patari.org Αρχική σελίδα patari.org
Χώρος συζήτησης της πατριωτικής αριστεράς
 
 Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Μυνηση κατα των Λαθρομεταναστευτικων Συμμοριων...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3790

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 7:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ;;; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:4be62872a8="vngelis"]Το κερδος ειναι πολιτικο. Λειτουργει ψυχολογικα οτι κανενας που μεγαλωσε σε μια χωρα δεν εχει κανενα δικαιωμα υπαρξης. Ουτε δικαιωμα στη δουλεια ουτε στην γη, ουτε στην εκπαιδευση. Ανα πασα στιγμη ο τελευταιος στην σειρα γινεται πρωτος και ο πρωτος γινεται τελευταιος.
Το εαν το συστημα γινει σταχτης δεν αναιρει το γεγονος οτι προτιμουν την λαθρομεταναστευση αφου καλυτερα να εχουν τους πλυθησμου να πολεμανε μεταξη τους παρα να πολεμανε αυτους. Η δυναμη ενος λαου εγκυηται απ'το γεγονος οτι δεν εχει πολυδιασπαστη η οτι δεν εχει γινει μειοψηφια στην ιδια του τη χωρα. Απ'την στιγμη που εχουν γινει αυτα εχιε χασει το παιχνιδι.


ΠΟΛΙΤΙΚΟ κέρδος με παράλληλη ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΖΗΜΙΑ δεν αποτελεί ερμηνεία. Διότι απλούστατα είναι κάτι που δεν θα το επιδίωκε ποτέ ένας καπιταλιστής. Ο Καπιταλισμός λειτουργεί ΑΤΟΜΙΚΑ και ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ. Ο κάθε μέτοχος πολυεθνικής, ή τράπεζας, ο κάθε διευθυντής, επενδυτής, κλπ., ίσως να παραδεχόταν πως η πολυμετανάστευση είναι κάτι οφέλιμο - για όλους τους λόγους που περιγράφεις - αλλά όταν θα ερχόταν η ώρα να του πουν "Ξηλώσου και εσύ, τώρα, για να την κάνουμε πράξη, δίνοντάς τους δωρεάν διαμερίσματα, κλπ.", τότε θα απαντούσε: "Γιατί εγώ; Τι έχω να κερδίσω;"

Μου δίνεις την εντύπωση πως δεν είσαι σε θέση να μου επισημάνεις ΠΟΥ και ΠΩΣ κερδίζουν ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ από τη Λαθρομετανάστευση. Και προλειαίνεις το έδαφος για τις όποιες αντιρήσεις μου με όλες αυτές τις προφάσεις εν αμαρτίαις ότι "θα αναιρούσα τις ερμηνείες ως λάτρης της πολυπολιτισμικότητας, αμερικανάκι", κ.α.

Ισχυρίζεσαι πως είναι διατετθημένοι να ΞΗΛΩΘΟΥΝ οικονομικά, μόνο και μόνο για να έχουν "πολιτικό κέρδος"; Ακόμα και σε περίοδο ΚΡΙΣΗΣ; Και μάλιστα: Είναι δυνατόν να δεχτούν να ΞΗΛΩΘΟΥΝ οι ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ για πολιτικό όφελος των ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ;

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3790

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 7:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Περαιτέρω "στοιχεία". Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:e6c676b755="Anonymous"]ρε obelix

απάντησε σε αυτό που ρωτώ και άσε τις υπεκφυγές

εάν δεν ξέρεις ή να μην το συζητάς το θέμα ή να κοιτάξεις να μάθεις…
δεν έχω καμία δουλειά να σε πάρω απ’ το χεράκι να σου μάθω γράμματα…

και τώρα απάντησε…
παίρνουν τέτοιες συντάξεις ή πρέπει να ασχοληθείς με τίποτα άλλο ;;;


Ξέρεις ΕΣΥ να μου πεις ΠΟΥ οφελούνται με το να αυξάνουν τον αριθμό των συνταξιούχων αντί να τον μειώνουν; Ή πρέπει ΕΣΥ να ασχοληθείς με τίποτα άλλο;

Το ότι οι Βουλγάρες παίρνουν Ελληνικές συντάξεις αφού συμπληρώσουν συντάξιμα χρόνια στη χώρα τους και εργατούν έναν χρόνο στην Ελλάδα είναι ισχυρισμός του "Πρώτου Θέματος" που πέρασε και σε άλλα έντυπα. Το ΙΚΑ δεν το αρνείται, αλλά λέει πως ο αριθμός είναι "πολύ περιορισμένος" ( http://www.ika.gr/gr/infopages/press/20090211.cfm ). ΠΟΙΟΝ να πιστέψουμε; Και των δύο η αξιοπιστία είναι άστα να πάνε...Αλλά ακόμα και το "Πρώτο Θέμα", και άλλές πηγές, γραφουν για 10.000 μόνο τέτοιους συνταξιούχους - για την ώρα. Άρα, ό,τι και αν συμβαίνει, βρίσκεται ακόμα σε εξέλιξη.

Για αυτό που έγραψες για τον ΟΓΑ χρειάζομαι στοιχεία. ΠΟΥ δημοσιεύτηκε; Δεν το βλέπω στο "Πρώτο Θέμα". Το μόνο στοιχείο που έχω είναι ο ισχυρισμός σου.

Ας μην ξεχνάμε πως, αν τα ταμεία καταρρέουν, αυτό οφείλεται πρώτα από όλα στα "δανεικά και αγύριστα" των εφοπλιστών που γράφονται μετά στις "ζημίες" τόυ ΙΚΑ, κλπ. Οι συντάξεις των Μεταναστών είναι κάτι το ΑΣΗΜΑΝΤΟ μπροστά σε αυτό. Ωστόσο, ετούτη η πραγματικότητα ξεχάστηκε και επικεντρώνουμε τώρα στις πενταροδεκάρες που παίρνουν οι Μετανάστες.

Τέλος οι συντάξεις που δίνοται στις Βουλγάρες έχουν μία απλή ερμηνεία: Ίσως οι απάτες και κομπίνες που γίνονται προκειμένου να παρουσιαστούν κάτοικοι της Βουλγαρίας ως μόνιμοι κάτοικοι της Ελλάδας, να αποτελέσουν πρόσχημα ώστε να ενταθεί η αυστηρότητα και τα γραφειοκρατικά εμπόδια στην απόκτηση σύνταξης από οποιονδήποτε ασφαλισμένο. Με στόχο την καθυστέρηση της έκδοσης σύνταξης και την - προσωρινή, έστω - εξοικονόμιση χρημάτων από τα ταμεία. Με άλλα λόγια, για τις 10.000 Ανατολικοευρωπαίες που πήραν σύνταξη μέσω κυκλωμάτων, 100.000 και πλέον νόμιμοι δικαιούχοι θα πάρουν τη σύνταξή τους όχι μέσα σε ένα έτος αλλά μέσα σε δύο ή περισσότερα. Και αυτή η καθυστέρηση σημαίνει εξοικονόμιση χρημάτων εκ μέρους του ΙΚΑ, για αυτό το χρονικό διάστημα.

Είναι γνωστό πως τα ταμεία έχουν πάγεια τακτική να ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΟΥΝ τους ασφαλισμένους από το να ζητούν αυτά που δικαιούνται, επιβάλλοντας κοπιαστικές και πολύπλοκες γραφειοκρατικές τυπικότητες, ζητώντας άχρηστες και δύσκολες εξετάσεις προκειμένου να εγκριθεί η κάλυψη κάποιας αγωγής, κ.ο.κ. Τώρα θα χρειάζονται επί πλέον διαδικασίες προκειμένου να αποδειχτεί η Εθνική Ταυτότητα του αφαλισμένου, ο τόπος μόνιμης κατοικίας του, κλπ. Και ανάλογη καθυστέρηση στην έκδοση της σύνταξής του, προκειμένου να "ελεγχθούν τα στοιχεία", κ.ο.κ.

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 9:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιας και ο λόγος για ασφάλεια των αλλοδαπών, θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με τους ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ, οι οποίοι είναι βεβαίως ανασφάλιστοι. Όταν ... «δανειστούν» κανένα αυτοκίνητο και τρακάρουν:

α) Τα νοσήλια των, αν πάνε στο νοσοκομείο, ποιος τα πληρώνει, αφού δεν έχουν ταμείο;

β) Την ζημιά στο δικό μου (κυριολεκτώ με το «μου», διότι την έπαθα) αυτοκίνητο ποιος την πληρώνει, αφού οδηγούν παράνομα και αυτοκίνητα κλεμμένα, ή ανασφάλιστα και συνήθως ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΠΛΩΜΑ; Άλλωστε, λαθρομετανάστες είναι, άρα ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος.

γ) Την απώλεια δικών μου μεροκάματων ποιος θα την αποζημιώσει;


«Προσέχετε», σου λένε, «μην σας τρακάρει αλλοδαπός και δη λαθρομετανάστης. Η ζημιά θα είναι ολόκληρη δική σας!». Να προσέχουμε; Πώς;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Hellenic (Greek) by Alex Xenias - Διορθώσεις:Αλφόνσος Πάγκας