αβυσσος μας χωριζει με την λαθρομεταναστευση και με οσους την υποστηριζουν και θεωρουν οτι μια μικρη χωρα σαν την Ελλαδα μπορει να δεχτη απειρο ποσο λαθρομεταναστων χωρις να ρωτησει τον λαο σε δημοψηφισμα. Για οσους σαν τον εαυτο σου που λες να ερχονται, εγω θα ελεγα οποιος τους υποστηριζει να φευγει, κατι σαν ανταλλαγμα ομηρων σε πολεμο.


Παράθεση:

Παράθεση:
Αλλα αφου η λαθρομεταναστευση βοηθαει τα αφεντικα οπως δηλωνεις εσυ ο ιδιος, τοτε ο Συριζα που βοηθαει τους λαθρομεταναστες ποιους τελικα βοηθαει?[/b]


Σου απάντησα με την συμβολική αξία του συνθήματος απο πάνω. Απο τη στιγμή που βρίσκονται εδω παλεύεις μαζί τους και ενάντια στα αφεντικά. Ανεξάρτητα απο τι φαντασιώνονται, τι πιστεουν ή ποιους υποστηρίζουν. Στη πορεία αυτα ανατρέπονται. Οι ιδέες και οι αυταπάτες δεν είναι μόνιμες στον άνθρωπο και η ταξική πάλη φροντίζει να τις αλλάζει.


Με λιγα λογια πρεπει να ανεχτουμε το φαινομενο της λαθρομεταναστευσης επειδη βοηθαει τα αφεντικα και επειδη βρισκονται εδω. Και ο καπιταλισμος εδω βρισκεται, να τον ανεχτουμε και αυτον η να τον διωξουμε? Ειδες οτι τελικα μιλας λεγοντας εντελως αντιθετα πραγματα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Hellenic (Greek) by Alex Xenias - Διορθώσεις:Αλφόνσος Πάγκας